سال دوم / شمارۀ شانزدهم / گزارش مهرگان از مراسم دیدار با پروفسور فضل‌الله رضا

 

تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا و
دیدار با ایشان در تورنتومهرگان اجتماعی:
به مناسبت هفتادوهفتمین سالروز تأسیس دانشگاه تهران و نظر به اینکه پروفسور فضل‌الله رضا دهمین رئیس این دانشگاه بودند، مراسم "همایش بزرگداشتِ تجلیل از پروفسور فضل‌الله رضا" و مراسم "دیدار با پروفسور فضل‌الله رضا" از سوی "گروه رسانه‌ای مهرگان" به ترتیب در تاریخ‌های یازدهم و دوازدهم ماه جون 2011 در شهر تورنتو برگزار گردید. لازم به یادآوری است که "نشریۀ مهرگان" زیرمجموعه‌ای از "گروه رسانه‌ای مهرگان" است.


پیرامون "مراسم دیدار با پروفسور فضل‌الله رضا"

مراسم "دیدار با پروفسور فضل‌الله رضا" در تاریخ دوازدهم ماه جون از ساعت 4 الی 9 عصر به صرف شام و چای سنتی ایرانی، موسیقی زنده و نقالی ساسان قهرمان در هتل نووتل نورت یورک برگزار گردید. در این مراسم  جمعی از علاقه‌مندان به فرهنگ و ادب ایران و نیز مشتاقان دیدار با پروفسور فضل الله رضا حضور داشتند.
 
بسیاری از چهره‌های فرهنگی و اجتماعی مقیم تورنتو در این مراسم حضور به هم رساندند هر چند که جای برخی از چهره‌هایی که انتظار حضورشان در این مراسم تاریخی می‌رفت نیز خالی بود. برخی از چهره‌های شناخته شدۀ این مراسم تاریخی عبارت بودند از:
استاد دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، استاد دکتر محمدعلی اسلامی نُدوشن، دکتر عزت مصلی‌نژاد، دکتر رضا مریدی، دکتر محمد تاج‌دولتی، دکتر علی قلی‌پور، دکتر خاطره شیبانی، ساسان قهرمان، احمد قندهاری، مهرداد آرین‌نژاد، مهندس احمد تبریزی، محمدباقر صمیمی، امیر مهیم، مصطفی عزیزی، سیما دینی، مهدی پوریان، کمال داداشی، علی مهرام‌نیا، فُرود ملک‌زاده، دکتر پناهی، دکتر عباس تیموری، حجت گلپایگانی، محمد شیخ‌الاسلامی، اسد زرین‌مهر، دکتر حسن خواسه‌خوان، و بسیاری دیگر که مجال نام بردن همۀ آنها در این فرصت کوتاه نیست.

در شروع این مراسم دو دختر نوجوان و خردسال به نام‌های "سارا اشافی" و "هاجر شیخ الا‌سلامی" با ریختن گُل به زیر پای "پروفسور رضا" وی را هنگام ورود به سالن مراسم، و تا جایگاه اختصاصی ایشان بدرقه نمودند. بعد از ورود پروفسور رضا که مورد تشویق ممتد حضار قرار گرفت، ساسان قهرمان با لباس و گریم مخصوص نقالی خود وارد سالن شد و شروع به شاهنامه‌خوانی و نقالی تراژدی رستم و سهراب کرد. هرچند که امکانات محدود سالن هتل اجازۀ صحنه‌آرایی‌های لازم برای نقالی ساسان قهرمان را نمی‌داد، اما ساسان با تبحر و مهارت ویژه‌ای که در اجرای این نقالی دارد به مدت 45 دقیقه فضای مجلس را دگرگون نمود و در انتهای نقالی خود نیز مورد تشویق میهمانان قرار گرفت. از جمله خود پروفسور رضا نیز به دفعات و حتی در بین سخنرانی خود از هنرمندی و زیبایی اجرای نقالی آقای ساسان قهرمان یاد کردند.
بعد از نقالی ساسان قهرمان، مجری برنامه آقای "امیر مهیم" از پروفسور رضا دعوت نمودند تا دقایقی برای مشتاقان و علاقه‌مندان خود به ایراد سخنرانی بپردازند. پس از آن پروفسور رضا به ایراد سخنرانی پیرامون دانشگاه تهران و اهمیت این نهاد اجتماعی فرهنگی و تأثیرات آن در روند تکامل فرهنگی ایران پرداختند.
پس از سخنرانی پروفسور رضا بسیاری از مشتاقان حاضر در این مراسم جهت گرفتن امضاء، دیدار حضوری و گرفتن عکس یادگاری با ایشان و دیگر مهیمانان پیشکسوت این مراسم یعنی دکتر باستانی پاریزی و دکتر اسلامی نُدوشن گرد میز ایشان حلق زدند.
پس از صرف شام و دسر، مانلی جمال به هنرنمایی پرداخت و قطعات زیبایی با گیتار نواخت. پس از اجرای هنرمندانۀ مانلی، وحید منجی از دیگر هنرمندان جوان مقیم تورنتو با اجرای چند نمونه از کارهای هنری خود به هنرنمایی پرداخت و مورد تشویق حضار قرار گرفت.
در انتهای مراسم هدایای هنری دو تن از هنرمندان مقیم تورنتو به پروفسور رضا تقدیم گردید. ابتدا از کار هنری و گرافیکی آقای "مهدی پوریان" پرده‌برداری شد و اثر ارزندۀ ایشان به پروفسور رضا تقدیم گردید. در ادامه از اثر خلاق و هنرمندانۀ استاد "کمال داداشی" که پرتره‌ای از پروفسور رضا را به زیبایی نقاشی نموده بود پرده برداری شد و خود ایشان این اثر را به پروفسور رضا تقدیم نمودند.

ناگفته نماند که آقای "علی اسلام‌دوست" از قنادان و شیرینی‌پزان ایرانی مقیم تورنتو که محصولات غذایی با کیفیت و ممتاز ایشان در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌های ایرانی و غیر ایرانی تورنتو توزیع می‌گردد، به دلیل علاقۀ وافر به پروفسور رضا، به طور داوطلبانه و با کمال خضوع و بزرگواری از همۀ میهمانان به صرف کلوچۀ سنتی فومن و دسر محلی گیلانی دیگر به نام "رشته و خشکار" پذیرایی نمودند. به جاست که از زحمات و ابراز لطف این جوان ایرانی و فرهنگ دوست تقدیر و تشکر به عمل آید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که جناب آقای "حجت گلپایگانی" در کنار زحمات فراوانی که در طی این دو مراسم کشیدند، شخصاً متقبل هزینۀ نسبتاً بالای چای سنتی این همایش گردیدند.

در ادامه ضمن تشکر از همۀ این دوستان، و علاقه‌مندان دیگری که با حضور و حمایت خود از این مراسم تاریخی فرهنگی مهرگان را یاری دادند کمال تشکر و قدردانی را داشته و توجه شما را به گزارش مختصر تصویری از این همایش جلب می‌کنیم.
به زودی گزارش کامل تصویری و ویدیویی هر دو همایش در وب‌سایت مهرگان قرار داده خواهد شد تا مورد استفادۀ همگان قرار گیرد.

 
 
 
                        
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Comments