سال اول / شماره نهم / اقنصادی / نکات کاربردی اقتصادی برای زوج‌ها

توصیه‌های اقتصادی برای زوج‌ها


مهرگان اقتصادی: گزارش این شماره از مهرگان اقتصادی ویژۀ مسایل زوج‌های جوان یا کسانی است که تصمیم به ازدواج دارند. این گزارشات از منابع موثق تهیه و ترجمه گردیده است و امیدواریم که سودمند واقع گردد.

قانون اول: یکی از موارد مهم در روابط زوج‌ها، به اشتراک گذاشتن گزارشات مالی با یکدیگر است، به ویژه اگر یکی از طرفین از نظر مالی قدم‌های درستی برنمی‌دارد. چرا که وضعیت مالی یکی از شما به عنوان زوج در تصمیم‌گیری‌های مالی شما از قبیل گرفتن وام مسکن، تقاضا برای وام‌های مختلف و غیره بسیار ضروری است. با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات در واقع شما در بارۀ شریک زندگی خودتان آگاهی بیشتری کسب می‌کنید.

قانون دوم: چنانچه به دلیل مدیریت ضعیف مالی، شرایط اقتصادی شما مطلوب نیست، با سرزنش کردن همدیگر نه تنها مشکلی حل
نمی‌شود بلکه ممکن است که رابطۀ شما به جدایی نیز ختم گردد. توفیری هم ندارد که مشکل از کیست. سعی کنید با کمک به یکدیگر بر آنها غلبه کنید. از همدیگر نیرو بگیرید و قبل از اینکه دچار بحران بیشتری شوید مشکلات مالی خود را حل کنید.

قانون سوم: حل مشکلات مالی با کمک همدیگر، آن را ساده‌تر می‌کند. سعی کنید هر طور شده آن را انجام دهید. اول از همه یک حساب مشترک بانکی
Chequing برای هزینه‌های مشترک‌تان باز کنید. بعد از مدتی یک حساب بانکی Saving دیگر برای برنامه‌ریزی‌های آینده‌تان به عنوان یک زوج افتتاح کنید. بدهکاری‌هاتان را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را بدهکاری "ما" بنامید. این باعث می‌شود که به آرامشی در زمینۀ مشکلات مالی دست یابید.

ده نکتۀ کاربردی برای اینکه هزینه‌های ازدواج خودتان را کاهش دهید، چرا که ازدواج می‌تواند یکی از پرهزینه‌ترین دوران‌ها در تمام مدت عمر شما محسوب گردد.          

1. بودجه‌بندی
مشخص کنید که چه مقدار می‌توانید برای روز ازدواجتان هزینه کنید و سعی کنید که در هر شرایطی از آن مقدار تجاوز نکنید.

2. تعیین اهداف
اولویت‌بندی کردن امور قبل از شروع مراسم ازدواج به شما کمک می‌کند که بدانید پول خودتان را کجا هزینه کنید.

3. انتخاب زمان‌های کم هزینه
هزینۀ کرایۀ سالن‌های ازدواج در ماه‌های ژانویه، فوریه، مارچ و نوامبر از همه ارزانتر است. به عنوان نمونه به طور غیر رسمی روزهای شنبه "روز ازدواج" است. گرفتن مراسم در روزهای دیگر به شما این قدرت را می‌دهد تا در مورد هزینه‌های این روز چانه بزنید.

4. خیاطی پرهزینه
هر عروسی مایل است که با لباس رویاهای خودش در مراسم عروسی حاضر شود. اما بدانید که لباس‌های عروس می‌توانند بسیار پرهزینه باشند. راهکارهای دیگری که می‌توانید در نظر بگیرید عبارتند از کرایۀ لباس عروس، خرید آنلاین لباس عروس، و یا خرید لباس عروس نمونه که از ویترین فروشگاه‌ها در آمده باشد.


5. ایجاد اسامی و مرور دوبارۀ آن
مهمانان خودتان را در حد فامیل و دوستان بسیار نزدیک انتخاب کنید. خواهید دید که در روز مهمانی هزینه‌هایتان بسیار کمتر خواهد شد.     

6. خلاق باشید
به جای هزینه کردن پاکت، طراحی کارت عروسی، هزینۀ پست آنها و ... از طریق ایمیل و یا سایت‌های رایگان نظیر
eVite برای دعوت کردن میهمانان خود استفاده کنید.

7. انتخاب مکان
سالن‌های مجلل عروسی و یا هتل‌ها بسیار پرهزینه‌اند. می‌توانید حیاط پشت خانه یا رستوران مورد علاقه‌تان را برای این مراسم انتخاب کنید.

8. راه رفتن روی لاله‌ها
اجازه ندهید تا انتخاب گل‌های مراسم عروسی، شما را از نظر مالی در تنگنا بگذارند. آنها را یا از عمده فروشی‌ها تهیه کنید و یا از مهیمانان‌ خود در تهیۀ آنها کمک بگیرید. می‌توانید از گل‌های مصنوعی ابریشمی هم استفاده کنید. آنها نیز به همان اندازه زیبا به نظر خواهند آمد و می توانید تا مدت‌ها از آنها استفاده کنید.       

9. انتخاب کیک
از دوستانتان برای تهیه و انتخاب کیک عروسی کمک بگیرید. واقعاً لازم نیست که کیک‌های پرهزینۀ چند لایه‌ای و چند طبقه‌ای انتخاب کنید.

10. انتخاب عکاس
یک عکاس حرفه‌ای برای مراسم اصلی عروسی انتخاب کنید و باقی امور را به عهدۀ دوستان خود بگذارید.

Comments