سال دوم / شمارۀ دوازدهم / تیرگان میزبان یلدا در تورنتو بود

تیرگان میزبان یلدا در تورنتو بود
گزارش ویژۀ مهرگان از مراسم شب یلدای گروه تیرگان در تورنتو

مهرگان اجتماعی: در نخستین ساعات شامگاه شنبه شب 18 دسامبر 2010 مصادف با 27 آذر ماه 1389 خورشیدی، مراسم جشن شب یلدا توسط گروه برگزار کنندۀ جشنوارۀ تیرگان از ساعت 7 عصر الی 1 بامداد در سالن "گراند لوکس" تورنتو واقع در شمارۀ 3125 خیابان بی‌ویو، برگزار شد.

گروه برگزار کنندۀ جشنوارۀ تیرگان در شرف آماده‌سازی جهت برگزاری مجدد مراسم شکوهمند جشنوارۀ تیرگان در تابستان امسال هستند و میزبانی مراسم شب یلدای امسال به نوعی آغازی برای مهیا نمودن تمهیدات لازم برای این جشنوارۀ فرهنگی بود. در این مراسم بسیاری از چهره‌های فرهنگی و اجتماعی مقیم تورنتو و نیز برخی از رسانه‌های محلی از جمله نشریات سلام تورنتو، شهرما و شهروند حضور داشتند.

این مراسم باشکوه که 500 شرکت کننده در آن حضور داشتند با نظم، هماهنگی و طبق جدول زمان‌بندی از پیش اعلام شده برگزار گردید. تنها دو بخش از برنامه‌ها، یعنی مراسم عروسک‌گردانی "ویدا قهرمانی" و شعر خوانی "جعفر والی"، در مجموع از کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند که گمان می‌رود بخشی از آن به دلیل امکانات فنی مرتبط با سیستم صوتی در سالن بود و بخشی از آن هم مربوط به اجرای ضعیف آن بر روی صحنه بود. به خصوص اجرای مراسم عروسک‌گردانی خانم ویدا قهرمانی که قصد داشت سنت شب یلدا را با فرهنگ مردسالاری، سیاست و مسائل دیگر روز پیوند بزند که ترکیب جذابی به نظر نمی‌رسید و قدری کسالت‌آور بود.
 
دیگر بخش‌های این مراسم تقریباً بدون اشکال برگزار گردید. به ویژه هنرنمایی و نقالی هنرمند ارزشمند مقیم تورنتو "ساسان قهرمان" را می‌توان از بهترین قسمت‌های این مراسم دانست. ساسان قهرمان که در اجرای نقالی به ویژه مراسم سهراب کُشی شاهنامۀ فردوسی استعداد و تبحر خاصی دارد طبق معمول مراسم خود را با شکوه و ابهت جذابی برگزار نمود. در هنگام اجرای نقالی ساسان قهرمان تمام جمعیت حاضر در سکوت مطلق به سر می‌بردند و با نزدیک شدن به بخش پایانی نقالی تقریباً اشک در چشمان بسیاری از حضار حلقه بسته بود که خود دلیل دیگری بر مهارت ساسان قهرمان در اجرای این نقش دارد.

"مهرداد آرین‌نژاد" مدیر جشنوارۀ تیرگان نیز ضمن سخنرانی کوتاه ولی مفید و ارزشمند خود به نکات ارزنده‌ای اشاره نمودند. از جمله اینکه ملتی که با تاریخ و فرهنگ خود ناآشناست می‌تواند به سادگی مورد سوء استفاده قرار گیرد و محکوم به تکرار گذشته است. 

این مراسم با اجرای موسیقی زنده توسط "گروه ملی کُر ایران" به رهبری "کمال طراوتی" آغاز گردید. پس از آن "مهرداد آرین‌نژاد" مدیر جشنوارۀ تیرگان به ایراد سخنرانی کوتاهی پرداخت. قسمت‌های بعدی این مراسم به ترتیب عبارت بودند از: خواندن فال حافظ توسط "فرزین شهید نورایی"، عروسک‌گردانی "ویدا قهرمانی"، شعرخوانی "جعفر والی"، صرف شام و دسر، رقص شالیزار توسط گروه رقص "گیله‌کُر" با هماهنگی "انجمن دوستداران گیلان"، نقالی "ساسان قهرمان" و اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی و اهدای جوایز به آنان.   

در ضمن نحوۀ پذیرایی شام و دسر بعد از شام چه از نظر کیفیت، کمیت و تنوع، و چه از نظر هماهنگی در توزیع آن بین حضار در نوع خود بی‌نظیر بود. غذاهای با کیفیت عالی که توسط رستوران انار تدارک دیده شده بود به حدی فراوان بود که در پایان مراسم شام مقدار قابل توجهی غذا باقی مانده بود و چند بار اعلام گردید که هر کس مایل است می‌تواند مجدداً از خودش پذیرایی کند.
  
در ادامۀ این گزارش توجه شما خوانندگان محترم را به گزارش تصویری مهرگان از این مراسم جلب می‌کنیم. 


اجرای موسیقی زنده توسط "گروه ملی کُر ایران" 


سفره یلدا

ا


"مهرداد آرین‌نژاد" مدیر جشنوارۀ تیرگان


خواندن فال حافظ توسط "فرزین شهید نورایی"


عروسک‌گردانی "ویدا قهرمانی"


شعرخوانی جعفر والی


شیوا و اسد زرین مهر از نشریۀ شهر ما
رضا مریدی و بانو


نقالی ساسان قهرمان


رقص شالیزار توسط گروه رقص گیله‌کُر 
گروهی از اعضای انجمن دوستداران گیلانمحمد تاج دولتی - همکاران نشریۀ سلام تورنتو
Comments