سال اول / شماره هفتم / رحیم رضازاده ملک

حیات ابدی پژوهشگر؛ رحیم رضازاده ملک

مهرگان فرهنگ:  در آخرین دقایق شامگاهان سه شنبه 22 تیر ماه 1389 معادل با 13 جولای 2010 رحیم رضازاده ملک، نویسنده، مولف و پژوهشگر در زمینۀ تاریخ و فرهنگ معاصر ایران در سن 70 سالگی و در اثر ایست قلبی در گذشت.

زنده یاد رضا زاده ملک دارای مدرک دکترای مدیریت مالی و اقتصاد از آمریکا بود و پس از اتمام تحصیلات و بازگشت به ایران به تدریس در رشته های حسابداری در مدرسه عالی بازرگانی پرداخت. در کنار کار تدریس در امور مالی و بازرگانی، وی تا واپسین دقایق زندگی جاودانۀ خود، از علاقه مندان به فرهنگ و ادب ایران باقی ماند و در این زمینه دارای تالیفات متعددی می باشند.

از پژوهش‌های رضازاده ملک در عرصۀ تاریخ دوران متأخر قاجار و جنبش مشروطه، می توان از کتاب های "حیدر عمواوغلی؛ چکیده انقلاب"، "انقلاب مشروطه ایران بر اساس اسناد بریتانیا"، "ایران و ایرانیان"، "سوسمارالدوله"، "
تاریخ روابط ایران و ممالک متحده آمریکا" نام برد.
وی به زبان فارسی و میراث ادبی ایران نیز عشق می‌ورزید، در این عرصه‌ نیز چندین اثر پژوهشی منتشر کرده است. از جمله "بلور کلام فردوسی"، "هوای تازه"، "تبین و تدوین قوائد املای فارسی" و "گویش آذری". وی همچنین تحقیقات گسترده ای دربارۀ عمرخیام دارند و رسالات علمی این شاعر و ریاضی‌دان ایرانی را در چند کتاب معرفی کرده است. از جمله "دانشنامۀ ‌خیامی"، "دو رسالۀ فلسفی"، "عمر خیام، قافله ‌سالار دانش".

رحیم رضا زاده ملک
متولد سال 1319 خورشیدی در "مراغه" از شهرستان های استان آذربایجان شرقی بود.   


Comments