سال دوم / شمارۀ دوازدهم / گزین‌گویه / مارتین لوتر کینگ

گزین‌گویه‌های مارتین لوترکینگ
گردآوری و ترجمه از مهرگان
مارتین لوترکینگ[1] متولد 15 ژانویۀ 1929 شهر آتلانتا از ایالت جورجیا در ایالات متحدۀ آمریکا بود. نام اصلی او مایکل بود که وی بعدها آن را به مارتین تغییر داد. پدربزرگ مارتین از پیشوایان روحانی فرقۀ باپتیست[2] بود و در سال‌های 1914 تا 1931 در کلیسایی در آتلانتا به شغل روحانیت اشتغال داشت. پدر وی نیز به همین شغل اشتغال داشت. خود مارتین نیز از سال 1960 و تا زمانی که ترور شد، یعنی به مدت 6 سال در این کلیسا به عنوان کمک‌روحانی فعالیت داشت.

مارتین لوترکینگ در مدرسه‌ای تفکیک شده که تنها مختص سیاه‌پوستان بود درس خواند و در سن 15 سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. وی در سال 1948 مدرک کارشناسی خود را از کالج مورهاوس
[3] در ایالت جورجیا دریافت نمود. کالجی که باز هم تنها به کالج سیاه‌پوستان معروف بود. پدر و پدربزرگ مارتین نیز هر دو از همین کالج فارغ‌التحصیل شده بودند.
مارتین به مدت سه سال در مدرسۀ علوم دینی کروزر
[4] در پنسیلوانیا به تحصیل در رشتۀ الهیات پرداخت. و در سال 1951 با دریافت بورسیه از این مدرسه در دانشگاه بوستن در رشتۀ دکترا ادامۀ تحصیل داد و در سال 1953 موفق به اخذ مدرک دکترای خود در رشتۀ الهیات شد. مارتین در بوستن با خانم کورتا اسکات[5] ازدواج نمود که ثمرۀ آن دو دختر و دو پسر بود.

درپی بازداشت خانم رُزا پارکس
[6]، (زن سیاه‌پوستی که او را "مادر جنبش آزادی‌خواهی" سیاه‌پوستان آمریکا می‌دانند) به خاطر بلند نشدن از روی صندلی یک اتوبوس عمومی برای یک سفیدپوست و زندانی شدن آن، و هم‌چنین تصویب قانونی در 21 دسامبر 1956 مبنی بر تفکیک اتوبوس سیاه‌پوستان از اتوبوس سفیدپوستان، کینگ جوان رهبری جنبش تحریم سیاه‌پوستان را برعهده گرفت و به‏‏ عنوان یک کُنش‌گر مبارز با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا شهرت یافت. پس از آن منزل مارتین بمب‌گذاری شد و خود او نیز به انواع و اقسام گوناگون مورد توهین و آزار قرار گرفت.

مارتین لوترکینگ در سال 1957 به‌همراه 60 رهبر سیاه‌پوست دیگر سازمانی را بنیان گذاشت که بعدها به عنوان "کنفرانس رهبران مسیحی جنوب
[7]" شناخته شد. وی در مبارزه علیه نژادپرستی از تعالیم مسیح و مهاتما گاندی پیروی می‌کرد. مارتین لوترکینگ در سال 1963 به‏‏ عنوان مرد سال ازسوی مجله تایم برگزیده شد و در سال 1964 و در سن 35 سالگی به‌عنوان جوان‌ترین فرد در تاریخ جایزۀ صلح نوبل را دریافت کرد. بلافاصله بعد از اعلام این خبر وی مبلغ 54123 دلار جایزۀ صلح نوبل را جهت کمک به پیشبرد جنبش حقوق شهروندی اهدا نمود. 

اوج فعالیت‌های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دههٔ 1960 و برای تصویب قانون حقوق مدنی بود. وی در سال 1963 در گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاهان که در برابر بنای یادبود آبراهام لینکن در واشنگتن دی‌. سی. برگزار شد، معروف‌ترین سخنرانی خود را به‌نام "رویایی دارم" انجام داد که از مهم‌ترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکا به ‌شمار می‌آید. وی در این سخنرانی، که در آن عبارت "رویایی دارم" تکرار می‌شد، دربارۀ آرزوی خود سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که زمانی آمریکا طبق مرام و آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان‌ها را به چشم ببیند.

مارتین لوتر کینگ در 4 آپریل 1968 در شهر ممفیس
[8] ایالت تنسی و در بالکن متلی که در آن مشغول هدایت و رهبری اعتصاب رفتگران شهر بود ترور شد.

از سال 1986 و برای بزرگداشت یاد وی سومین دوشنبهٔ ماه ژانویۀ هر سال در ایالات متحده آمریکا تعطیل رسمی است.


پانویس‌ها:

1.
Martin Luther King Jr.
2.
 Baptist
3.
Morehouse college
4.
Crozer
5.
Coretta Scott
6.
Rosa Parks
7.
Southern Christian Leadership Conference
8.
Memphis


·         بی‌عدالتی در هر کجا که اتفاق بیافتد تهدیدی است برای عدالت در همۀ جاهای دیگر.

·         در دنیا هیچ چیزی خطرناک‌تر از بی‌تفاوتی صادقانه و وظیفه‌شناسی احمقانه نیست.

·         هر کسی می‌تواند مهم باشد چرا که هر کسی توانایی خدمت‌گذاری و انجام وظیفه را دارد. نیازی نیست که مدرک دانشگاهی داشته باشید تا بتوانید مثمر ثمر واقع شوید. برای این کار شما تنها به قلبی پر از محبت و روحی مملو از عشق و ایثار نیاز دارید.

·         ما در پایان راه حرف دشمنان خود را به یاد نخواهیم آورد، بلکه تنها سکوت دوستان خود را به یاد خواهیم آورد.

·         زندگی ما زمانی رو به افول می‌گذارد که در مقابل چیزهایی که (در زندگی) مهم‌اند سکوت کرده باشیم.

·         باید بیاموزیم که در کنار هم برادروار زندگی کنیم یا همانند احمق‌ها با هم تباه شویم.

·         از من به یادگار داشته باش، اگر بشر چیزی پیدا نکند تا حاضر باشد به خاطر آن جان بسپارد، چنین بشری سزاوار عشق نیست.

·         ملاک و معیار انسانیت این نیست که در ناز و نعمت به پاخاسته باشی بلکه این است که در لحظات ستیز، نبرد و تغییر به پاخاسته باشی.

·         من در رویاهایم می‌بینم روزی را که این ملت به پا بر می‌خیزد و به حقیقت اعتقادات خویش ایمان می‌آورد و تحقق برابری انسان‌ها را به چشم خود می‌بیند. 

·         همیشه این جمله را در ذهن خودتان تکرار کنید که "در این دور گردون به من فرصتی داده شده که قبلاً هرگز وجود نداشت. و آن قدرت وجودی و توانایی من در انجام هرآنچه است که لازم است انجام دهم."

·         حلول فیزیکی و جسمی مسیح منتفی است و آنچه که باید جامعه را برای آن آماده نمود حلول و ظهور اخلاق و منطق مسیح در همۀ افراد است. این تنها طریقی است که می‌توان گفت مسیح در جامعۀ ما ظهور کرده است. ظهور فیزیکی مسیح رویایی بیش نیست. 

Comments