سال دوم / شمارۀ سیزدهم / دانش روز / بیمۀ عمر / مینا مهدی زاده

نکاتی‌ در مورد انتخاب مشاور بیمه و شرکت بیمه
مینا مهدی‌زاده

 
هنگامی که تصمیم گرفتید ریسک رخداد‌ها و حوادث ناگوار را به شرکت‌های بیمه گزارش کنید، قدم مهم بعدی انتخاب مشاور بیمه و شرکت بیمه می‌‌باشد.

هدف از این مقاله ارائۀ اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

به طور کلی‌ مشاورانی‌ که در زمینۀ بیمه فعالیت دارند به دو گروه اصلی‌ تقسیم‌بندی می‌‌شوند:

1.       مشاورانی‌ که فقط برای یک شرکت بیمۀ خاص کار می‌کنند و تنها می‌توانند محصولات آن شرکت را ارائه دهند. (Captive Agents)

2.       مشاورانی‌ که مستقل بوده و با طیف وسیعی از شر کت‌های بیمه کار می‌‌کنند.
(Independent Agents or Brokers)

 معمولاً مشاورانی‌ که مستقل بوده و با طیف وسیعی از شرکت‌های بیمه کار می‌‌کنند، امکان یافتن بیمۀ مناسب‌تر با شرایط متقاضی را بیشتر دارند.

برای این که مشخص شود، چرا شما به بیمۀ عمر احتیاج دارید؟ چه نوع بیمۀ عمر مناسب با شرایط شماست؟ میزان بیمۀ عمر مورد نیاز شما چقدر است؟ و ... شما باید از خدمات مشاور بیمه استفاده کنید.

برخی‌ از انواع بیمه‌ها مانند "بیمۀ عمر با سرمایه‌گذاری" از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است. برنامه‌ریزی نوع مناسب از این نوع بیمه‌ها، تجربه، اطلاعات، دلسوزی و دقت یک مشاور بیمۀ کاردان را می‌‌طلبد. بنابراین در انتخاب مشاور بیمه دقت کنید. هیچ گاه بیمۀ عمر را تنها به خاطر این که مشاور بیمه به شما حق بیمۀ کمتری را پیشنهاد می‌‌کند، نخرید. چرا که فاکتور‌های بسیار مهمتری نیز مطرح است.

انتخاب شرکت‌های بیمه

هنگام انتخاب شرکت بیمه، عوامل مختلفی‌ را باید مورد توجه قرار داد، از جمله:

قدرت مالی شرکت بیمه، اعتبار و سابقۀ شرکت بیمه، سرویس‌دهی‌ در هنگام تغییرات، سرویس‌دهی‌ در هنگام پرداخت غرامت، قیمت و حق بیمۀ پرداختی، انواع بیمه‌ها و محصولاتی که ارائه می‌‌دهند، ویژگی‌ها و جزئیات بیمه‌نامه‌ها و ...

شرکت‌های بیمه هر ساله توسط سازمان‌های مستقلی مانندStandard and Poor, Moody's Rate, AM Best و یا ... ارزیابی‌ شده و بر اساس قدرت مالی و توانایی پرداخت غرامت رده‌بندی می‌‌شوند. ترجیحاً سعی‌ کنید از شرکت‌هایی که دارای ردۀ A یا بالاتر را دارند، بیمه تهیه کنید. زیرا زمانی که شما بیمۀ عمر می‌‌خرید برای مدت طولانی و گاهی تا زمانی که در قید حیات هستید، می‌‌خواهید پابرجا و مثمر ثمر باشد.

جهت آشنا‌یی خوانندگان گرامی‌، به معرفی برخی‌ از شرکت‌های بیمۀ معتبر و با قدرت مالی خوب که در کانادا فعالیت دارند می‌‌پردازم.

Canada Life

این شرکت در سال 1847 میلادی پایه‌گذاری شد و اولین شرکت بیمۀ عمر کانادایی می‌‌باشد. در حال حاضر، این شرکت علاوه بر کانادا، در کشورهای دیگر مانند انگلیس، آلمان، ایرلند، ... فعالیت دارد. این شرکت علاوه بر بیمۀ عمر در زمینه‌های دیگری از جمله سرمایه‌گذاری، بیمۀ بیماری‌های حاد، بیمۀ از کارافتادگی، بیمۀ وام مسکن و ... در خدمت خانواده‌ها، اشخاص و بیزنس‌هاست. این شرکت از رده‌بندی بسیار خوبی‌ برخوردار است.

از موسسۀ AM BEST رتبۀ A  و از موسسۀ STANDARAD AND POOR رتبۀ AA را گرفته است.

SunLife

این شرکت از سال 1871 شروع به فعالیت نموده و با خدماتی همچون بیمۀ عمر، بیمۀ بیماری‌های حاد، بیمۀ مراقبت‌های طولانی مدت، بیمه‌های گروهی، درآمد بازنشستگی و ... در خدمت جامعه می‌‌باشد. این شرکت از رده‌بندی بسیار خوبی‌ برخوردار است. از مو سسۀ AM BEST رتبۀ A plus و از موسسۀ STANDARAD AND POOR رتبۀ AA را گرفته است.

 طبق گزارش موسسۀ AM BEST این شرکت از سال 1946 میلادی همیشه دارای رتبۀ A و یا بالاتر بوده است.

Manulife Financial

این شرکت بیش از 120 سال است که مشغول به فعالیت است. این شرکت در کانادا و آسیا به نام Manul life معروف است. این شرکت در آمریکا به نام John Hancock مشغول به فعالیت است و از رده‌بندی بسیار خوبی‌ برخوردار است. رتبۀ A PLUS  از موسسۀ AM BEST  و رتبۀ AA‌ از موسسۀ Standard and poor را به خود اختصاص داده است.

Industrial Alliance

در سال 1982 در شهر مونترال‌ پایه‌گذاری شد و در حال حاضر چهارمین شرکت بیمۀ عمر و سلامتی‌ در کانادا می‌‌باشد. از موسسۀ‌ AM BEST رتبۀ A  و از موسسۀ STANDARAD AND POOR رتبۀ AA را گرفته است.

Comments