سال دوم / شمارۀ پانزدهم / ایرانیان مقیم اُنتاریو پیشتاز در امور فرهنگی

ایرانیان مقیم اُنتاریو پیشتاز در امور فرهنگی
 
گزارش ویژۀ مهرگان از مراسم "روز میراث فرهنگی ایران" در "رام"

 

مهرگان اجتماعی: موزۀ سلطنتی انتاریو (رام) برای اولین بار در تاریخ خود، روز چهاردهم ماه می 2011 شاهد حضور صدها ایرانی مشتاق و علاقه‌مند بود که برای برگزاری اولین مراسم "روز میراث فرهنگی ایران در موزۀ انتاریو" گرد هم آمده بودند. این مراسم که به همت گروه اجتماعی "تورنتو ایرانینز" و با حمایت گروه‌های مختلف اجتماعی در این محل برگزار گردید، نقطۀ عطفی در روند فعالیت‌های این گروه اجتماعی به شمار می‌آید. این مراسم با نظم و انظباط قابل تحسینی اجرا شد و در آن گروه‌های مختلفی از هنرمندان به هنرنمایی و معرفی گوشه‌هایی از فرهنگ و هنر ایران پرداختند. این اولین باری است که مسئولین موزۀ سلطنتی انتاریو درهای خود را بر روی برگزاری مراسمی این چنین، برای جامعۀ ایرانی مقیم کانادا گشودند. این امر میسر نبود جز با تلاش و همتِ دست اندرکاران برگزارکنندۀ این مراسم.

آقای "مایکل چان" وزیر مهاجرت و فرهنگ انتاریو، دکتر "اریک هاسکینز" وزیر شهروندی و مهاجرت انتاریو، خانم "جانت کاردینگ" ریاست موزۀ سلطنتی انتاریو، و دکتر "رضا مریدی" نمایندۀ پارلمان کانادا از جملۀ افرادی بودند که پیام تبریکی به این مناسبت صادر نمودند.
 
"ژیان قمیشی" چهرۀ سرشناس و مجری بسیار موفق ایرانی در شبکۀ سی.بی.سی کانادا، مجری 60 دقیقۀ اول این مراسم بود. از دیگر گروه‌ها و افرادی که در این مراسم تاریخی حضور داشتند و به هنرنمایی پرداختند عبارتند از:
گروه هنری سرور، گروه هنری باربد، گروه رقص آفتاب، گروه رقص گیسو، گروه رقص آدلار، خانم آیدا مفتاحی، خانم لادن لطفی، آقای علیجان علیجان‌پور، خانم بیتا جعفری، خانم لیلا مسلمی و ...

حضور بسیاری از رسانه‌های محلی و چهرهای فرهنگی و اجتماعی ایرانی مقیم تورنتو در این مراسم آشکار بود. از جمله افراد سرشناس ایرانی در این مراسم عبارت بودند از: دکتر رضا مریدی نمایندۀ ایرانی در پارلمان کانادا، مهندس احمد تبریزی بنیان‌گذار بنیاد پریا، دکتر حسین احمدی رئیس بنیاد حافظان فرهنگ و هنر ایران، دکتر محمد تاج‌دولتی، دکتر رضا براهنی، سرکار خانم تینا تهرانچیان، آقای امیر مهیم تهیه کننده و مجری برنامۀ دریچه‌های روبرو، آقای مصطفی عزیزی، آقای حجت گلپایگانی، آقای سعید سلطانپور و ده‌ها نفر دیگر که ممکن است از قلم افتاده باشد.

گروه فرهنگی اجتماعی "تورنتو ایرانینز" در سال 2001 میلادی تأسیس و در سال 2006 میلادی به‌عنوان یک گروه غیر انتفاعی در کانادا به ثبت رسیده است. این گروه تا کنون در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی حضور داشته و شاید بتوان گفت که این اولین گام بزرگ فرهنگی آنان در بازشناسی فرهنگ ایران به جامعۀ غیرایرانی بود.

آقایان "محمد شیخ الاسلامی" و "بهنام اصفهانی‌زاده" از چهره‌های اصلی و بنیان‌گذاران اولیۀ این گروه می‌باشند، و ده‌ها داوطلبِ امور فرهنگی و اجتماعی نیز با این گروه همگاری دارند. از جمله افراد بسیار فعال در این گروه می‌توان از آقای "مرتضی تهرانی" نام برد که سابقۀ طولانی در انجام امور داوطلبانه برای کامیونیتی و برگزاری مراسم تفریحی-اجتماعی دارد. البته افراد بسیار دیگری نیز در این گروه فعالیت دارند که ذکر نام آنها در این گزارش مختصر میسر نیست. مهرگان در فرصتی مناسب به معرفی کامل‌تر این گروه و افراد دست‌اندرکار آن خواهد پرداخت.

در ادامه، ضمن تشکر صمیمانه از تمامی دست‌اندرکاران گروه "تورنتو ایرانینز" و تمامی هنرمندان و داوطلبانی که در انجام و اجرای این مراسم به یاد ماندنی و باشکوه همکاری داشته اند، توجه شما را به گزارش تصویری مهرگان از این مراسم جلب می‌نماییم.                                     
Comments