سال دوم / شمارۀ شانزدهم / مشاور بیمه / بیمه‌های کوتاه‌مدت / مینا مهدیزاده

بیمه‌های کوتاه‌مدت
مینا مهدی زاده

 

بیمۀ عمر یکی از مهم‌ترین بیمه‌های شخصی است که از تنوع بسیاری برخوردار است. داشتن بیمۀ عمر و انتخاب نوع مناسب آن بحث گسترده‌ای است و مشاورین مختلف نظرات متفاوتی در این زمینه دارند و حتی گاهی طرفدار نوع خاصی از آن هستند، در حالی که هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارد.

انواع بیمۀ عمر

بیمۀ عمر در حالت کلی به دو نوع تقسیم می‌گردد.

1. بیمۀ عمر دائم
2. بیمۀ عمر موقت یا کوتاه مدت

معمولاً بیمه‌های کوتاه مدت با هدف پوشش‌دادن نیازهای موقت، برای دورۀ زمانی مشخصی کاربرد دارند. مانند پشتوانه‌ای برای وام مسکن، بدهی‌های مختلف، مخارج روزمرۀ فرزندان و ...

اما بیمه‌های عمر دائم با هدف برنامه‌ریزی‌های بلندمدت مانند سرمایه‌گذاری، ارث بیشتر برای بازماندگان، پرداخت مالیات بر ارث و ... کاربرد دارند.

در این مقاله سعی بر این است تا اطلاعات بیشتری در زمینۀ بیمۀ عمر موقت در اختیار خوانندگان گرامی قرار گیرد.
   
بیمۀ عمر موقت برای مدت مشخصی شما را تحت پوشش قرار می‌دهد که بیشتر به صورت دوره‌های ده ساله و یا بیست ساله هستند. در صورت درگذشت فرد بیمه‌شده در طی دوران قرارداد، شرکت بیمه ملزم به پرداخت مبلغ تعیین شده در بیمه‌نامه، به شخص و یا اشخاصی که شخص بیمه شده از قبل تعیین کرده، می‌باشد.
این نوع بیمه را به نوعی می‌توان با بیمۀ اتومبیل مقایسه نمود. همانند بیمۀ اتومبیل شما هر ماه حق بیمه پرداخت می‌کنید اما در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه خسارت را پرداخت می‌کند. اگر حادثه‌ای اتفاق نیفتاد، شرکت بیمۀ اتومبیل، از ماهیانۀ حق پرداختی بیمۀ شما مبلغی را برگشت نمی‌دهد.
از ابتدای شروع بیمه نامه‌های موقت تاریخ انقضای بیمه‌نامه کاملاً مشخص بوده و ماهیانۀ پرداختی در تمام دوره یکسان است. این نوع بیمه‌نامه‌های عمر تا سن خاصی اعتبار دارند.

یکی از نکات مهمی که در خرید این نوع بیمه‌نامه‌های موقت باید دقت کرد، دارا بودن دو ویژگی مهم است:
1. قابلیت تمدید
2. قابلیت تبدیل آن به بیمه‌های دائم

قابلیت تمدید، این امکان را به شما می‌دهد که بدون انجام آزمایشات پزشکی، بیمه‌نامۀ شما تمدید شود، حتی اگر در طول دوره‌ای که بیمه دارید از نظر سلامتی دچار مشکل شده باشید. این ویژ‌گی به نفع کسانی است که در طول دورۀ بیمۀ عمر موقت دچار بیماری‌های خاص شده‌اند و قابلیت بیمه‌شدن را برای دورۀ بعدی از دست داده‌اند.
قابلیت تبدیل به بیمه‌های دائم این امکان را به شما می‌دهد که تا زمان مشخص شده در قرارداد امکان تبدیل بیمه نامۀ موقت به بیمه نامۀ دائم را داشته باشید، بدون اینکه نیاز به انجام آزمایشات و معاینات پزشکی باشد.

بنابراین با خرید بیمه‌های موقت شما نخستین گام را برای خرید بیمۀ دائم در آیندۀ نزدیک برمی‌دارید.
پدر و مادر عزیر، ما همیشه امکان انتقال خطر به شرکت‌های بیمه را نداریم. برای نمونه در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص و ... ممکن است قابلیت بیمه‌شدن را از دست بدهیم. اکنون که از سلامت نسبی برخوردارید اقدام به خرید بیمه‌ای مناسب نمایید تا در زمان بیماری یا پیری افسوس نخورید. لطفاً به جدول زیر مراجعه کنید. در این جدول مقایسه‌ای بین سنین مختلف، جنسیت، نرخ ماهیانۀ پرداختی برای حق بیمۀ عمر انجام گرفته است. این جدول بر اساس بیمۀ عمر موقت معادل 250 هزار دلار و برای مدت ده سال است.

سن

مرد

زن

30

18$

14$

40

22$

17$

50

44$

33$

60

122$

85$

                
بیایید با اندکی صرفه جویی در برخی از مخارج غیر ضروری در زندگی‌مان، اجازه دهیم تا بازماندگان از مواهب بیمۀ عمر استفاده کنند.

Comments