سال اول / شماره هفتم / بیمه عمر / مینا مهدی زاده

بنا به درخواست تعداد زیادی از خوانندگانِ مهرگان و صاحبانِ حرفه ای مشاغل در تورنتو، بخش جدیدی تحت عنوان "دانشِ روز" به مهرگان اضافه گردید. این بخش از مهرگان بناست، گزارشات کاربردی و حرفه ای صاحبانِ مشاغل مختلف را در اختیار عموم علاقه مندان قرار دهد. مهرگان مسئولیتی در قبال درستی و نادرستی مطالب این بخش نداشته و قضاوت آن را به خوانندگان محترم واگذار می کند.


آیا گرفتن بیمۀ وام مسکن به نفع شماست؟
مینا مهدی زاده

پس از مدتها جست و جو، خانۀ مورد نظر خود را یافته اید. معمولا در طی مراحل خرید خانه و گرفتن وام مسکن، کارمند بانک به شما پیشنهاد گرفتن بیمه وام مسکن می نماید. با این بیمه نامه و در صورت فوت صاحب خانه، شرکت بیمه باقی ماندۀ وام مسکن را به بانک پرداخت می نماید. گرچه گرفتن بیمۀ وام مسکن تصمیم سنجیده ای به نظر می رسد ولی سوال اینجاست که آیا گرفتن این بیمه به نفع شماست؟ آیا جایگزین بهتری برای شما وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت که "بیمه عمر" جایگزین بسیار مناسبی برای بیمۀ وام مسکن می تواند باشد. در این مقاله سعی بر این است که به تفاوت های میان بیمۀ عمر و بیمۀ وام مسکن پیشنهادی بانک نگاهی داشته باشیم.

معمولا حوادث غیر مترقبه و فوت غیر قابل پیشبینی هستند. بنا براین شما با گرفتن بیمۀ عمر، در واقع خانواده و عزیزانتان را در مقابل همۀ مسائل مادی و بدهی وام مسکن که بخشی از آن است بیمه می کنید. در صورتیکه با بیمه وام مسکن، شما فقط خانواده و عزیزان خود را در قبال وام مسکن بیمه می کنید.

بیمه وام مسکن قابل انتقال نمی باشد. بدین معنا که این بیمه تنها و تنها مربوط به منزلی است که برای آن بیمۀ وام مسکن گرفته اید. اگر شما به دلایل مختلف مانند نرخ بهرۀ کمتر یا خرید خانۀ جدید، وام مسکن خود را به بانک دیگری منتقل کنید، بیمۀ وام مسکن شما باطل خواهد شد. و یا اینکه باید مجدداً برای گرفتن آن اقدام کنید. که در این صورت چندین سال به سن شما اضافه شده و ممکن است در سلامتی شما هم تغییری بوجود آمده باشد. معمولا با بالا رفتن سن، امکان بروز بیماری ها بیشتر می شوند. بنا براین ماهیانۀ پرداختی بیمه، به وضوح بیشتر خواهد شد. در صورتیکه اگر تحت پوشش بیمۀ عمر باشید می توانید وام مسکن خود را به بانک دیگری منتقل کنید، بدون اینکه نگران از دست دادن بیمۀ عمر خود باشید.

از مزایای بیمۀ عمر این است که شما خودتان ذینفع بیمه نامۀ عمرتان را مشخص می کنید که معمولا افراد خانواده هستند. ولی در بیمه وام مسکن حق انتخاب ذینفع از شما گرفته شده. به طور پیش فرض بانک وام دهنده ذینفع بیمه نامه شما می باشد.

در بیمه وام مسکن، حق بیمۀ پرداختی توسط شخص بیمه شده، در تمام دوران قرارداد یکسان خواهد بود اما با توجه به اینکه با پرداخت هر قسط از اقساط وام مسکن از میزان بدهی وام مسکن شما کاسته می شود. به همین اندازه پوشش بیمه وام مسکن شما کاهش می یابد که این کلا به ضرر شخص بیمه شده می باشد.

در بیمه عمر، مانند بیمه وام مسکن، حق بیمه پرداختی توسط شخص بیمه شده، در تمام دوران قرارداد یکسان خواهد بود ولی تفاوت عمده در این است که با پرداخت هر قسط از اقساط منزل مسکونی، تغییری در سقف پوشش بیمۀ عمر شما ایجاد نمی شود و این کاملا به نفع شخص بیمه شده و خانواده می باشد.

نکته دیگر اینکه شرکت های بیمه، همۀ معاینات پزشکی لازم و بررسی های مورد نظرشان را ابتدا انجام داده و سپس شما را برای داشتن بیمه تایید می کنند. در صورتیکه اگر بیمه وام مسکن داشته باشید همه بررسی ها پس از فوت و در زمان مطالبه صورت می گیرد. متاسفانه بانک ها بیشترین آمار را در رد کردن این نوع مطالبات دارند. توصیه می کنیم به گزارش سی.بی.سی در این زمینه، در لینک زیر توجه کنید.
http://www.cbc.ca/marketplace/in_denial

خانه بزرگترین سرمایه گذاری و وام مسکن بزرگترین میزان بدهی هر شخص در این کشور می باشد. بنابراین برای حفظ حاصل زندگی چندین ساله خود برای بازماندگان، حتما خود را تحت پوشش بیمه عمر مناسب قرار دهید.
در صورتیکه تحت پوشش بیمۀ وام مسکن هستید با یک مشاور متخصص در این زمینه صحبت کنید و در صورت امکان آن را با یک بیمۀ عمر مناسب جایگزین کنید.
استفاده از تجربیات یک مشاور مجرب، بهترین راه برای یافتن بیمۀ مناسب و مورد نیاز شما می باشد.
 
آن کس که شنا گری می داند بر آب و موج مسلط است و آن کس که نمی‌داند، مغلوب آب می گردد. این دانستن و ندانستن‌ها به همین آسانی‌ در زندگی‌ ما تاثیر می گذا رند و آینده ما و فرزندانمان را رقم می زنند.
 

 

Comments