سال دوم / شمارۀ دوازدهم / اخبار فرهنگی / شمس آل احمد

آرامش ابدی شمس آل‌احمد


مهرگان فرهنگ: در آخرین ساعات شامگاهان یکشنبه 6 دسامبر 2010 مصادف با 15 آذر ماه 1389 شمس آل‌احمد نویسنده، پژوهشگر، معلم، ناشر و برادر کوچک نویسندۀ مرحوم جلال آل‌احمد در اثر بیماری در بیمارستان باهنر تهران درگذشت. وی در اثر بیماری و نارسایی ریوی از حدود یک ماه و نیم پیش در این بیمارستان بستری شده بود.

شمس آل‌احمد که در خانواده‌ای روحانی پرورش یافت فارغ‌التحصیل رشتۀ فلسفه و علوم تربیتی از دانشسرای عالی تهران بود. به دلیل علاقه به کار عکاسی و فیلم‌برداری وی مدتی در آلمان و بعد از آن در آمریکا به تحصیل در این رشته پرداخت ولی در بازگشت به ایران به کارهای پژوهشی و ادبی روی آورد. وی بعد از انقلاب ایران، در سال 1359 به دستور رهبر انقلاب ایران به عضویت "شورای انقلاب فرهنگی" درآمد هر چند که پس از مدتی از آن کناره گرفت، چرا که آن را با اهداف اولیه و از پیش تعیین شدۀ خود سازگار نیافت.

وی در سال 1356 انتشاراتی تحت نام "انتشارات رواق" را راه‌اندازی نمود که عمدتاً به چاپ کتاب‌های ممنوعۀ آن زمان اختصاص داشت. از جمله آثار منتشر شده توسط این انتشارات می‌توان از آثاری از برادرش جلال، منوچهر هزارخانی، اسلام کاظمیه، علی اصغر حاج سید جوادی و چند تن دیگر نام برد. شمس آل‌احمد برای مدتی نیز سردبیر روزنامه‌های کیهان و اطلاعات بود.

وی خالق آثار مختلفی از جمله دو مجموعۀ داستان کوتاه به نام‌های "گاهواره" و "عقیقه"، خاطراتی از زندگی جلال آل‌احمد تحت نام "از چشم برادر"، "مجموعۀ قصۀ قدمایی"، "سیر و سلوک" و "حدیث انقلاب" می‌باشد.

شمس آل‌احمد متولد تیر ماه 1308 تهران بود. روحش شاد.

Comments