سال اول / شماره نهم / آگاهی و جامعه / دایره خشونت / شهرزاد شهریاری

دایرۀ خشونت چیست؟

شهرزاد شهریاری*
www.shahrzadtherapy.com

 
Circle of Abuse یا دایرۀ خشونت معضلی است که در جامعۀ ایرانی ما بسیار رایج است. دایرۀ خشونت در واقع یک عادت بیمارگونه است. زندگی با شخص مبتلا به دایرۀ خشونت به طرز غیرقابل تحملی سخت و طاقت فرساست. آقایان به مراتب بیشتر از خانم‌ها وارد دایرۀ خشونت می‌شوند. این معضل ریشه در فرهنگ مردسالاری دارد. قربانی این معضل اغلب خانم‌ها هستند که اکثراً همسر مرد مبتلا می‌باشند. دایره‌ای را مجسم کنید که مرد مبتلا مانند عقربۀ ساعت روی آن می‌چرخد. این شخص در نقطه‌ای از چرخه با همسر خود خوب و مهربان است و در نقطه‌ای دیگر خشن و نامهربان. زمانی که شخص مجدداً به نقطۀ اول می‌رسد، دوباره خشن می‌شود و بار دیگر در نقطۀ دوم به همسر خود محبت می‌کند. در واقع رفتار این شخص دائم در حال تغییر و تحول است و از خشونت به محبت و برعکس تغییر می‌کند. رفتار یک شخص مبتلا به چرخۀ خشونت به طرز ترسناکی غیر قابل ﭘیش بینی است. نکتۀ قابل توجه این است که شدت خشونت و محبت این افراد از حد طبیعی و معمول بسیار فراتر است. خشونت آنها اغلب توام با کتک زدن می‌باشد و محبت آنها همیشه شامل عذرخواهی‌های بیش ازحدِ معمول، بخشیدن بیش از حد پول و خریدن هدایای گرانبها است. متاسفانه به مرور زمان، از محبت شخص مبتلا کاسته شده و به خشونت او افزوده می‌شود و پس از مدتی فرد دیگر عذرخواهی نمی‌کند و در عوض با سرزنش همسر خود، به توجیه خشونتِ خود می‌پردازد. افرادی که با شخصِ مبتلا زندگی می‌کنند، که اغلب همسران آنها هستند، به مرور زمان خود را عامل تغییر رفتار همسر خود می‌بینند. این همسران در راه توجیه رفتار شوهر خود، دائماً به خود رجوع می‌کنند و در راه یافتن جواب، به سرزنش کردن خود میﭘردازند. پس از مدتی این روال زندگی به عادت بسیار بیمارگونه‌‌ای برای هر دو نفر تبدیل می‌شود. خشونت مرد روز به روز افزایش می‌یابد و زن در افسردگی شدید خود بیشتر و بیشتر فرو می‌رود. علاوه بر افسردگی، همسران مردان مبتلا به چرخۀ خشونت، اغلب دارای اعتماد به نفس فوق العاده ﭘایینی بوده و به اصرار، خود را عامل تمام رفتارهای نا پسند شوهر خود می‌بینند.

 رهایی از زندگی با افراد مبتلا به چرخۀ خشونت بسیار دشوار است. همسران این افراد، خود را عامل و مقصر رفتار خشونت بار شوهران خود می‌بینند. این افراد تصور می‌کنند که آنچه که به سرشان می‌آید حقشان است و خود را لایق بیرون آمدن از این زندگی نمی‌بینند. آنها دائماً ابراز امیدواری می‌کنند که همسرشان سر به راه خواهد شد و دست از کتک زدن و آزار و اذیت خواهد کشید. اگر شوهر آنها هنوز پس از هر خشونت عذرخواهی می‌کند، امید واهی سر به راه شدن را برای همسر خود بیشتر می کند. متاسفانه واقعیت امر این است که فردی که در چرخۀ خشونت حرکت می کند، هرگز تغییر نخواهد کرد و دست از آزار و اذیت همسر خود بر نخواهد داشت. تنها مورد استثنا زمانی است که فرد اقرار کند که دارای مشکل است و با مراجعه به متخصص در صدد درمان خود برآید. 


مانند همۀ بیماری‌ها و اختلالات روانی دیگر، دایرۀ خشونت نیز یک بیماری است که تا شخص به داشتن آن اقرار نکند در
صدد درمان آن بر نمی‌آید.

اگر رفتار همسر شما دائماً بین خشونت و محبت در حال تغییر است، به احتمال زیاد همسرتان به دایرۀ خشونت مبتلاست. تا زمانی که همسرتان اقرار نکند که دچار مشکل است و درصدد درمان برنیاید، هر چقدر هم که عذر خواهی کند و برای شما هدایای گران‌بها بخرد، مطمئن باشید که رفتار او تغییر نخواهد کرد و زندگی شما به همین گونه ادامه خواهد داشت. فراموش نکنید که رها کردن یک زندگی هر چقدر هم که زندگی ﭘررنجی باشد، کار یک شبه نیست و زمان می‌برد. اگر تصمیم به ترکِ همسر خشن خود گرفته‌اید اما از آینده می‌ترسید یا نمی‌دانید از کجا شروع کنید، از کمک یک متخصص بهره بگیرید. مطمئن باشید که در این راه تنها نخواهید ماند.* شهرزاد شهریاری

BSc.Psych, MSW, RSW

لیسانس روانشناسی ازدانشگاه تورنتو

فوق لیسانس مددکاری از دانشگاه لوریر واترلو

زیر نظر انجمن مددکاران انتاریو به شماره ثبت: 816781

Comments