سال اول / شماره نهم / زندگینامه / اسطوره زنده / پروفسور مجید سمیعی

اسطورۀ زنده*
پروفسور مجید سمیعی
گردآوری و ترجمه از مهرگان
ایراد گرفتن، ساده‌ترین چیزی است كه در زندگی وجود دارد، ولی كمک كردن مثبت، مسئلۀ مهمی برای پیشرفت كارهاست و ما نباید با ایراد گرفتن به كسانی كه قصد انجام‌دادن كاری را دارند صدمه وارد كنیم تا آنان در انجام كارها كوتاهی كنند، و آنچه برای فرد فرد ما مقدور است نباید برای آینده‌گان دریغ كنیم.

                                                                   
برگرفته از بخشی از سخنرانی پرفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی، پزشک حاذق، از نوابغ متخصص در جراحی مغز، محقق علوم پزشکی، بنیان‌گذار و رئیس "مرکز بین‌المللی علوم اعصاب"
[1] در شهر هانوفر[2] آلمان، دارندۀ مقام افتخاری ریاست "فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحی مغز و اعصاب"[3] در سال 2001 میلادی، مدرس و استاد افتخاری "کارل زایس"[4] بخش جراحان اعصاب دانشگاه گوته در شهر فرانکفورت آلمان، "پزشک منتخب دنیا"[5] در سال 2007 میلادی، دارندۀ مدال "نشانِ دوستی"[6] از کشور چین و دارندۀ ده‌ها عنوان و جوایز بین‌المللی دیگر در زمینه‌های پزشکی است.

پروفسور مجید سمیعی جراح حاذق ایرانی مقیم آلمان، متولد 1316 خورشیدی معادل با 1937 میلادی در شهر رشت است. وی در سن 33 سالگی به اخذ درجۀ پروفسوری در زمینۀ جراحی اعصاب نایل آمد.   

پروفسور سمیعی در زمینهٔ تورم مغز، ترمیم و بازسازی جراحی دستگاه عصبی/محیطی مطالعات مهمی انجام داده
‌است. وی تنها کسی است که بیشترین جراحی‌ها روی تومورهای موسوم به "نورینوم آکوستیک"[7] را در سطح بین‌المللی انجام داده ‌است و بیشترین گزارش‌های علمی در این زمینه متعلق به ایشان است.

پروفسور سمیعی مرکز بین‌المللی علوم اعصاب یا آی.ان.آی را که در شهر هانوفر آلمان واقع گردیده در دهه 1990 تاسیس نمود و در حال حاضر خود ریاست این مرکز بین‌المللی را به عهده دارند. این مرکز در جولای سال 2000 افتتاح گردید. ساختمان این مرکز برگرفته از آناتومی مغز انسان است که طرح‌ آن نیز توسط پروفسور سمیعی ارائه گردید.

 مرکز بین‌المللی آی.ان.آی تنها مرکز بین‌ا‌لمللی فوق پیشرفته و بسیار منظمی است که در آن گروهی از بهترین پزشکان عصب‌شناس
[8]، جراحان اعصاب[9]، پرتوشناسان عصب[10]، ایی.تی.ان[11] و پزشکان شکسته‌بند[12] بهترین و پیشرفته‌ترین خدمات پزشکی را برای بیمارانی که دارای هرگونه اختلالات عصبی و مغزی می‌باشند ارائه می‌دهند. تا به امروز بیش از 25000 بیمار مغزی از سرتاسر دنیا در این مرکز تخصصی بین‌المللی مورد مداوا و درمان قرار گرفته‌اند. این مرکز دارای اتاق‌های بسیار مجهز و راحت برای بیماران است. 
  
در این ارتباط صدر اعظم سابق آلمان آقای "گرهارد شرودر"
[13]، پروفسور سمیعی را به عنوان کسی که بیشترین خدمات پزشکی را در زمینۀ جراحی مغز به بشریت ارائه داده است مورد ستایش و تقدیر قرار داد. وی همچنین یادآور شد که به خاطر وجود ایشان امروزه بسیاری از بیماران مغزی از سرتاسر دنیا در مرکز آی.ان.آی و تحت نظر ایشان مورد مداوا قرار می‌گیرند.

آقای گرهارد شرودر معتقد است که نام شهر هانوفر به دلیل وجود پروفسور سمیعی زبانزد عام و خاص در سرتاسر دنیاست و پروفسور سمیعی نه تنها توجه تمام دنیا را به هانوفر معطوف کرده‌اند بلکه نام هانوفر را نیز به تمام دنیا معرفی نموده‌اند. پرفسور سمیعی خود در مورد این ابراز احساسات عمیق می‌گویند: "من پزشک ساده‌ای بیش نیستم و این تنها افتخار بزرگی بود که نصیب من شد."

پرفسور سمیعی در سال 2007 میلادی یک مرکز بسیار پیشرفتۀ علوم عصب‌شناسی را با همکاری دانشگاه پکن چین در داخل مرکز بین‌المللی علوم اعصاب یا آی.ان.آی تاسیس نمودند و در سال 2008 نیز آقای شرودر را برای تاسیس یک مرکز درمانی عصب‌شناسی در شهر پکن چین به این کشور دعوت نمودند.
به خاطر این خدمات ارزنده دولت چین بالاترین نشان افتخار این کشور تحت عنوانِ "نشان دوستی" را برای خدمات ارزنده‌ای که ایشان در زمینۀ پیشرفت علوم پزشکی در این کشور انجام داده‌اند به وی اعطا کرد. این نشان توسط رئیس جمهور چین به ایشان اعطاء گردید.

پروفسور سمیعی به کشور خود ایران عشق می‌ورزد. وی علی‌رغم سال‌ها زندگی در خارج از ایران همچنان ارتباط علمی و پزشکی خود را با داخل ایران حفط کرده و سعی و تلاش فراوان برای ارتقای سطح علمی و آموزشی/تخصصی پزشکی به ویژه در زمینۀ جراحی مغر و اعصاب داشته‌اند. ایشان سمینارهای تخصصی و جراحی‌های مختلفی نیز در بیمارستان میلاد تهران انجام داده‌اند. در تاریخ 22 فوریۀ 2009 با حضور پرفسور سمیعی و صدر اعظم سابق آلمان، در مجموعۀ فرهنگی سعدآباد تهران موزه‌ای تحت نام ایشان افتتاح گردید.
در همین سال کلنگ تاسیس یک مرکز علمی/آموزشی نیز توسط ایشان و با حضور صدر اعظم‌ سابق آلمان در شهر زادگاه وی رشت به زمین زده شد.  

پروفسور سمیعی در طی سالیان دراز شاگردان زیادی تربیت کرده‌ است که در کشورهای مختلف جهان به فعالیت در زمینۀ جراحی مغز و اعصاب مشغول هستند و هر ساله کنفرانسی را به افتخار ایشان در یکی از کشورها برگزار می‌کنند.

پروفسور سمیعی علی‌رغم زندگی در دهۀ
70  عمر پربار خود، در حال حاضر نیز بسیار فعال بوده و عمل‌های جراحی سنگین در قاعدۀ مغز را با مهارتی بی‌نظیر انجام می‌دهند، این در حالی است که سن رسمی بازنشستگی در آلمان 67 سالگی می‌باشد.

پانویس‌ها:
* برگرفته از نام صفحۀ فیس‌بوکی که تحت نام ایشان در اینترنت موجود است.
1.
International Neuroscience Institute or INI
2.
Hannover
3.
The World Federation of Neurosurgical Societies
4.
Carl Ziess
5.
World Physician
6.
Friendship Award
7.
Neurinom Acoustic
8.  Neurology
9.
Neurosurgery
10.
 Neuroradiology  
11.
ENT
12.
Orthopaedics
13.
Gerhard Schröder

Comments