سال اول / شماره هشتم / حساب های ار.ای.اس.پی / مینا مهدی زاده

چرا هر روز به محبوبیت حساب های پس انداز تحصیلی یا RESP افزوده می شود؟
مینا مهدی زاده


سال تحصیلی‌ جدید مبارک

اگر برای آیندۀ بهتر فرزندانتان به کانادا آمده اید، آشنایی با سیستم آموزشی‌ این کشور به خصوص ایالتی‌ که در آن زندگی‌ می کنید بسیار مهم است. در این راستا، داشتنِ حساب پس انداز تحصیلی‌ یکی‌ از مواردی است که آشنایی با آن می تواند تاثیر گذار باشد.

 

 RESP حساب پس انداز تحصیلی‌ خاصی‌ است که به والدین کمک می کند تا برای تحصیلات پس از دوران دبیرستان فرزندان خود، پس انداز کنند.

با توجه به افزایش روزافزونِ شهریۀ دانشگاه ها و سایر هزینه های وابسته مانند خوابگاه، کتاب های درسی‌، ... شروع به پس انداز برای تحصیلات فرزندان امری ضروری و عاقلانه به نظر می رسد. طبق گزارشات منتشر شده توسط منابع انسانی‌ و توسعۀ اجتماعی کانادا در این زمینه تا سال ۲۰۲۰ یعنی‌ فقط ده سال دیگر، پیش بینی می شود که هزینۀ چهار سالۀ تحصیل دانشگاه به بیش از صد هزار دلار افزایش پیدا کند.

اگرچه با توجه به رشته های مختلف تحصیلی، دانشکده‌ ها و دانشگاه های مختلف، هزینه ها ممکن است کمی‌ متفاوت باشد ولی‌ در کل هزینه ها روز به روز در حال افزایش است. پس انداز اندک خانواده‌ ها در طولانی‌ مدت به همراه کمک های بلا عوض دولتی و رشد آنها می تواند مبلغ قابل توجهی باشد و حداقل بخشی از این هزینه ها را تحت پوشش قرار دهد.

در این راستا، شاید برای برخی‌ از والدین این سوال پیش بیاید که چرا به جای حساب پس انداز تحصیلی پول ماهیانه را در یک حساب پس انداز معمولی‌ پس انداز نکنیم؟ راستی‌ چرا RESP یکی‌ از مؤثرترین روش های پس انداز برای تحصیلات بعد از دبیرستان فرزند شما است؟

دلیل اولِ مزیتِ حساب پس انداز تحصیلی ثبت شده، گرفتن کمک بلا عوض دولتی است. این کمک های بلا عوض دولتی برای همۀ کودکان واجد شرایط در دسترس می باشد که در صورت همکاری شما پدران و مادران می توانیم از آن به نفع فرزندانمان استفاده کنیم.

در صورت افتتاح حساب RESP برای فرزندانتان، می توانید تا سقف 9200 دلار کمک بلا عوض دولتی برای تحصیلات عالی آنها دریافت کنید. اما اگر حساب پس انداز معمولی باز کنید، این کمک‌های بلا عوض دولتی به فرزندان شما تعلق نمی گیرند.
مبلغ پرداختی‌ شما با اضافه شدن کمک‌های بلا عوض دولتی RESP رشد بیشتری خواهد داشت و در پایان پول بیشتری برای تحصیل فرزندانتان پس انداز خواهد شد.

دلیل دوم مزیت حساب‌های پس انداز تحصیلی ثبت شده  یا RESP مزایای مالیاتی آن است. پرداختی‌ های ماهیانه شما به همراه کمک‌های بلا عوض دولتی در حساب RESP رشد می کند در حالیکه شما مجبور به پرداخت مالیات بر در آمد حاصل از رشد آن نخواهید بود تا زمانی که این وجوه در داخل برنامه باقی بمانند.
 
زمانی که فرزند شما برای تحصیل وارد دانشگاه، دانشکده‌، موسسات فنی‌ و حرفه ای به طور تمام وقت یا پاره وقت شد، می تواند از این پول برای پوشش شهریه و سایر مخارج آن استفاده کند. در آن زمان این برداشت‌ها برای فرزندان شما مشمول مالیات خواهد بود نه برای شما. ولی‌ در بیشتر موارد، به دلیل اینکه فرزندانتان احتمالاً در آمدی ندارند و یا در آمد کمی دارند، لذا مشمول مالیات به نرخ پائین می شوند. حتی ممکن است مالیات کم و یا هیچ مالیاتی نپردازند. در صورتیکه اگر همین پس انداز شما در حساب معمولی‌ رشد کند، از نظر مالیاتی معاف نخواهد بود.

مزیت دیگر حساب های RESP

زمانی که شما در حساب تحصیلی RESP پس انداز می‌‌کنید، هدف از این پس انداز کاملاً مشخص می باشد. هدف، پس انداز برای تحصیلاتِ بعد از دورۀ دبیرستان فرزندتان است. در صورتی که اگر همین مبلغ را در حسابی‌ جداگانه پس انداز کنیم، شاید هدف اصلی‌ شما از این پس انداز در طولانی مدت بر اساس نیاز‌های مختلف زندگی‌ تغییر کند.
 
حساب پس انداز تحصیلی ثبت شده یا RESP انواع مختلفی‌ دارد. موسسات مالی مختلفی آن را ارائه می دهند و شاهد تبلیغات بسیاری برای آن هستیم.

نکات زیر در این زمینه می تواند سودمند باشد:

* گرچه افتتاح حساب پس انداز RESP گامی بسیار مهم برای برنامه ریزی پس انداز تحصیلی فرزند شما است، ولی‌ مهمتر از آن انتخاب سنجیدۀ نوع حساب RESP و موسسۀ مالی آن است.
قبلل از باز کردن حساب RESP برای دلبندتان حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. مطمئن شوید که بهترین را برای فرزندتان انتخاب کرده اید.
سعی کنید تا فرزندانتان کوچکتر هستند این حساب پس انداز را باز کرده و شروع به پس انداز کنید. بچه‌ها خیلی‌ سریع تر از آنچه فکر می کنید بزرگ می شوند و به این پول نیاز دارند. در طولانی مدت میزان رشد آن هم بیشتر خواهد بود.

حتی می‌ توا نید با ما هیانه 25 دلار شروع کنید. همین مقدار ناچیز در طول زمان با اضافه شدن کمک‌های بلا عوض دولتی و رشد آن در دراز مدت مبلغ قابل توجه ای خواهد شد. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

* حتما نباید پدر یا مادر فرزند باشید تا بتوانید برای فرزندتان حساب RESP باز کنید. پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمه، خاله، و سایر بستگان نیز می توانند برای فرزند شما حساب RESP باز کنند و هدیۀ ماندگاری برای عزیزانتان تدارک ببینند.

این مقاله را با این عبارت زیبا از "برایان تریسی" یکی‌ از مو فق‌ترین و ثروتمندترین افراد کرۀ زمین به پایان می برم:
 
"کسا نی که قدرت پس انداز کردن ندارند، هیچ وقت ثروتمند نخواهند شد."

Comments