سال دوم / شمارۀ سیزدهم / چهره‌های فرهنگی / علیرضا پهلوی

آرامش ابدی شاهزاده علیرضا پهلویمهرگان فرهنگ: در اولین ساعات بامداد 4 ژانویۀ 2011 مصادف با 14 دی ماه 1389 شاهزاده علیرضا پهلوی سومین فرزند خانوادۀ سلطنتی پهلوی، شاه سابق ایران، در عنفوان جوانی و در سن 44 سالگی با انتخاب و ارادۀ به زندگی در غربت خود پایان داد و به آرامش ابدی رسید.
بنا به خبرگزاری آسوشیتدپرس پلیس بوستون گفت که بعد از ساعت دو صبح به وقت محلی در روز سه‌شنبه، جسد مردی را در خانه‌ای در محله "سات اند" بوستون پیدا کرد که خود را به ضرب گلوله کشته بود. و این جسد کسی نبود جز جسد علیرضا پهلوی.

هر چند که شاید هیچکس به درستی علت و انگیزۀ این خودکشی را نداند اما خانوادۀ پهلوی در وب‌سایت رضا پهلوی، نخستین فرزندِ پسر شاه سابق ایران و برادر بزرگتر علیرضا، عنوان نمودند که "
شادروان، همچون میلیون‌ها جوان ایرانی، از آنچه که به ناروا بر میهن عزیزش می‌گذشت سخت آزرده و غمگین بود، و نیز هیچ‌گاه خاطرۀ دردناک مرگ پدر و خواهر عزیزش او را رها نکرد."

علیرضا پهلوی در جریان انقلاب ایران همراه خانواده‌اش مجبور به ترک ایران شده بود و تحصیلات دبیرستانی خود را در ایالت ماساچوست آمریکا به پایان برد. وی در سال 1992 در رشتۀ مطالعات ایران باستان از دانشگاه کلمبیا فوق‌لیسانس گرفت و در رشتۀ ایران‌شناسی و فلسفه در دانشگاه هاروارد به مطالعه پرداخت. بنا به نقل قول از اردشیر زاهدی، داماد سابق شاه ایران و از نزدیکان خانوادۀ پهلوی، علیرضا به موسیقی کلاسیک نیز بسیار علاقه داشت.
لیلا پهلوی آخرین فرزند محمدرضا پهلوی در سال 1380 و در سن 31 سالگی در هتلی در لندن خودکشی کرده بود و در پاریس دفن شده است. محمدرضا شاه پهلوی نیز که از مدتی پيش از انقلاب سال 1357 گرفتار بيماری سرطان غدد لنفاوی بود، در 27 جولای 1980 مصادف با 5 مرداد 1359 در بيمارستانی در شهر قاهره درگذشت و در همان شهر دفن شد.

علیرضا پهلوی متولد 1345 شمسی در تهران بود. روحش شاد.

Comments