سال اول / شماره سوم / سایرس بلومز

سایرس بلومز
 مهرگان فرهنگ:
نمایشگاه "کانادا بلومز" یا "شکوفه ها ی کانادا" از تاریخ 17 تا 21 مارچ 2010 در  محل نمایشگاه های دائمی تورنتو CNE و در سالن های شمارۀ A و B "دایرکت انرجی" دایر گردید. نمایشگاه بین المللی گل و گیاه کانادا بلومز که از سال 1996 و توسط انجمن باغ و زمین تورنتو تاسیس گردیده است هر ساله به مدت چهار روز برگزار می گردد.

 به مناسبت همزمانی این نمایشگاه با نوروز باستانی، و چند ملیتی بودن ماهیت این نمایشگاه،  روز جمعه 19 مارچ از ساعت 6 تا 8 عصر این نمایشگاه اختصاص به مراسم نوروز و کوروش کبیر داشت که از آن به عنوان "سایرس بلومز" یاد شد. در این مراسم ضمن اعلام نوروز به عنوان جشن ملی ایرانیان و تبریک آن به تمامی مللی که نوروز را جشن می گیرند، تندیسی از کوروش کبیر بر روی صحنه آورده شد. طبق اطلاعات غیر رسمی و تایید نشده، قرار است که این تندیس در پارکی در خیابان "لیک شور" در داون تانِ تورنتو نصب گردد. مهرگان در صورت دریافت هر گونه خبر موثق در این زمینه، وظیفه فرهنگی خود می داند که آن را به اطلاع عموم علاقه مندان برساند. به دلیل عدم اطلاع رسانی درست و به موقع از انجام این مراسم، و همزمان بودن آن با شب قبل از سال نو ایرانی، تعداد شرکت کنندگان ایرانی این مراسم کمتر از 15 نفر بود. مهرگان نیز توسط تماس تلفنی یکی از خوانندگان خود با دفتر مهرگان، از برپایی این مراسم در دقایق نهایی با خبر شد.

در ابتدای این مراسم دو تن از هنرمندان با نواختن ویلن هنر نمایی کردند. در ادامه این مراسم گروه پنجابی "ورسا" به مناسبت جشن آغاز بهار که در زبان و فرهنگ پنجابی "واساکی" نامیده می شود، مراسم رقص سنتی پنجابی را به نمایش گذاشتند. گروه "اِمالی" با حضور سه هنرمند به اجرای رقص عربی پرداختند. آرایشگاه "کوزتا" با نمایش مدل مو به صورت گُل و در خاتمه خانم سیمین صادقی از گروه موسیقی"اوستا اِمپایر" به اجرای موسیقی سننتی ایرانی پرداختند.


 

Comments