سال دوم / شمارۀ سیزدهم / چهره‌های اجتماعی / رایان راسل

حیات جاودانۀ رایان راسل در حین انجام وظیفهمهرگان فرهنگ: در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه 12 ژانویه 2011 زنده یاد "رایان راسل" افسر 35 سالۀ پلیس تورنتو در هوای برفی و سرد تورنتو جان خود را در حین انجام وظیفه از دست داد و همسر و فرزندِ پسر دو سالۀ خود را بدون سرپرست گذاشت.
 
ماجرا زمانی اتفاق افتاد که گزارش رسیده به پلیس تورنتو در ساعت 5:30 صبح روز چهارشنبه حاکی از دزدیدن یک خودروی برف‌روب در سطح شهر داشت. خودروهای برف‌روب در حال تمیز کردن خیابان‌های سطح شهر در منطقۀ خیابان‌های "دانداس" و "پارلمنت" بودند که مرد 44 ساله‌ای با پاهای برهنه وارد یکی از خودروهای برف‌روب که متعلق به یک شرکت خصوصی بود شد و اقدام به دزدیدن این خودرو نمود. با توجه به سیستم جی.پی.اس نصب شده در خودرو، صاحب خودرو قادر به ردیابی محل خودروی مسروقه بود. بدین ترتیب پلیس در منطقۀ خیابان‌های "بلور" و "اَونیو" در منطقۀ دان‌تاون تورنتو قصد متوقف نمودن فرد سارق را داشت. فرد سارق علی‌رغم هشدار پلیس کماکان در حال راندن خودرو در خیابان‌های پوشیده از برف شهر و صدمه‌زدن به خودروهای پارک شده در خیابان و از جمله نمایندگی اتوموبیل پورش بود.
رایان راسل افسر جوان پلیس تورنتو که تا چند ماه پیش در بخش "مبارزه با تیراندازی‌ و درگیری‌های خیابانی" خدمت می‌کرد و در این صحنه حاضر بود، ضمن خروج از خودروی خود قصد متوقف نمودن فرد سارق را داشت. فرد سارق با توجه به هشدار راسل و حتی شلیک چند گلوله به سمت خودروی مسروقه، کماکان به سمت این افسر جوان حرکت نمود و وی را به شدت به خودروی پلیس چسباند.
دقایقی بعد فرد سارق با ضربات گلولۀ چند افسر پلیس دیگر متوقف شد و به بیمارستان منتقل گردید. رایان راسل نیز که به شدت از ناحیۀ سر مجروح شده بود به سرعت به بیمارستانی در همان نزدیکی منتقل شد که متاسفانه تلاش پرسنل بیمارستان سودمند واقع نگردید و این افسر پلیس جان خود را در حین انجام وظیفه از دست داد.

جهت همدردی با خانوادۀ جوان رایان راسل و قدردانی از خدمات پلیس، مراسم تدفین باشکوهی با حضور بیش از ده هزار نفر از افسران پلیس سرتاسر کانادا و مردم شهر تورنتو، که از این حاثه به شدت متاثر شده بودند، برگزار گردید که در نوع خود بی‌سابقه بود.

گفتنی است که پدر رایان، "گِلِن راسل" نیز افسر بازنشستۀ ادارۀ پلیس تورنتو بود.

فرد سارق و قاتل رایان راسل نیز ضمن بهبود سلامتی جسمانی خود از بیمارستان روانۀ زندان شد و چند روز بعد در دادگاه حاضر گردید. در حال حاضر این فرد به قتل عمد از نوع درجۀ یک متهم گردیده است. پروندۀ این متهم هنوز در حال بررسی است.   
   Comments