سال اول / شماره دهم / انتخاب مشاور درمانی / شهرزاد شهریاری

به کدام مشاورمراجعه کنم؟

شهرزاد شهریاری

 


چندی پیش خواننده‌ای طی یک تماس تلفنی در مورد حیطۀ وظایف یک مشاور ابراز نگرانی کرد. ایشان مایل بود بداند که مشاوران روانی و خانواده تحت نظر چه مراکزی انجام وظیفه می‌کنند؟

انتخاب یک مشاور روانی یا مشاور خانواده مانند همۀ انتخاب‌های دیگر، موضوعی است که باید با داشتن اطلاعات کافی انجام شود. یکی از موارد بسیار مهم هنگام انتخاب مشاور، اطمینان به آن شخص است. زمانی که شما به دیدن یک مشاور می‌روید مسائل شخصی زیادی را با او درمیان خواهید گذاشت که مطمئناً مایل نیستید نزد افراد دیگری تکرار شود. موضوع صحبت و اعتماد کردن به مشاورین خانواده درجوامع کوچکی مانند جامعۀ ایرانیان تورنتو از حساسیت بیشتری برخوردار است. دراین جوامع افراد بیشتری یکدیگر را می‌شناسند و اخبار با سرعت بیشتری پخش می‌شود. از خود سوال کنید که بر چه اساسی می‌توانید به مشاورخود اطمینان کنید؟ فرق بین مشاور شما و یک فرد غریبه چیست؟ روی چه حسابی می‌توانید سفرۀ دل خود را پیش این شخص باز کنید؟ از کجا می‌دانید که این شخص صحبت‌های شما را درجای دیگری بازگو نخواهد کرد؟ همچنین از کجا می‌دانید که این فرد به وظایف خود آشنا است و شما را به گمراه نخواهد کرد؟ چه کسی بر کار این مشاور نظارت دارد؟ اگر از کار او راضی نبودید به کجا می‌توانید شکایت کنید؟ چه کسی مدافع حقوق شما خواهد بود؟

پاسخ بسیار ساده است. حتما به مشاوری مراجعه کنید که در یکی از مراکز رسمی، مانند کالج روان‌شناسان، کالج مددکاران انتاریو، کالج ﭘزشکان و امثال آن ثبت شده باشد.
اجازه بدهید مثالی بزنم. فرض کنید که شما از سرویسی که از مشاور خود می‌گیرید راضی نیستید و مایلید که از او شکایت کنید. اولین سوال این است که به کجا می‌توانید شکایت کنید؟ پاسخ، موسسه‌ای است که آن مشاور در آنجا ثبت شده است. حال تصور کنید که این مشاور در هیچ مرکزی ثبت نشده باشد. در آن صورت اگر از سرویس این شخص راضی نباشید، دستتان به هیچ کجا بند نخواهد بود. به طور خلاصه، کالج ناظر بر عملکرد مشاور است و در صورت نیاز مدافع حقوق شما خواهد بود. این وظیفۀ شماست که از عضویت مشاور خود در یک موسسۀ رسمی اطمینان حاصل کنید.


عضویت در یک کالج شرایط دشواری دارد که یک مشاور باید پشت سر بگذارد. به عنوان نمونه برای به
عضویت درآمدن در کالج مددکاران انتاریو، شخص حتماً باید دارای حداقل مدرک فوق لیسانس و دیگر مدارک تحصیلی لازم برای کار روان‌درمانی از دانشگاه‌های معتبر باشد، یا به مدت 700 ساعت زیر نظر یک مددکار ثبت شده کار کرده باشد. مشاورین ثبت شده در کالج مددکاران، برطبق قانون موظف هستند که مشخصات و صحبت‌های مشتریان خود راصددرصد محرمانه نگاه دارند. یک مشاور ثبت نشده چنین وظیفه‌ای برعهده ندارد. شما به عنوان یک مشتری باید مطمئن شوید که مشاور شما حتماً عضو یک موسسۀ رسمی بوده و دارای شمارۀ ثبت از آن مرکز باشد. برای کسب اطمینان، شمارۀ ثبت مشاور خود را از او بخواهید و از او سوال کنید که عضو کدام موسسه است. شما در هر لحظه که مایل باشید می‌توانید با کالج مربوطه تماس بگیرید واطمینان کامل حاصل کنید که عضویت ایشان معتبر است. یک مشاور ثبت نشده پیرو قانون مشخصی نبوده وموظف به محرمانه نگهداشتن سخنان شما نمی‌با شد.

از دیگر مزایای مراجعه به مشاوران ثبت شده در کالج‌ها این است که اگر شما از طرف محل کار خود دارای بیمۀ روان درمانی هستید یا دارای بیمۀ شخصی می‌باشید، شرکت بیمۀ شما فقط سرویس مشاورین ثبت شده را تحت پوشش قرارمی‌دهد.

از نکات مهم دیگری که هنگام انتخاب یک مشاور باید در نظر بگیرید این است که آیا او قبل از شروع سرویس، حیطه و محدودیت وظایف خود را به طور دقیق برای شما توضیح می‌دهد و از شما به طور کتبی اجازۀ شروع سرویس می‌گیرد؟ آیا پس از پایان جلسه به شما رسید رسمی همراه با شمارۀ ثبت خود ارائه می‌دهد؟ مطلع باشید که سرویس روان‌درمانی ارائه شده توسط مشاوران ثبت شده در کالج مشمول کسر مالیات می‌شود. همچنین آیا او شما را در دفتری ساکت، راحت و محرمانه می پذیرد یا محیطی عمومی، شلوغ و پرسروصدا را انتخاب می‌کند؟ اینها وظایفی هستند که مشاوران ثبت شده در کالج موظف به انجام آنها می‌باشند، در حالی که مشاوران بدون شمارۀ ثبت موظف به انجام هیچ یک از آنها نیستند.

   

از دیگر مزایای مراجعه به یک مشاور ثبت شده این است که این افراد بر طبق قانون موظف هستند که درشرایط استثنایی ازحد خود فراتر رفته و وارد عمل شوند. برای مثال اگر در طول جلسۀ شما به مشاور خود بگویید که مدت‌هاست چیزی نخورده‌اید، ایشان موظف هستند جلسه را فوراً متوقف کرده و در مورد دلیل گرسنگی شما تحقیق کنند. اگرغذا نخوردن شما دلیلی مانند فقر داشته باشد، ایشان موظف به کوشش کردن در راه رفع این عامل می‌باشند. مشاوران ثبت نشده متعهد به انجام هیچ کدام از موارد بالا نیستند. موارد خاصی نیز وجود دارد که یک مشاور ثبت شده برطبق قانون موظف به افشای سخنان مشتری خود می‌باشد. برای مثال اگرآن شخص از قصد خود برای خودکشی یا آزاررساندن به شخص دیگری صحبت کند. درچنین مواردی، مشاور موظف به دنبال کردن مراحل قانونی کاملاً تعریف شده و مشخصی می‌باشد. اولین قدم از این مراحل در جریان گذاشتن مشتری است. مشاورین ثبت نشده موظف به گزارش کردن چنین مواردی نیستند و درصورت تمایل به گزارش کردن این موارد، دنباله‌رو مراحل قانونی مشخصی نمی‌باشند. خلاصۀ کلام این که وظایف مشاوری که در هیچ مرکزی ثبت نشده است درهیچ کجا تعریف نشده است و این شخص در قبال مشتریان خود هیچ وظیفه‌ای برعهده ندارد.

از موارد دیگری که هنگام انتخاب مشاور باید در نظر بگیرید این است که اگر شما قادر به پرداخت هزینۀ مشاور خود نیستید، از سرویس او راضی نیستید، یا به هر دلیل قادر به استفاده از سرویس او نمی‌باشید، ایشان موظف است که مشاور دیگری را به شما معرفی کند. در صورتی که مشاور انتخاب شده دوست یا فامیل شما از آب در بیاید، ایشان اجازۀ سرویس‌دادن به شما را ندارد و موظف است که شما را به روان‌درمانگر دیگری معرفی کند.

 

اگر نیاز به استفاده ازسرویس مشاورۀ خانواده یا روان درمانی دارید، به یک مشاور ثبت شده در یک موسسۀ رسمی و دارای شماره ثبت معتبر مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید که مجوز معتبر یک مشاور ثبت شده خیلی فراتر از یک شماره ثبت به شما سرویس خواهد داد.

 

 

www.shahrzadtherapy.com

 

شهرزاد شهریاری

BSc.Psych, MSW, RSW

لیسانس روانشناسی ازدانشگاه تورنتو

فوق لیسانس مددکاری از دانشگاه لوریر واترلو

عضو کالج مددکاران انتاریو به شماره ثبت: 816781     

 

Comments