سال اول / شماره هشتم / پرونده / طلاق

طلاق

پروندۀ شمارۀ قبل مهرگان به پدیدۀ ازدواج اختصاص داشت. ازدواج و طلاق دو روی یک سکه اند. نقد و بررسی پدیدۀ ازدواج بدون نقد و بررسی پدیدۀ طلاق تا حدودی امکان پذیر نیست. با توجه به اهمیت این پدیده به عنوان یکی دیگر از نقاط عطف زندگی افراد و تاثیرات آن بر زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی و در نهایت سلامت روانی جامعه، موضوع پروندۀ این شماره از مهرگان به پدیدۀ طلاق اختصاص دارد.

بهترین توصیه ای که در مورد طلاق گفته می شود این است که در حد امکان از وقوع آن جلوگیری کنید. هر چند که در برخی از موارد طلاق نه تنها لازم بلکه بهترین راه حل برای دو طرف درگیر است.

پدیدۀ طلاق را می توان از دیدگاه های مختلف از قبیل روانشناسی، جامعه شناسی، مذهبی، اقتصادی، و ... بررسی نمود. بحث و بررسی هر یک از این موارد می تواند تا حدودی پیچیده و بحث برانگیز باشد. آنچه در این پرونده بررسی شده نگاهی بسیار گذرا و تا حدودی کاربردی در مورد این پدیده است. در شماره های آتی مهرگان این پدیده را از دیدگاه های مختلف مورد تحلیل و بررسی بیشتر و دقیق تر قرار خواهیم داد.

در پروندۀ پدیدۀ ازدواج یاد آور شدیم که صرفاً وجود فرزند و یا فرزندان نمی تواند در سعادت و خوشبختی واقعی زوج ها تاثیر گذار باشد. هر چند در مورد پدیدۀ طلاق این قضیه کمی متفاوت است. صرف نظر از هر عامل و انگیزه ای که برای طلاق داشته باشید، داشتن و یا نداشتن فرزند یا فرزندان می تواند در تصمیم گیری نهایی شما بسیار تاثیر گذار، مهم و حیاتی باشد.      

جالب است بدانید شبکۀ رادیویی سی.بی.سی کانادا نیز در طی ماه جاری سلسله بحث های بسیار جامع و کاربردی در مورد پدیدۀ ازدواج و طلاق را در برنامه های صبحگاهی خود آغاز نموده است. برنامه های کاربردی طلاقِ شبکۀ سی.بی.سی تحت عنوان Asunder به معنای "سوا" یا "دو قسمت"، همه روزه از این شبکه پخش می گردد. متن این برنامه ها از طریق وب سایت سی.بی.سی نیز در دسترس علاقه مندان می باشد.
در این پروندۀ مختصر و کاربردی موارد زیر مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت:

·         تعریف طلاق

·         تاثیرات طلاق

·         توصیه های طلاق

·         زندگی بعد از طلاق

·         طلاق از دید آماری


تعریف طلاق

به طور بسیار مختصر، طلاق به معنای خاتمۀ ازدواج است. بعد از طلاق کانون خانواده منحل شده و دو نفری که قبلا با هم ازدواج کرده بودند به دو نهاد جداگانه تبدیل می شوند.

تاثیرات طلاق
پدیدۀ طلاق می تواند برای خانواده های طرفین درگیر بسیار دلهره آور باشد. این در حالی است که در برخی از شرایط طلاق می تواند به عنوان بهترین انتخابِ افراد نیز در نظر گرفته شود. پدیدۀ طلاق می تواند در وضعیت اقتصادی، اجتماعی، روانی و فیزیکی افراد درگیر تاثیرات منفی بگذارد. این تاثیرات در مورد فرزندان طلاق نیز صادق است. فرزندان طلاق می توانند تاثیرات کاملا متفاوتی از این پدیده کسب کنند. عامل اصلی در تاثیرات طلاق بر روی فرزندان طلاق تا حدودی در دستان طرفین درگیر می باشد. و اینکه چگونه افراد با پختگی و شعور بالای اجتماعی با این پدیده برخورد کنند.

توصیه های طلاق
بهترین توصیه در مورد پدیدۀ طلاق این است که در حد امکان باید از وقوع آن جلوگیری نمود. تنها در کشور آمریکا و با استناد به آمار موجود 41 درصد همۀ ازدواج ها به طلاق منجر می گردد. طبق آمار رسمی در حدود 80 درصد از طلاق ها، یکی از طرفین درگیر راضی به انجام این کار نیست. اگر این آمار درست باشد بنابراین می توان گفت از هر 5 مورد طلاق، 4 مورد آنها ناخواسته است. این بدین معناست که شما همواره قدرت تصمیم گیری دارید که چگونه با این پدیده برخورد کنید.

بدون در نظر گرفتن اینکه کدام یک از طرفین مایل به طلاق است، طلاق گرفتن همواره مانند عوض کردن
شغل و آغاز شغلی جدید است. این بدین معناست که قبل از انجام این کار باید نکات بسیار زیادی را در نظر گرفت.

به عنوان مثال، چنانچه این شمایید که مایل به طلاق هستید باید به این نکته توجه داشته باشد که آیا طرفِ مقابل شما قصد دارد تا به طور تصنعی شما را از طلاق منصرف کند و با این نیرنگ فرصت کافی داشته باشد تا دار و ندار شما را به تاراج ببرد؟ خسارت سنگین تری به شما برساند؟ شما را از نظر مالی زمین گیر کند؟ و یا واقعاً در خواسته های خود تجدید نظر کرده است؟

در هر صورت قبل از اقدام به طلاق همواره باید به این نکته فکر کنید که آیا راهکار و جانشین بهتری وجود دارد تا صدمۀ کمتری ببینید؟
به طور میانگین صدمات طلاق بیشتر در موارد اقتصادی و یا فرزندان طلاق گزارش شده است. اثرات طلاق نه تنها دامنگیر دو طرف درگیر می گردد بلکه در بسیاری از موارد دامنگیر خانوادۀ مسن تر طرفین نیز می گردد. والدین مسنی که معمولاً نیاز به دستگیری و مراقبت های بیشتری در دوران کهولت خود دارند.

در پروسۀ طلاق شما باید اینگونه تصور کنید که با فرد کاملاً جدیدی طرف هستید نه آن شخصی که سال ها با وی زندگی می کردید. بسیاری از رفتارها و حرکات افراد در این دوره تغییر می کنند. افراد حساسیت بیشتری نسبت به گفتار و کردار همدیگر پیدا می کنند. اینجاست که ممکن است افراد در قبال کوچکترین و ساده ترین حرفی عکس العمل کاملاً متفاوتی با آنچه که تصور می کردند دریافت کنند. 
 
معمولاً درصد بسیار کمی از افراد بدون درگیری های عاطفی با پدیدۀ طلاق برخورد می کنند. به همین جهت گفته می شود یک گِرم جلوگیری بهتر از یک کیلو درمان است.

به طور خلاصه چنانچه در مرحلۀ طلاق هستید همواره سعی کنید که از منافع خودتان محافظت کنید و در عین حال رفتار و خواسته های معقول داشته باشید.
 

زندگی بعد از طلاق


همانند ازدواج، طلاق نیز یکی از نقاط عطف زندگی افراد است. طلاق در مواردی می تواند افراد را مانند ماسورۀ خیاطی به دور خود بچرخاند. به طور ناگهان و به تنهایی از عهدۀ مشکلات مالی، کاری، فرزندان و ... بر آمدن کار بسیار دشواری است.

چنانچه بعد از جدایی دچار آشفتگی هستید باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

- زندگی بعد از طلاق همچنان جاری است.
هرچند که بسیار سخت و ناباورانه به نظر برسد، اما ازدواج، تنها، اتفاقی است که یک بار در زندگی گذشته شما رخ داده است. بهتر است که آن را فراموش کنید. سعی کنید به جلو پیش بروید.

- خودتان را فریب ندهید.
از خودتان سوال کنید آیا به راستی این ازدواج را می خواهید و یا تنها از ترس به آن ادامه می دادید؟ آیا از تنهایی بعد از جدایی وحشت دارید؟ آیا ترس شماست که برایتان تصمیم می گیرد؟

- روزنۀ امید را به روی خود نبندید.
اندوه و غم بازۀ زمانی ندارد، اما زندگی دارد. چنانچه این نکته را بفهمید یا نفهمید زندگی همچنان جاری است. باید به این نتیجه برسید و این واقعیت را بپذیرید که "من باید به زندگی خودم معنا بدهم"، "من باید توانایی پرورش و تربیت فرزندانم را داشته باشم"، "من باید همۀ شرایط لازم برای شادمانی خودم را مهیا کنم"، "من باید فرد سودمند و شادی برای خود و جامعۀ خود باشم". خلاصه اینکه باید راهی پیدا کنید که قدم هایتان را رو به جلو بردارید.

- زبان مصیبت را از خود دور کنید.
 "زندگی به پایان رسیده"، "همه چیز را از دست دادم"، همه چیز تیره و تار و بی معنی است"
 و جملاتی نظیر این در تمامی رفتارها و احساسات دیگر شما تاثیر می گذارند. قبول کنید که این جملاتی که می گویید درست نیستد. زندگی به پایان نرسیده و هیچ وقت هم اینگونه به پایان نخواهد رسید. این تنها آغاز راهی جدید برای شماست. این نوار منفی را که در ذهن خود گذاشته اید روی همۀ رفتارهای اجتماعی دیگر شما اثر منفی می گذارد.

- وقت ارزشمند خود را با ندامت و پشیمانی از بین نبرید.
 در یک مقطع از این پروسه باید به خودتان بگویید "همینه که هست". شما نمی توانید هیچ کاری در قبال اتفاقی که افتاده انجام دهید. شما تنها می توانید در مورد آنچه که در حال انجامش هستید فکر کنید و آینده نگری داشته باشید.

- نمونۀ خوبی برای فرزندانتان باشید.
فکر می کنید که فرزند یا فرزندانتان انتظار چگونه مادری را دارند؟ مادری که تمام روز گریه و ناله می کند؟ این راهی است که خودتان پذیرفته اید. باید بیاموزید که شروعی دوباره به زندگی خود بدهید.

- تنها به خاطر فرزندانتان رابطۀ جدیدی با همسر قبلی خود آغاز کنید.    
به خاطر داشته باشید که رابطۀ قبلی شما رابطۀ زن و شوهری بود و رابطۀ جدید شما اشتراک منافع در قبال فرزندانتان است.

- با فرزندان خود صحبت کنید.
طلاق می تواند تاثیرات روحی مخربی روی فرزندانتان بگذارد. سعی کنید با آنها در مورد آنچه که در جریان است صحبت کنید. ببینید که احساس آنها در این مورد چیست. ببینید که چگونه می توانید به روابط خود بهبود ببخشید. بچه ها را نیز درگیر کنید. اگر بچه ها بدانند اموری هست که آنها می توانند انجام دهند تا فرآیند طلاق سریعتر و بهتر انجام بگیرد احساس بهتری خواهند داشت. این امر به آنها احساس قدرت بیشتری خواهد داد.

- برنامه ریزی داشته باشید.
از شرایط مالی و اقتصادی خود اطمینان حاصل کنید. به منابع موجود خود نگاه کنید و ببینید که چه انتخاب هایی دارید.

- یک گروه حمایتی برای خود ایجاد کنید.
از دیگران کمک بخواهید. معمولاً مردم از اینکه بتوانند به کسی کمک کنند بسیار خرسند خواهند شد. در واقع این برای دیگران هدیه ای است که شما جهت کمک خواهی به آنان مراجعه کنید. سعی کنید که یک گروه حمایتی از دوستان و نزدیکانی که می شناسید برای خود مهیا کنید تا یار و یاور شما در مراحل احساسی و در زمینۀ راهنمایی های حرفه ای باشند. مطمئن باشید که شما نخستین فردی نیستید که این مراحل را پشت سر می گذارید.

- از هر آنچه در توان دارید استفاده کنید.
هر کاری که از دستتان بر می آید انجام دهید. برای موفقیت خودتان برنامه ریزی کنید. ببینید چه نقاط قوتی دارید؟ چه توانایی هایی دارید؟ روی آنها بیشتر تمرکز کنید تا موجبات حرکت شما به سمت موفقیت را فراهم کند. هر کس با خودش صادق تر از دیگران است. ببینید که در خلوت خودتان وقتی کسی در اطرافتان نیست خودتان را چگونه ارزیابی می کنید؟ به خاطر داشته باشید که در زندگی همواره نتایجی عایدتان می شود که خودتان فکر می کنید لیاقت آن را دارید.

- برای خودتان زمان ایجاد کنید.
سعی کنید که کمی خودخواه شوید و تنها به خودتان بیاندیشید. بهترین هدیه ای که می توانید به فرزندانتان بدهید این است که مراقب والدین آنها، یعنی خودتان، باشید. رشتۀ جدیدی انتخاب کنید. به تمرین کردن و ورزش بپردازید. یا برگردید به عادات گذشته ای که سال ها فراموش کرده بودید.

- خانه رویاهایتان را بسازید.
دنیا به آخرش نخواهد رسید اگر شما خانۀ خودتان را عوض کنید. بدانید که شما و فرزندانتان قرار است که  خاطرات بسیار لذت بخشی را در خانۀ جدید خود داشته باشید.

- خودِ واقعی تان را شناسایی کنید.    
هر چند که ممکن است شما دیگر نیمه ای از یک خانواده نباشید، اما همچنان 100% خودتان هستید. این خودِ واقعی را دوباره کشف کنید.

- علایق خودتان را پیدا کنید.  
ببینید هر روز چه چیزی شوق حرکت و برخاستن از رختخواب را در شما ایجاد می کند؟ یک لیست از چیزهایی تهیه کنید که شما را به موفقیت نزدیکتر می کند.

- سعی کنید اوقات شادی را با فرزندان خود داشته باشید.
انتخاب کنید که زندگی شادتری داشت باشید. سعی کنید تا خاطرات جدیدی را برای فرزندانتان بوجود بیاورید.

- در آینده از خودتان محافظت کنید.   
این نکتۀ مهم را فراموش نکنید. در هر رابطه ای که ایجاد می کنید از خودتان سوال کنید. "ماندن در این رابطه چقدر برای من آب می خورد؟ اگر این رابطه، رابطه ای است که شما در آن هیچ نقشی ندارید آنوقت باید بهای زیادی برای آن بپردازید."


طلاق از دید آماری
تعداد طلاق های ثبت شدۀ کانادا در سال 2005، 71269 مورد بود. این آخرین سالی است که آمار رسمی در این زمینه صورت گرفته است. این آمار در مقایسه با سال های قبل تغیر چندانی را نشان نمی دهد.
بالاترین آمار طلاق در کانادا مربوط به سال 1987 است. در این سال 96200 مورد طلاق به ثبت رسید. دلیل اصلی افزایش طلاق در آن سال به خاطر قوانین تسهیلاتی جدیدی بود که تحت عنوان اعلامیۀ طلاق شمارۀ 1985 و یا
Divorce Act 1985 توسط دولت به ثبت رسیده بود.

بیشترین آمار طلاق در بین زوج ها در سال چهارم بعد از ازدواج گزارش شده است. طبق آمار در سال اول بعد از ازدواج به طور میانگین تنها یک مورد از 1000 ازدواج به طلاق می انجامد. این رقم در سال دوم ازدواج به 5.1 مورد می رسد. در سال سوم بعد از ازدواج 17 مورد از 1000 مورد و در سال چهارم بعد از ازدواج آمار رقم 25.5 مورد طلاق از 1000 مورد را نشان می دهد.

طبق آمار رسمی، 37.7 درصد ازدواج ها در کانادا قبل از 30 سال از ادامۀ زندگی مشترک طرفین به طلاق می انجامد. طبق آخرین آمار در سال 2003، 35.3 درصد از ازواج ها تا قبل از بیست و پنجمین سالگرد ازدواج افراد به طلاق کشیده شده بود.

طبق گزارشات آماری ادارۀ آمار کانادا، در بین ایالات مختلف کانادا، ایالت کبک بالا ترین درصد طلاق را به خود اختصاص داده است که رقمی معادل 46.1 درصد را نشان می دهد. کمترین آمار طلاق مربوط به ایالت نیوفونلند است که رقمی معادل 15.9 درصد را نشان می دهد.


سوتیتر ها

صرف نظر از هر عامل و انگیزه ای که برای طلاق داشته باشید، داشتن و یا نداشتن فرزند یا فرزندان می تواند در تصمیم گیری نهایی شما بسیار تاثیر گذار، مهم و حیاتی باشد.      


بهترین توصیه در مورد پدیدۀ طلاق این است که در حد امکان باید از وقوع آن جلوگیری نمود.

قبل از اقدام به طلاق همواره باید به این نکته فکر کنید که آیا راهکار و جانشین بهتری وجود دارد تا صدمۀ کمتری ببینید؟

معمولاً درصد بسیار کمی از افراد بدون درگیری های عاطفی با پدیدۀ طلاق برخورد می کنند.

سعی کنید که از منافع خودتان محافظت کنید و در عین حال رفتار و خواسته های معقول داشته باشید.

اندوه و غم بازۀ زمانی ندارد، اما زندگی دارد.

مردم از اینکه بتوانند به کسی کمک کنند بسیار خرسند خواهند شد. در واقع این برای دیگران هدیه ای است که شما جهت کمک خواهی به آنان مراجعه کنید.

در زندگی همواره نتایجی عایدتان می شود که خودتان فکر می کنید لیاقت آن را دارید.


بیشترین آمار طلاق در بین زوج ها در سال چهارم بعد از ازدواج گزارش شده است.

Comments