سال دوم / شمارۀ چهاردهم / اخبار فرهنگی / محمد ورشوچی

آرامش ابدی پیشکسوتِ سینمای ایران؛
محمد ورشوچی

مهرگان فرهنگ: در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه نهم فروردین ماه 1390 معادل با 29 مارچ 2011 میلادی دست روزگار یکی دیگر از هنرمندان پیشکسوت در عرصۀ سینما و تئاتر ایران، "محمد ورشوچی" را به آرامش ابدی خود رساند. این هنرمند محبوب در سن 86 سالگی و در بیمارستان پارس دیده به جان آفرین تسلیم نمود.
محمد ورشوچی بیش از نیم قرن تجربۀ بازی‌گری و هنرنمایی در بسیاری از برنامه‌های تلوزیونی، سینمایی و ایران را داشت. وی در پنجاه و سه فیلم بلند سینمایی ایفای نقش کرد. از جمله فیلم‌های معروفی که وی در آنها به هنرنمایی پرداخت عبارتند از "گوزن‌ها" ساختۀ مسعود کیمیایی، "علی کنکوری" ساختۀ مسعود اسداللهی، "کمال‌الملک" ساختۀ علی حاتمی، "کفش‌های میرزا نوروز" ساختۀ محمد متوسلانی، "گراند سینما" ساختۀ حسن هدایت، "خارج از محدوده" ساختۀ رخشان بنی‌اعتماد "مردی که زیاد می‌دانست" ساختۀ یدالله صمدی.
یکی از به یاد ماندنی‌ترین نقش‌های شادروان محمد ورشوچی، نقشِ "آسپیران غیاث آبادی" یک مامور شهربانی در مجموعۀ تلویزیونی "دائی‌جان ناپلئون" بود که بر اساس رمان معروفی به همین نام، نوشتۀ ایرج پزشکزاد و با کارگردانی ناصر تقوایی در دهه پنجاه خورشیدی ساخته شد. علاوه بر مجموعۀ دائی‌جان ناپلئون، از مجموعه‌های تلویزیونی پربیننده که مرحوم ورشوچی در آنها حضور داشته است، می‌توان به ایتالیا ایتالیا، آرایشگاه زیبا، دزدان مادر بزرگ، یوسف و زلیخا و هزار دستان اشاره کرد.

محمد ورشوچی متولد 1304 خورشیدی در تهران بود. روحش شاد.

 

Comments