سال اول / شماره دهم / دانش روز / فروش خانه

آیا در اندیشۀ فروش خانۀ خود هستید؟

کامران انواری

 

 

آیا می‌دانید در بازار املاک که امروزه بازاری داغ محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد املاک به محض عرضه در بازار با قیمت‌های رقابتی به فروش می‌رسند، تعداد زیادی از خانه‌ها هم هستند که در پایان مدت قراردادشان به فروش نرسیده و باعث ایجاد اضطراب و ناراحتی خیال برای فروشنده می‌گردند؟ به‌خصوص اگر فروشنده خانه‌ای جدید خریده باشد و برای فروش ملک قبلی خود لحظه‌شماری کند، زیرا در هر لحظه ممکن است در شرایطی واقع شود که باید اقساط وام هر دو را بپردازد که شرایط مالی سختی را بر وی تحمیل می‌کند. فروش یک خانه احتیاج به طی‌کردن مراحلی دارد که در زیر به اختصار به تشریح اولین قسمت آن می‌پردازیم.

خانه مانند هر کالای دیگری که در بازار عرضه می‌شود همیشه در حال رقابت با کالاهای مشابه قرار دارد. بسیاری از خریداران تمایل دارند، خانه‌ای که خریداری می‌کنند آمادۀ سکونت باشد، آنها با توجه به زندگی پرمشغلۀ امروزی مجالی برای رسیدگی به مشکلات احتمالی منزل جدید، حتی مسائل ساده و پیش‌پا افتاده را ندارند. به طور مثال اگر رنگ دیوارهای یک اتاق مطابق میل‌شان نباشد ممکن است از خرید آن خودداری کنند.

بنابراین، خانه‌ای که برای فروش عرضه می‌شود باید به چشم خریدار از هر نظر تمیز، بی‌عیب و آماده برای نقل مکان باشد. یک خریدار قبل از تصمیم نهایی تعداد زیادی خانه از جمله خانه‌های نوساز را بازدید می‌کند و کالای شما باید کاملاً توجه او را جلب کرده در یادش باقی بماند، پس هرگز خانه را قبل از آمادگی کامل، برای فروش عرضه نکنید. البته در اینجا اعمال پرهزینه مثل بازسازی خانه توصیه نمی‌شود، بلکه اعمالی که با هزینۀ بسیار ناچیز، فقط نشان دهندۀ توجه فروشنده به کالای عرضه شده است و شرایط خانه را برای زندگی در بهترین وضعیت موجود قرار می‌دهد، توصیه می‌شود.

به منظور آماده‌کردن خانه برای فروش، ابتدا به داخل خیابان رفته و آن را از بیرون بررسی کنید. آیا ظاهر خانۀ شما، خریدار را به داخل دعوت می‌کند؟

* نگاهی به باغچۀ جلوی خانه بیاندازید و مطمئن شوید، چمن، درختان و سایر گیاهان در وضعیت خوبی قرار دارند. اگر لازم است چمن‌ها را کوتاه و لکه گیری کنید. گل‌ها و درختان را در وضعیت مناسبی پیرایش و هرس کنید.

* درها و پنجره‌ها را تمیز کنید و شیشه‌ها را برق بیندازید.

* آشغال‌ها و زباله‌ها را از اطراف خانه جمع آوری کنید.

* وضعیت محوطه پارک اتومبیل را بررسی کرده، اگر احتیاج به لکه‌گیری آسفالت و یا تعمیر سنگ‌فرش دارد انجام دهید.

* ناودان‌ها و مسیرهای عبور آب را بازدید کرده و مطمئن شوید سالم هستند.

* اگر در ورودی گاراژ یا قسمتی از بقیۀ درها و پنجره‌ها به لکه گیری و یا تعمیر نیاز دارند پس از تعمیرات لازم و رنگ‌آمیزی آنها را نو و زیبا جلوه دهید.

* از وضعیت دیوارهای خارجی خانه مطمئن شوید. به طور مثال به بندکشی دیوارها توجه کنید.


پس از اطمینان از این که ظاهر خانه خریدار را به داخل دعوت می‌کند به داخل می‌رویم.

* در ورودی را روغن‌کاری و تمیز کرده چون این اولین محلی است که خریدار هنگام ورود به آن توجه می‌کند.

* داخل خانه را گردگیری و مرتب کرده و حتی الامکان وسایل شخصی خود را از جلوی دید خارج کنید. همچنین از تمیزی فرش‌ها، موکت‌ها و کاشی و پارکت مطمئن شوید.

* کارکرد همۀ لامپ‌ها را کنترل کنید. در صورت لزوم آنها را روشن کرده و پرده‌ها را حتما کنار بزنید تا خانه روشن و دلباز جلوه کند.

یکی از مهمترین قسمت‌های خانه از دید خریداران امروزی آشپزخانه، دستشویی و حمام‌ها هستند.

* داخل ظرفشویی آشپزخانه را خالی از ظروف و تمیز کنید.

* قبل از نمایش خانه به خریدار از پختن غذا با ادویۀ تند خودداری نمایید. پنجره‌های آشپزخانه را برای اطمینان از ورود هوای تازه مدتی باز نگه‌دارید تا مطمئن شوید هوای داخل خانه تازه و خوش‌بوست.

* تمام کابینت‌ها را تمیز و داخل آنها را مرتب کنید. بسیاری از خریداران به داخل کابینت‌ها توجه می‌کنند.

* یخچال، اجاق گاز و سایر لوازم خانگی را خوب تمیز کرده برق بیندازید.

* در داخل حمام‌ها از تمیز بودن وان، توالت‌ها و سرامیک‌ها کاملاً مطمئن شوید.

* لوازم داخل حمام را مرتب و در جای خود قرار دهید. روی کابینت‌ها را خلوت کنید.

* به داخل گاراژ رفته سعی کنید لوازم بی‌مصرفی که معمولاً در گاراژ انباشته می‌شوند را دور بریزید. آنجا را مرتب کنید و با مواد پاک کنندۀ شیمیایی روغن و کثیفی کف گاراژ را بشویید و تمیز کنید.

* حیاط فراموش نشود. لوازم و ابزاری که معمولاً در حیاط وجود دارند را تمیز کرده سر جای خود بگذارید. همچنین چمن و گیاهان را مرتب و در صورت لزوم هرس کنید و محیطی دلنشین و آرامش‌بخش ایجاد کنید.


از مکان‌های مهم دیگری که مورد بازدید قرار می‌گیرند زیرزمین خانه است. هرگونه وجود ترک و رطوبت در زیرزمین از نظر توجه به وضعیت استحکام ساختمان مورد بررسی موشکافانه قرار می‌گیرد. پس چنانچه شما وضعیت غیرعادی از این نظر در زیرزمین مشاهده می‌کنید آن را بررسی و علت آن را پیدا کنید. سپس به طور اساسی آن را تعمیر کنید.


چنانچه قصد خرید ویا فروش ملک خود را دارید، اگر خریدار بار اول هستید و می‌خواهید از اجاره‌نشینی خلاص شوید و یا می‌خواهید در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنید با کمال میل در کنار شما هستم. مطمئن باشید تماس با من از نظر مالی‌ به نفع شما خواهد بود. به امید دیدار.

Comments