سال دوم / شمارۀ نوزدهم / اخبار اجتماعی / نوا بیداد کرد / گزارش مهرگان از اولین کنسرت موفق ارکستر ملی ایران

نوا بیداد کرد
به بهانۀ اجرای موفق اولین کنسرت ارکستر ملی ایران


مهرگان اجتماعی:
اولین کنسرت ارکستر ملی ایران با همت مرکز موسیقی نوا و با همراهی گروه کُر به رهبری کمال طراوتی در تاریخ 14 اکتبر 2011 در محل تالار هنری مارکهام برگزار شد. در این کنسرت با شکوه به اجرای آثار متنوع و اصیل ایرانی و غیرایرانی از زمان عارف قزوینی تا امروز پرداخته شد و تعداد زیادی از هنرمندان و موسیقی‌دانان ایرانی و کانادایی در آن به هنرنمایی پرداختند.
در این کنسرت به‌یاد ماندنی و ویژه، آثار جاویدانی از قبیل هنگام می از آثار زنده‌یاد عارف قزوینی، چنگ رودکی (بوی جوی مولیان) از آثار روح‌الله خالقی، بازگشته از آثار علی تجویدی، شورآفرین از آثار حسین دهلوی، باغ ما پرچین داره از آثار ثمین باغچه‌بان و آثار متنوع دیگری از اساتیدی چون مرتضی حنانه، محمد سریر، سیاوش بیضایی، فرانس ژوزف هایدن، ژان باتیست لومر و گرشن کینگزلی به خوبی اجرا گردید.

از ویژگی‌های بارز این برنامه که آن را از سایر برنامه‌های دیگر متمایز می‌ساخت قبل از هر چیز حضور هماهنگ 40 نوازنده و خوانندۀ حرفه‌ای ایرانی و کانادایی در روی صحنه، اجرای اصلی قطعات ارزشمند قدیمی، ادای دِین و احترام به موسیقی‌دانان ماندگار گذشته و حال از طریق پخش تصویری همزمان زندگی‌نامه و اطلاعات دقیق مشخصات آثارشان، حضور هفت تکخوان و گروه کودکان آوازخوان که نشان از  توجه و ادای احترام همیشگی کمال طراوتی به این آیندگان فردا دارد را می‌توان نام برد.

تکخوانان این کنسرت باشکوه عبارت بودند از: خانم‌ها فریبا داوودی، مونا منوچهری، نازی توسلی، صبا طراوتی، و آقایان ابراهیم رهنما و فرشید تابلویی.  

در ابتدای این کنسرت و بعد از مقدمۀ مجری برنامه، از چهرۀ محبوب و شناخته شدۀ جامعۀ ایرانی دکتر رضا مریدی، نمایندۀ شهر ریچموند هیل در پارلمان انتاریو، دعوت به عمل آمد تا به روی صحنه رفته و چند کلمه‌ای صحبت کنند. دکتر مریدی ضمن تشکر فراوان از کمال طراوتی به خاطر کوشش‌های فراوان ایشان در راه‌اندازی گروه ارکستر ملی ایران تأکید کردند که همۀ اعضای کامیونیتی در قبال حرکت‌های فرهنگی مسئول هستند و باید برنامه‌هایی از این قبیل را حمایت کنند.      

میهمان افتخاری دیگر این کنسرت استاد ناصر مسعودی، خوانندۀ محبوب و مردمی خطۀ سرسبز گیلان و از هنرمندان پیشکسوت ایران بودند. استاد ناصر مسعودی که جهت اجرای کنسرت در شهرهای تورنتو، ونکوور و مونتریال کانادا و به دعوت گروه "کانون دوستداران گیلان" در شهر تورنتو به سر می‌بردند به طور افتخاری به اجرای یکی از آثار ارزشمند و خاطره‌انگیز خود به نام "اَلا‌تی‌تی"
با تنظیم بی‌بدیل مرتضی حنانه پرداختند که مورد تشویق ممتد حاضرین قرار گرفت و شور و حال خاصی به این برنامه بخشید.
پس از اجرای استاد ناصر مسعودی هدایایی از طرف حضار و لوح‌های تقدیری از طرف دکتر حسین احمدی بنیان‌گذار "بنیاد حافظان فرهنگ و هنر ایران" به ایشان اعطا گردید. به درخواست دکتر احمدی این لوح‌ها توسط دکتر رضا مریدی، که از میهمانان ویژۀ این برنامه بودند به استاد ناصر مسعودی اهدا شد. دکتر حسین احمدی ضمن تشکر فراوان از کمال طراوتی به خاطر برگزاری چنین مراسم باشکوهی لوح تقدیری نیز به ایشان تقدیم نمود.

استاد کمال طراوتی و گروه هنری ایشان، برای تهیه و اجرای این کنسرت ماه‌ها زحمت کشیدند و به حق اجرای موفقی نیز داشتند. این کنسرت
با حمایت برنامۀ "دریچه‌های روبرو" از تلویزیون آی. تی. سی.، هفته‌نامه‌های شهروند و سلام تورنتو، مرکز دندان‌پزشکی رُز و "گروه رسانه‌ای مهرگان" برگزار شد.

از آنجا که کانادا کشوری چندملیتی و چندفرهنگی است، این ارکستر ضمن حفظ شکل و تداوم راه خود، می‌تواند زمینه‌ساز تلفیق موسیقی ایرانی با موسیقی ملل دیگر و همچنین تشکیل ارکسترهای دیگری چون ارکستر سمفونیک ایرانی و برگزاری کنسرت‌های متعدد در کانادا باشد. این ارکستر همچنین می‌تواند مأوا، مرکز و محلی برای گردهمایی آهنگ‌سازان و نوازندگان ساکن تورنتو باشد که در حال حاضر کم نیستند و خوشبختانه روزبه‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.
اجرای زنده و بازسازی آثار بزرگان موسیقی و اجرای آنها در قالب ارکستر ملی کاری است بس ارزشمند و ستودنی که موجبات حفظ و اشاعۀ فرهنگ غنی هر ملتی را فراهم می‌کند. مرکز هنری نوا سخت در تلاش است تا این بخش فراموش شده در جامعۀ مهاجران ایرانیِ مقیم کانادا به ویژه شهر تورنتو را احیا کند. این مهم میسر نمی‌شود جز با مشارکت و همیاری همۀ فرهنگ‌دوستان و اندیشمندان این دیار. بی‌شک سود معنوی حمایت از چنین برنامه‌هایی نیز متوجه کل کامیونیتی خواهد گردید. با امید حضور و حمایت بیشتر و پررنگ‌تر  همۀ شهروندان در حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی مشابه.

شایان ذکر است که این اولین اجرای رسمی ارکستر ملی ایران بود. دومین برنامۀ این گروه، روز هفدهم مارس 2012 به همراه گروه کر ملی ایران و تعداد زیادی ار موسیقی‌دانان ایرانی مقیم کانادا، تحت عنوان جشن بزرگ نوروزی 1391، به اجرای بیست ترانۀ بی‌نظیر و نوستالژیک نوروزی ازموسیقی‌دانان بزرگ ایران به همراه گروه رقص خورشید خانم خواهد پرداخت. جزئیات بیشتر در این خصوص را در همین شماره و شماره‌های آیندۀ مهرگان تقدیم همۀ خوانندگان فهیم مهرگان خواهیم نمود.

در ادامه توجه شما را به گزارش تصویری این کنسرت جلب می‌کنیم.

 
 کمال طراوتی در حال ادای احترام به استاد ناصر مسعودی از راست به چپ: دکتر حسین احمدی – دکتر رضا مریدی – استاد کمال طراوتی – استاد ناصر مسعودی نمایی از مراسم کنسرت از چپ به راست: ساغر افشار - ترانه ترابی - کوروش جابری
صبا طراوتی در حال اجرای قطعه‌ای از شماعی‌زاده  فرشید تابلویی در حال تکخوانی
 مونا منوچهری و ابراهیم رهنما در حال همخوانیکمال طراوتی در حال معرفی اعضای گروه دکتر رضا مریدی در حال تشکر از کمال طراوتی
 

 

 

 

 

 

 

Comments