سال دوم / شمارۀ شانزدهم / گزارش مهرگان از مراسم سالگرد تأسیس دانشگاه تهران


تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا و
دیدار با ایشان در تورنتومهرگان اجتماعی:
به مناسبت هفتادوهفتمین سالروز تأسیس دانشگاه تهران و نظر به اینکه پروفسور فضل‌الله رضا دهمین رئیس این دانشگاه بودند، مراسم "همایش بزرگداشتِ تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا" و مراسم "دیدار با پروفسور فضل‌الله رضا" از سوی "گروه رسانه‌ای مهرگان" به ترتیب در تاریخ‌های یازدهم و دوازدهم ماه جون 2011 در شهر تورنتو برگزار گردید. لازم به یادآوری است که "نشریۀ مهرگان" زیرمجموعه‌ای از "گروه رسانه‌ای مهرگان" است.


پیرامون "همایش بزرگداشت تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا"

"همایش بزرگداشت تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا" در تاریخ یازدهم ماه جون در سالن اجتماعات شهرداری نورت یورک از ساعت 3 الی 6 عصر برگزار گردید. در این مراسم که بیش از 300 نفر از علاقه‌مندان به فرهنگ و ادب ایران حضور داشتند هفت تن از پیشکسوتان و چهره‌های شناخته شدۀ ایرانی به ایراد سخنرانی پیرامون دانشگاه تهران، نقش و تأثیر علم و دانش در پیشبرد فرهنگی و اجتماعی جامعه و صد البته سخنرانی پیرامون شخصیت و مقام  پروفسور فضل‌الله رضا پرداختند. سخنرانان این همایش تاریخی عبارت بودند از:
استاد دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، استاد دکتر محمدعلی اسلامی نُدوشن، دکتر عزت مصلی‌نژاد، دکتر محمد تاج‌دولتی، دکتر خاطره شیبانی، هنرمندان مقیم تورنتو سهیل پارسا و ساسان قهرمان. دکتر رضا مریدی، نمایندۀ ایرانی‌تبار پارلمان اونتاریو نیز از دیگر سخنرانان دعوت شده به این همایش بوند که متأسفانه به دلیل مشغلۀ کاری نتوانستند در مراسم روز یازدهم جون حضور پیدا کنند و تنها پیامی به این منظور ارسال نمودند.

هر چند که پروفسور رضا نیز به دلیل برخی از تعهدات خانوادگی نتوانستند در مراسم روز یازدهم جون حضور داشته باشند، اما حضور دو تن از پیشکسوتان فرهنگ و ادب ایران یعنی دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی و دکتر محمدعلی اسلامی نُدوشن در بین سخنرانان این همایش تا حدود بسیار زیادی خلاء عدم حضور ایشان را پر نمود و برغنای فرهنگی این همایش دو چندان افزود.

در ابتدای این مراسم سرود "ای ایران" به همراه نمایش تصویری برخی از چهره‌های پیشکسوت و شناخته شدۀ دانشگاه تهران از جمله استاد ابراهیم پورداود، علامه محمد قزوینی، علامه علی‌اکبر دهخدا، استاد محمد معین، استاد بدیع‌الزمان فروزانفر، استاد جلال همایی، دکتر پرویز ناتل خانلری، دکتر ذبیح‌الله صفا، دکتر محمد غریب و ... نواخته شد.
سپس مجری این همایش جناب آقای امیر مَهیم، که مجری برنامۀ فرهنگی "دریچه‌های روبرو" از تلوزیون ای.تی.سی هستند، به شرح مختصری از زندگی پروفسور رضا پرداختند.
در ادامۀ برنامه پیام ویدیویی پروفسور رضا به سمع و نظر حضار محترم رسید. متأسفانه به دلیل ضبط این پیام از طریق اینترنت، کیفیت تصویری و صوتی این پیام چندان مناسب نبود اما با این وجود مورد توجه و تشویق فراوان حضار قرار گرفت. متن کامل این سخنرانی را در همین شماره از مهرگان ملاحظه خواهید نمود.

سپس مجری برنامه از دو سخنران پیشکسوت این همایش یعنی دکتر باستانی پاریزی و دکتر اسلامی نُدوشن درخواست نمود که یکی از آنها سخنران اول این همایش باشند. (انتخاب و اولویت سخنرانی بین این دو استاد عالی‌قدر کاری دشوار بود) استاد باستانی پاریزی با متانت و بزرگواری درخواست نمودند که دکتر اسلامی نُدوشن اولین سخنران این مجلس باشند. بدین ترتیب دکتر اسلامی ندوشن باب سخن آغاز کردند و به نکات بسیار ارزنده و ارزشمندی اشاره نمودند که در انتها مورد تشویق فراوان حضار قرار گرفت. سخنرانان بعدی پس از آن به ترتیب دکتر باستانی پاریزی، دکتر عزت مصلی‌نژاد، دکتر محمد تاج دولتی، دکتر خاطرۀ شیبانی، آقایان سهیل پارسا و ساسان قهرمان بودند. هر یک از این اساتید از دیدگاه‌های مختلفی به توضیح و تفسیر موضوع این همایش پرداختند. سپس پیام ارسالی دکتر مریدی توسط آقای حجت گلپایگانی قرائت گردید.
در پایان فرداد فرشته‌هوش، سردبیر مهرگان و برگزارکنندۀ این همایش، ضمن تشکر از تمامی سخنرانان، رسانه‌های حاضر و شرکت‌کنندگان در این همایش دقایقی صحبت نمود و یادی نیز از زنده‌یاد محمود اعتمادزاده (م. ا. به آذین) نمود، چرا که دختر این زنده‌یاد سرکار خانم شهلا اعتمادزاده در بین حضار این همایش حضور داشتند.

به دلیل محدویت تعداد صفحات نشریه و محدودیت زمانی در  پیاده کردن متن کامل سخنرانی‌ها از روی نوار ویدیویی، امکان انتشار متن همۀ این سخنرانی‌ها در این شماره از مهرگان میسر نگردید. با توجه به اهمیت سخنرانی سخنرانان از دیدگاه‌های مختلف، به ویژه سخنرانی دکتر اسلامی نُدوشن و دکتر باستانی پاریزی، مهرگان این قول را به تمامی خوانندگان خود می‌دهد که متن کامل این سخنرانی‌ها را به تدریج و در چند شمارۀ آینده خدمت همۀ خوانندگان خود تقدیم کند. لذا در گزارش این شماره تنها به انتشار برخی از این پیام‌ها و نیز گزارش تصویری این مراسم اکتفا خواهیم نمود.
                     Comments