سال دوم / شمارۀ دوازدهم / شب یلدا با زرتشتیان تورنتو

شب یلدا با زرتشتیان تورنتو
گزارش ویژۀ مهرگان از مراسم شب یلدای زرتشتیان تورنتو

مهرگان اجتماعی: در نخستین ساعات شامگاه سه‌شنبه 21 دسامبر 2010 مصادف با 30 آذر ماه 1389 خورشیدی، به مناسبت گرامی‌داشت طولانی‌ترین شب سال یا همان شبِ یلدا مراسمی از ساعت 7 الی 9 شب از سوی انجمن ایرانیان زرتشتی مقیم تورنتو در معبد و آتشکدۀ زرتشتیان تورنتو واقع در شمارۀ 3590 خیابان بی‌ویو، جنوب خیابان استیلز، برگزار گردید.  

در این مراسم که حدود 80 نفر از ایرانیان زرتشتی مقیم تورنتو در آن شرکت داشتند، ضمن به جا آوردن سنت‌های ویژۀ شب یلدا، خواندن دعا، جشن و پایکوبی، شعر خوانی، گرفتن فال حافظ و اجرای موسیقی زنده توسط چند تن از میهمانانِ برنامه، برخی از مراسم سنتی مخصوص به این شب نیز برگزار گردید.
 
شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال، سرآغاز اولین روز فصل زمستان و به عبارتی تولد خورشید است که نزد ایرانیان باستان جشن گرفته می‌شد. یلدا واژه‌ای است سریانی که به مفهوم زاده‌شدن است. ایرانیان باستان بر این باور بودند که خورشید در چنین شبی زاده می‌شود و به همین دلیل است که از روز بعد از شب یلدا روزها طولانی‌تر شده و به عبارتی خورشید بیشتر دیده می‌شود. ایرانیان در این شب میوه‌های قرمز رنگ همچون انار و هندوانه می‌خوردند و در کنار آتش به شادی و نیایش می‌نشستند.

با توجه به این که مراسم شب یلدا در یکی از نیایشگاه‌های زرتشتیان و با حضور ایرانیان زرتشتی برگزار می‌گردید، انتظار می‌رفت که برنامه‌های تدارک دیده شده از نظم و بار فرهنگی غنی‌تری برخوردار باشند. امید است دست اندرکاران این مراسم سعی در پربارتر شدن و اشاعۀ این قبیل سنت‌ها در بین جامعۀ غیر زرتشتی و حتی غیر ایرانی بپردازند. برگزاری، اجرا و زنده نگاه داشتن سنت‌های ایران باستان امری است واجب اما اشاعۀ آن به دنیای خارج از جامعۀ زرتشتی و داد و ستد فرهنگی نیز امری است نیکو و پسندیده که می‌تواند به باروری فرهنگی این دین به جا مانده از اجداد نیاکان پاک ما ایرانیان کمک فراوانی بکند.
   
شایان ذکر است که این مرکز موقوفۀ ارباب "رستم گیو" است که توسط دو گروه پارسی‌ها و ایرانیان اداره می‌شود. ارباب رستم گیو این ساختمان را با قرارداد 99 ساله و اجارۀ یک دلار در ماه به انجمن زرتشتیان اهدا کرده است. کانادا بعد از ایران و هند یکی از بزرگترین مراکز زرتشتی‌نشین دنیاست و تنها در شهر تورنتو چیزی در حدود 5 تا 6 هزار زرتشتی زندگی می‌کنند.

در ادامه توجه شما خوانندگان محترم را به گزارش مختصر تصویری از این مراسم جلب می‌کنیم.


از راست به چپ - آروین و نیکان در حال قرائت متن انگلیسی در مورد فلسفۀ شب یلدا


رقص سنتی ایرانی در مراسم شب یلدا


رقص سنتی ایرانی در مراسم شب یلدا


از راست - بهرام  و جمشید جم از گردانندگان مراسم شب یلدا


سرکار خانم آتوسا مجری برنامه


سرکار خانم ترانه در حال دکلمه


سرکار خانم مهری در حال خواندن فال حافظ


شعر خوانی سنتی


Comments