سال اول / شماره هفتم / پیره امیدیار

بنیانگذار حراج اینترنتی
پیره
 امیدیار


پیره امیدیار[1] متولد 21 جون 1967 در شهر پاریس از پدر و مادر ایرانی
بنیانگذار و صاحب امتیاز سایت اینترنتی
eBay
بنیانگذار و صاحب امتیاز موسسۀ خیریه و انساندوستانۀ "شبکۀ امیدیار"[2]
صاحب ریزورت و اسپای خصوصی مانتیج
[3] در منطقۀ لاگونا بیچ کالیفرنیا
دارندۀ رتبه 56 در لیست ثروتمند ترین افراد جهان
[4]

امیدیار در سال 1967 از پدر و مادری ایرانی در پاریس دیده به جهان گشود. پدر بزرگ و مادر بزرگ های امید یار، والدین او را برای ادامه تحصیل به فرانسه فرستاده بودند. مادر امیدیار، خانم الهه میرجلالی امیدیار، دارای مدرک دکترای زبان شناسی از دانشگاه سوربن پاریس می باشد. وی فردی شناخته شده در عرصه فعالیت های دانشگاهی است. پدر امید یار نیز جراح  چیره دستی بود. هنگامی که وی 6 سال داشت، خانواده امید یار به آمریکا مهاجرت نمودند. و اینچنین بود که امیدیار در شهر واشنگتن دی سی پرورش یافت و بزرگ شد.

امیدیار هنگامی که در مدرسه "سَنت اندرو" مشغول به تحصیل بود به امور کامپیوتر بسیار علاقه مند شد. وی در سال 1984 از مدرسه سَنت لویی و در سال 1988 در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تافتز
[5] فارغ التحصیل گردید. مدت کوتاهی پیش از اتمام دانشگاه، وی توانست در شرکتی به نام کلاریس[6] از زیرشعبه های شرکت کامپیوتری اَپل مشغول به کار شود. وی به عنوان برنامه نویس در نوشتن برنامه نرم افزار مک درا[7] کمک شایانی به این شرکت نمود.

در سال 1991 امیدیار شرکتی تحت عنوان اینک دولوپمنت[8] تاسیس کرد. شرکتی بر حسب محاسبات قلمی[9] که بعدها تحت عنوان تجارت الکترونیک و یا e-commerce و تحت نام تجاری eShop قد علم نمود.

امید یار تنها 28 ساله بود که در یکی از تعطیلات آخر هفتۀ خود، کد های برنامه نویسیی را نوشت که این کدها تبدیل به قدرت بی بدیل در دنیای تجارت الکترونیکی در اینترنت به نام
eBay شد.

واژه
eBay بطور کاملا ناگهانی به ذهن امیدیار خطور کرد. هنگامی که وی در حال انتخاب نام برای وب سایت و ثبت شرکت خود تحت عنوان echoBay بود، که البته این نام قبلا توسط شرکت دیگری انتخاب و گرفته شده بود، به ناگاه و بر حسب تصادف واژه eBay را انتخاب نمود و آن را به ثبت رساند.
وب سایت
eBay اولین بار در تاریخ 4 سپتامبر 1995 و در روز کارگر تحت عنوان حراج اینترنتی راه اندازی شد. این وب سایت بر روی سایت دیگری که امید یار برای ایجاد اطلاعات در خصوص ویروس کامپیوتری ebola ایجاد کرده بود قرار گرفت. حراج در وب و یا Auction Web بعدها به eBay تغیر نام پیدا کرد. سرویس eBay در ابتدا برای همگان رایگان بود اما وی پس از مدتی شروع به مطالبه پول نمود تا بتواند بخشی از هزینه های سرویس اینترنت خود را پوشش دهد.

جالب است بدانید اولین جنسی که در eBay فروخته شد یک اشاره گر لیزری معیوب بود که به قیمت 14.83$ به فروش رفت. امیدیار متحیرانه با خریدار این جنس تماس گرفت و خواست اطمینان حاصل کند که وی از معیوب بودن این دستگاه با اطلاع است. شخص خریدار نیز در پاسخ توضیح داد که کار وی جمع آوری و نگهداری اشاره گر های از کار افتاده و معیوب است!!

بد نیست بدانید اولین کارمندی که در
eBay استخدام شد کریس آگارپاو[10] بود. اولین مدیر عامل این شرکت نیز آقای جِف اسکال[11] بود که در سال 1996 همکاری خود را با این شرکت آغاز نمود. خانم مگ وایتمن[12] به عنوان پرزیدنت و مدیر اجرایی این شرکت و در سال 1998 به آن ملحق شد و تا سال 2008 که وی خود را بازنشسته نمود در همین سِمت باقی ماند.

در سپتامبر 1988،
eBay مورد توجه عموم قرار گرفت و موفقیت چشم گیری حاصل نمود که منجر به میلیونر شدن امیدیار و اسکال گردید. امیدیار تا تاریخ جولای 2008 با در دست داشتن 178 میلیون سهام به ارزش 4.45$ بیلیون دلار یکی از سرمایه داران برجسته دنیا محسوب می شد. ارزش سهام های شرکت وی چیزی در حدود 2.65$ بیلیون دلار است.

در حال حاضر و تنها در آمریکا شرکت eBay دارای 30 کارمند، بیش از نیم میلیون کاربر و در آمدی در حدود 4.7$ بیلیون در سال دارد.

امیدیار و همسرش پم "
Pam" به عنوان موسس و بنیانگذار بنیاد انساندوستانه و خیریۀ "شبکه امیدیار" نیز به خوبی شناخته شده می باشند. آنها این موسسۀ انساندوستانه را در سال 2004 تاسیس نمودند. شبکه امیدیار بنیادی بشر دوستانه است که خود را موظف به ایجاد و پرورش موقعیت های شغلی برای افراد در سرتاسر دنیا می داند.

این بنیاد سعی بر آن دارد تا با کنترل قدرت بازارهای جهانی موقیعت های شغلی مناسبی جهت بهبود زندگی افراد ایجاد کند. امیدیار و همسرش این بنیاد را بنا نهادند چرا که معتقدند هر شخصی توانایی خدمت به بشریت را دارد و می تواند تفاوت و تحولی در این زمینه ایجاد کند. آنها معتقد اند که این بنیاد به افراد کمک می کند تا این قدرت را در خود کشف کنند. و با این کار نه تنها به کیفیت زندگی خود بهبود می بخشند بلکه از این طریق سهم خود به جامعه بشری را نیز ادا می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شبکه امیدیار می توانید به وب سایت این موسسه به آدرس اینترنتی
www.omidyar.com مراجعه کنید.

امیدیار در مورد خود می گوید: "من برای حل مسائلی که فکر می‌کنم می‌توانم آنها را با راه جدیدی حل کنم، اشتیاق و علاقه شدیدی دارم. منظورم این است که انجام یک کار جدید به ما آدمها حس غرور می‌دهد. برای من مسائلی جذاب بود که به نظرم می‌رسید بسادگی قابل حل است. منظورم مسائل مشکل نیست، از آن مسئله ها که فیزیکد‌انان دنبال حل آن هستند. منظورم مسائل ساده‌ای است که هیچ کس خودش را برای حل آنها به دردسر نمی‌اندازد، چون فکر می‌کنند حلشان غیرممکن است
."

بد نیست بدانید که شرکت های معروف پی پَل
[13]، کیجی جی[14] و استاب هاب[15] متعلق به شرکت ebay است.

طبق گزارش ماه مارچ 2009 موسسه انتشاراتی و رسانه ای فوربس که از معتبر ترین نشریات تجاری در آمریکا محسوب می گردد، امیدیار به عنوان 56 امین شخص ثروتمند در دنیا شناخته و معرفی شده
بود هر چند که در لیست سال 2010 و با در آمد خالص 5.2 بیلیون دلار به رتبه 148 ام این لیست تنزل نمود.

امیدیار و همسرش صاحب سه فرزند بوده و ساکن هانولولو در جزیره هاوایی می باشند.

پاورقی:
1. Pierre Omidyar
2. Omidyar Network
3. Montage resort and Spa
4. بنا به گزارش موسسه فوربیس
5. Tufts University
6.
Claris
7.
MacDraw
8.
Ink Development
9.
Pen-Based Computing
10.
Chris Agarpao
11.
Jeffrey Skoll
12.
Meg Whitman
13
. PayPal
14.
Kijiji
15.
StubHub

Comments