سال اول / شماره یازدهم / اقتصادی / نکات کاربردی اقتصادی

هفت نکتۀ کاربردی برای محافظت از پول و محیط زیست شما
ترجمه و گردآوری از مهرگانمهرگان اقتصادی: این هم هفت نکتۀ کاربری که شما و خانوادۀ محترم شما می‌توانند با رعایت این نکات ضمن کمک به محیط زیست هزینه‌های قبض آب و برق‌تان را هم کاهش بدهند.


1. اثرات نور را در زندگی خود ببینید!!
پرده‌های منزل خود را در طی روز باز نگه دارید تا نور و گرمای بیشتری از خورشید به داخل منزل‌تان بتابد. با این کار از مصرف انرژی بیشتر جلوگیری می‌کنید. به جای لامپ‌های پُر نور مانند لامپ‌های نئون 
از لامپ‌های با مصرف انرژی کمتر استفاده کنید که واتِ کمتری دارند. باور کنید با انجام این کار تفاوت در مبلغ قبض برق شما چشم‌های‌تان را روشن خواهد نمود.

2. اردک پلاستیکی، ممکنه شما یکی از آن‌ها نباشید!!
نشستن در وان آب گرم و حمام‌های طولانی مدت خود را کاهش دهید. لوله‌ها و ابزارهایی که آب کمتری از آن‌ها عبور می‌کنند را در خانۀ خود نصب کنید، مانند دوش‌هایی که جریان آب کمتری از آن‌ها عبور می‌کنند. تقریباً بیش از نیمی از آب گرم مصرفی هر خانوار در زمان حمام کردن مصرف می‌شود. در سر راه سیستم حرارتی آب گرم منزل‌تان یک زمان‌سنج یا تایمر نصب کنید تا آن را با زمان‌هایی که بیشترین مصرف آب گرم را دارید تطبیق بدهد و همچنین مخزن سیسیتم گرمایی‌تان را خوب عایق‌بندی کنید.

3. لوازم خانگی کم مصرف – اثاثیۀ قدیمی بیرون، اثاثیۀ جدید داخل!!            
لوازم خانگی‌ای که دارای علامت و یا استاندارد "انرژی استار" یا
Energy Star هستند مصرف انرژی را کاهش می‌دهند. به عنوان مثال در نظر داشته باشید که ماشین لباسشویی‌هایی که درِ آن از جلو باز می‌شود در مقایسه با آن‌هایی که درشان از بالا باز می‌شود مصرف آب و برق کمتری دارند. ممکن است که برای خرید این ماشین‌ها پول بیشتری هزینه کنید اما در مقایسه با پولی که در قبض آب و برق خود صرفه‌جویی می‌کنید ناچیز است.

4. بی‌خود غُر نزنید و داد و بیداد نکنید، به جای آن، همه جا را درست عایق‌بندی کنید!!  
مطمئن شوید که سقف و در و دیوار خانه به درستی عایق‌بندی شده باشند. این امر مصرف حرارت را در زمستان و مصرف سرما را در تابستان کاهش می‌دهد. اگر سقف خانه شما مسطح است آن را با گل و گیاه بپوشانید که موجب حسادت همسایه ها نیز می‌شود! در ضمن تمام شیارهای در و پنجره‌ها را هم به خوبی بپوشانید و عایق بندی کنید.

5. یک لایه اضافه کنید، یک درجه کم کنید!!  
 یک حرارت‌سنج یا ترموستات قابل برنامه‌ریزی، هم باعث ذخیرۀ پول شما می‌شود و هم انرژی مصرفی شما را کمتر می‌کند. آن را طوری تنظیم کنید که شب هنگام، وقتی که در رختخواب هستید به طور اتوماتیک 2 درجه دمای اتاق را کم‌تر کند و قبل از بیدار شدن شما درجۀ حرارت را به میزان دلخواه شما برگرداند. همین کار را برای زمانی که سر کار هستید و کسی در منزل نیست انجام دهید. خواهید دید که در هر دورۀ 8 ساعته، 1 درجه کاهش دما 1% از مبلغ قبض برق شما را کاهش می‌دهد. همین کار را در تابستان به صورت برعکس انجام دهید. مطمئن باشید که تفاوت چندانی در دما حس نخواهید کرد ولی تفاوت قابل توجهی در حساب بانکی‌تان احساس خواهید نمود.

6. با عوض کردن به موقع فیلتر سیستم حرارتی انرژی بیشتری ذخیره کنید!
چنانچه فیلتر سیستم حرارتی شما کثیف باشد جریان هوا را کاهش داده و باعث می‌گردد تا سیستم حرارتی شما بیشتر کار کند تا منزل شما را گرم کند. توصیه می‌شود که این فیلترها را هر دو ماه یک بار عوض کنید تا کارایی بهتری داشته باشند.

7. ظرف غذا با نگاه کردن نمی‌جوشد!!
ممکن است که یک ظرف غذا با نگاه کردن به جوش نیاید، در هر شکل چه به ظرف غذای خود روی اجاق نگاه کنید و یا نکنید، بهتر است که درِ آن را همیشه ببندید. این کار باعث می‌شود که غذای شما زودتر گرم شود و انرژی کمتری هم مصرف خواهید نمود. سعی کنید که درِ اجاق گاز را هم در هنگام پختن شام کمتر باز کنید چرا که باعث کاهش درجۀ حرارت اجاق شده و مصرف انرژی بالا خواهد رفت.   

Comments