سال اول / شماره نهم / دانش روز / و خداوند مشاور املاک را آفرید!!!

 

و خداوند مشاور املاک را آفرید ...

کامران انواری
یکی از دوستان از من سئوال کرد که آیا بهتر نیست خانه‌اش را به‌ صورت شخصی به فروش برساند و حق‌الزحمۀ مشاور را صرفه جویی کند؟ در جواب این دوست عرض کردم که حتی می‌توانیم نان را در خانه بپزیم و حق‌الزحمۀ نانوا را صرفه‌جویی کنیم یا اینکه دندان پوسیده‌مان را خودمان بکشیم و هزینۀ دندانپزشک را پیش خود نگه داریم. می‌توانیم به جای اینکه سوار اتوبوس شویم دنبال آن بدویم و هزینۀ رفت و آمد را در جیب خودمان بگذاریم و ... با این روش هزاران دلار پس انداز می‌کنیم ... در گذشته‌ای دور نمی‌دانم هزاران سال پیش یا شاید هم میلیون‌ها (انگار همین دیروز بود!) انسان به طور ابتدایی زندگی می‌کرد و مجبور بود تمام نیازهای خودش را انفرادی برطرف کند. همۀ کارهایش را خودش انجام می‌داد. منت کسی را هم نمی‌کشید، کاملاً خودکفا بود. ابزارش را خودش می‌ساخت، به تنهایی شکار می‌رفت، خودش غذایش را تهیه می‌کرد و هنگامی که شکمش سیر می‌شد به فکر کارهای هنری می‌افتاد و هر جایی که مناسب می‌دید یک نقاشی یا اثر هنری دیگری خلق می‌کرد. در گالری هنری شخصی‌اش زندگی می‌کرد، خودش بود و حداکثر همسر و فرزندی... احتیاجی به اتومبیل و سوپرمارکت و تلویزیون نداشت و غذایش را به ناچار بدون سس مایونز و خردل ...می‌خورد. البته از این نظر آدم خوشبختی‌ بود. برای تهیۀ غار و سرپناه، احتیاجی به داشتن مشاور املاک احساس نمی‌کرد (یک اشتباه فاحش از انسان نخستین! تعجبی ندارد که در غار زندگی‌ می‌کرد!) خیلی طول کشید تا متوجه شد زندگی انفرادی سخت است و به تنهایی قادر به انجام همۀ کارها نیست. به این‌ صورت کم‌کم گروه‌های اجتماعی شکل گرفت، عده‌ای ابزار می‌ساختند، بعضی به شکار می‌رفتند و گروهی سرپناه و خانه تهیه می‌کردند. به تدریج زبان اختراع شد و مردم توانستند با هم یک ارتباط  درست و حسابی برقرار کنند. نیازهایشان را برای هم تعریف کنند، برای هم لطیفه بگویند (تازه معلوم شد بعضی ها چقدر بی‌مزه‌اند!). این داستان مفصل را همه می‌دانند، پس بهتر است بروم سر اصل مطلب. انسان در سیر تکامل به مرحلۀ تقسیم کار رسید. هر کسی در یک حرفۀ خاص تخصصی پیدا کرد، داد و ستد متداول شد و هر روز حرفه‌ای جدید و تخصصی نو بر اساس نیازهای بشری پدیدار گردید. حرفۀ مورد نظر ما که همان مشاور املاک است نیز بر اساس یکی از این نیازها بوجود آمده است. این بود که خداوند مشاور املاک را آفرید ...

مشاور املاک، شخصی است که پس از کامل کردن دوره‌هایی در کلاس درس، جواز قانونی این شغل را دریافت نموده، سپس وقت خود را شبانه روز در کوران اطلاعات و اخبار مربوط به نقل‌ و انتقالات املاک سپری کرده، دارای اطلاعات، تجربه و آگاهی لازم برای این قبیل معاملات است و در نتیجه تخصص و مجوز لازم برای نمایندگی یکی از طرفین فعال و در مواردی هر دو طرف را در یک معاملۀ ملک دارا می‌باشد. یک مشاور املاک فعال علاوه بر دسترسی به اطلاعات و اخبار سیستم عظیم کامپیوتری که انحصاراً برای استفاده از شاغلان در این حرفه طراحی شده، با حضور در سمینارها و اجتماعات حرفه‌ای دارای یک شبکۀ ارتباطی از دوستان و همکاران می‌گردد که او را در معرض حجم عظیمی از اطلاعات قرار می‌دهد که دسترسی به آن فقط برای کسی که به طور روزمره با آن سر و کار دارد امکان پذیر است. دست روزگار از اینها افرادی سخت‌کوش ساخته است که برای خدمت به مشتری بیتابی می‌کنند و قادرند ساعت‌ها بدون استراحت کار کنند. بسیاری از این جماعت حتی حاضر نیستند شب به خانه بروند و اگر شرایط مهیا باشد نیمۀ شب مشتری را از رختخواب بیرون کشیده و بزور به او خانه نشان می‌دهند! پشتکار این عزیزان مثال زدنی‌ست!                                                                           

 مسئلۀ مهم این‌ است که هنگام معاملات مسکن، ملک و یا سرمایۀ خود را از طریق یک مشاور قابل اعتماد در داخل این شبکۀ عظیم و بازار فعال وارد می‌کنیم، درحالی‌که بدون استفاده از کمک یک مشاور، ملک خود را در خارج این شبکه نگه داشته و از بخش عظیمی از بازار چشم پوشی نموده‌ایم و خود را در معرض از دست دادن قسمتی از سرمایه قرار می‌دهیم. به طور مثال یک فروشندۀ ملک به طور شخصی در اولین قدم با سئوالاتی از این قبیل مواجه می‌شود که چگونه ملک خود را ارزیابی کند؟ با چه سیاستی و قیمتی وارد بازار شود؟ چه طور خانه را به خریدار نشان دهد؟ یا اصولاً خریدار مورد نظرش را پیدا می‌کند یا نه؟ در پایان، او چه طور مطمئن خواهد شد که ملکش را به بالاترین قیمت و بهترین شرایط فروخته است؟ به نظر من او فقط با استخدام یک مشاور املاک فعال و قابل اعتماد می‌تواند حداکثر منافع خود را تضمین و صرفه جویی واقعی را انجام دهد، زیرا ارزش افزوده‌ای که از این راه ایجاد می‌شود به راحتی حق‌الزحمۀ مشاور املاک را پوشش می‌دهد. البته این قضیه برای خریداران ملک روشن‌تر است، چون یک خریدار در اکثر موارد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند و خدماتی رایگان دریافت می‌کند.

چنانچه قصد خرید و یا فروش ملک خود را دارید، اگر خریدار بار اول هستید و می‌خواهید از اجاره‌نشینی خلاص شوید و یا می‌خواهید در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنید من با کمال میل در کنار شما هستم. به امید دیدار.

 

Kamran Anvari

Re/max Hallmark realty LTD,brokerage.

Dir: 647-808-3450

www.kamrananvari.com

www.pulsecondominium.com

Comments