سال دوم / شماره دوازدهم / اقتصادی / اتمام زودرس وام مسکن

اتمام زودرس قسط‌های وام مسکن
گردآوری و ترجمه از مهرگان


مهرگان اقتصادی: تمام کردن قسط خانۀ شما نباید معادل تمام شدن عمرتان باشد. در این شماره از مهرگان اقتصادی به ده نکتۀ کاربردی اشاره خواهیم نمود که به شما کمک می‌کند تا با صرفه‌جویی بیشتر هر چه زودتر صاحبِ خانۀ خود شوید.

این شما و این هم ده نکتۀ کاربردی در ارتباط با پرداخت بهینۀ قسط خانه:

1. انتخاب نوع پرداخت
پرداخت قسط منزل به صورت هر دو هفته یک بار به جای پرداخت آن به صورت ماهیانه به شما کمک می‌کند تا در طی سال مبلغ بیشتری از قسط خود را بازپرداخت کنید. این امر باعث می‌گردد که مبلغ اصلی وام شما سریع‌تر کم شود و بهرۀ کمتری هم بپردازید.

2. یکنواختی پرداخت
هنگامی که زمان تجدید قرارداد وام مسکن شما فرا ‌رسید سعی کنید مبلغ پرداختی هر دو هفته یک بار خود را ثابت نگه دارید، حتی اگر نرخ بهره پایین‌تر آمده باشد. ممکن است وسوسه شوید و مبلغ پرداختی وام مسکن خود را کاهش دهید تا در ماه هزینه‌ای کمتری داشته باشید، اما این کار اشتباه را انجام ندهید. اگر کمی به خود فشار بیاورید در دراز مدت پول زیادی از این طریق صرفه جویی می‌کنید.

3. رُندکردن مبلغ وام
اگر مبلغ پرداختی وام مسکن شما عدد رُندی نیست از موسسۀ مالی خود بخواهید که این رقم را با کمی افزایش برایتان رُند کند. ممکن است که این رقم مبلغ چشم‌گیری به نظر نرسد اما باور کنید که حتی پرداخت 20 دلار بیشتر در ماه در مجموع چندین هزار دلار به نفع شما خواهد بود و همچنین وام مسکن شما چندین سال زودتر تمام خواهد شد.

4. افزایش حقوق
چنانچه در پایان سال از محل کار خود اضافه حقوق گرفتید مبلغ پرداختی وام مسکن خود را نیز متناسب با آن افزایش دهید. بیشتر بانک‌ها و موسسات مالی به شما این اجازه را می‌دهند که یک بار در سال مبلغ پرداختی خود را تغییر دهید.

5. استفاده از حق پرداخت اضافه
قبل از اینکه وام مسکن خود را به موسسۀ دیگری منتقل کرده و یا در شرایط آن تغییری انجام دهید سعی کنید هر مبلغی که در توان دارید را به صورت یک‌جا پرداخت کنید. این حق شماست. این کار باعث می‌شود تا جریمۀ کمتری به شما تعلق گیرد.

6. پول بیشتر و یک‌جا پرداخت کنید
به جای این که پول برگشتی از مالیات بر درآمد سر سال را در جیب خودتان بگذارید و خرج کنید سعی کنید از آن برای پرداخت وام مسکن خود استفاده کنید. معمولاً و به طور متوسط بعد از محاسبۀ مالیات بر درآمد، هر کانادایی در سال مبلغ 1000 دلار دریافت می‌کند. ممکن است که این مبلغ خیلی زیاد به نظر نرسد اما در دراز مدت کمک شایانی به کوتاه شدن طول عمر وام مسکن شما می‌کند.

7. پرداخت دوبله
هر از گاهی که پول اضافه در دست و بال خود دارید یا توانایی‌اش را دارید مبلغ وام مسکن خود را دو برابر پرداخت کنید. این مبلغ اضافه مستقیماً بر مبلغ اولیۀ وام شما اثر می‌گذارد و باز هم در دراز مدت تاثیر چشم‌گیری در پس‌انداز کردن پول شما دارد.

8. باطل کنید
چنانچه نرخ بهرۀ مناسب‌تری پیدا کردید از این که قرارداد فعلی وام مسکن خودتان را باطل کنید و سراغ موسسۀ مالی جدید بروید ترسی نداشته باشید. همه چیز را محاسبه کنید. گاهی جریمۀ پرداختی برای ابطال قرارداد فعلی کمتر از منفعتی است که از بستن قرارداد جدید به دست می‌آورید.

9. پرداخت کنید
مطمئن شوید که پرداخت هیچ یک از اقساط‌تان را فراموش نکنید. حتی فراموش کردن پرداخت یکی از اقساط وام مسکن منجر به افزایش بیمۀ پرداختی برای وام مسکن شما محسوب خواهد شد.

10. تمدید پیش از موعد مقرر
از چند ماه مانده به تمدید قرارداد وام مسکن‌تان چنانچه احساس می‌کنید که ممکن است نرخ بهرۀ بانک‌ها افزایش پیدا کند سعی کنید که قراردادتان را تمدید کنید. ممکن است که برای این کار کمی جریمه پرداخت کنید اما با پرداخت بهرۀ کمتر این مبلغ به زودی پوشش داده خواهد شد.

Comments