سال اول / شمارۀ یازدهم / دانش روز / بیمه برای تازه واردین به کانادا

نکات کاربردی در مورد بیمۀ تازه‌واردین به کانادا و توریست‌ها
مینا مهدی‌زاده


آیا مهاجر تازه وارد به کانادا هستید؟

آیا توریست هستید و جهت دیدار به کانادا سفر کرده‌اید؟
آیا خویشاوندان شما از نقاط مختلف دنیا قصد سفر به کانادا را دارند؟
آیا به طور موقت در کانادا کار می‌‌کنید؟
اگر پاسخ شما به یکی از این سوالات مثبت است، این مقاله اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد و خواندن‌ آن را به شما توصیه می‌‌کنم.

به طور کلی‌ امور بهداشت و درمان در کانادا رایگان بوده و بیمۀ خدمات درمانی کانادا با توجه به همۀ کمبودها و مشکلات هنوز یکی‌ از بهترین بیمه‌های خدمات درمانی در دنیا می‌باشد. این بیمه خدمات درمانی همۀ اقشار جامعه از ثروتمند گرفته تا فقیر، از مهاجر گرفته تا کانادایی را به طور یکسان تحت پوشش قرار می‌‌دهد. این برابری شاید یکی‌ از زیباترین خدمات کشور کانادا برای مردم این کشور باشد.
این بیمۀ خدمات درمانی رایگان تقریباً هزینۀ خیلی‌ از موارد مانند ویزیت پزشک خانواده و متخصص، بستری شدن در بیمارستان و جراحی، آزمایشات و ... را شامل می‌شود. اما به طور معمول هزینۀ دارو، دندانپزشکی‌، جراحی زیبایی و ... را در بر نمی‌‌گیرد.
این سیستم خدمات درمانی، با همۀ مزیت‌هایی که دارد یکی از  مشکلاتش این است که تمام مهاجران تازه وارد، برای تحت پوشش قرار گرفتن این خدمات باید 3 ماه یا 90 روز منتظر بمانند. این مدت 3 ماه شامل مهاجران تازه وارد و حتی کانادایی‌هایی می‌گردد که برای مدت طولانی خارج از کانادا زندگی‌ کرده‌اند.

به دلیل پرهزینه بودن خدمات پزشکی‌ در کانادا، گاه هزینۀ بستری شدن در بیمارستان ممکن است به هزاران دلار برسد. اگر شخص بیمار تحت پوشش خدمات درمانی نباشد، خودش شخصاً مسئول پرداخت تمامی هزینه‌ها خواهد بود.

سئوال اینجاست که برای مهاجران تازه وارد، توریست‌ها و ... که تحت پوشش این خدمات قرار نمی‌گیرند چه انتخاب‌هایی‌ وجود دارد؟
شما یا می‌توانید همه چیز را به حساب قسمت، سرنوشت و شانس بگذارید تا مدت مسافرت و یا 90 روز انتظار برای مهاجران بگذرد، یا با کمی هزینه از خدمات شرکت‌های خصوصی بیمه استفاده کنید و ریسک آن را به شرکت‌های بیمه منتقل کنید.

راستی‌ شما کدام روش را انتخاب می‌‌کنید؟
اگر جزو افرادی هستید که می‌‌خو اهید با پرداخت کمی هزینه، ریسک را به شرکت‌های بیمه منتقل کنید، جزئیات زیر می‌تواند برایتان سودمند باشد.

گرفتن بیمۀ خدمات درمانی موقت، شاید جزو اولین اقدامات ضروری در این کشور است که در هفتۀ اول ورود به کانادا باید برای گرفتن آن اقدام نمود. به طور معمول کسانی که قبل از ورود به خاک کانادا این بیمه را تهیه می‌کنند، از لحظۀ ورود به این کشور تحت پوشش هستند.

برخی از شرکت‌ها ، افرادی را که بعد از ورود به خاک کانادا این بیمه را تهیه می‌کنند، برای 48 ساعت اول بعد از خرید بیمه، تحت پوشش قرار نمی‌دهند. بنابراین به نفع شما خواهد بود که این بیمه را قبل از ورود به کانادا تهیه کنید. به طور معمول حداقل مبلغ پوشش این بیمه‌ها 10 هزار دلار و حد اکثر سقف آن مبلغ
150 هزار دلار است.
 

بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌های زایمان و سایر هزینه‌های وابسته را تحت پوشش قرار نمی‌‌دهد.
شرکت‌های بیمه معمولاً انواع مختلفی‌ از بیمه‌های درمانی برای مسافران، توریست‌ها و مهاجران جدید دارند.
بیمۀ خانوادگی یا
Family plan معمولاً ارزان‌تر از بیمۀ شخصی یا Individual Plan جداگانه برای تک‌تک اعضای خانواده خواهد بود.
برخی از شرکت‌های بیمه مستقیماً هزینه‌ها را به بیمارستان پرداخت می‌کنند، در صورتی که برخی دیگر، از شما می‌‌خواهند در صورت بروز حادثه و بیماری، هزینه را ابتدا شما پرداخت کنید و سپس رسید آن را به شرکت بیمه بدهید و شرکت بیمه به شما باز پرداخت می‌کند.

این نوع بیمه‌ها از نظر نحوۀ پرداخت حق بیمه به دو نوع روزانه و ماهانه تقسیم بندی می‌شوند. در برنامۀ روزانه، بر اساس تعداد روز‌های درخواستی،‌ تحت پوشش هستید و هزینۀ آن بر اساس تعداد روز‌ها محاسبه می‌شود. برای مثال، اگر شما تصمیم به ماندن به مدت 40 روز را دارید به نفع شما است که از برنامۀ روزانه استفاده کنید و از ابتدا برای مدت 40
روز بیمه بگیرد تا این که ابتدا برای یک ماه بیمه بخرید و پس از پایان یک ماه، برای ماه دوم درخواست نماید.
اگر در طول ماه اول بیمه، درخواست غرامت کرده باشید یا دچار بیماری و یا حادثه شده باشید، ممکن است شرکت بیمه شما را برای ماه دوم تحت پوشش قرار ندهد.
 
بسیاری از این بیمه‌نامه‌ها شامل استثناهایی هستند که بر اساس پیشینۀ سلامتی‌ شما است. برخی‌ از این بیمه‌نامه‌ها موارد و یا بیماری‌‌های خاصی‌ را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. از مشاور خود راجع به استثناها سوال کنید. برای مثال، برخی از شرکت‌ها، افراد‌ی که تحت عمل جراحی پیوند ارگان‌های اصلی مثل قلب، کلیه، ریه و ... قرار گرفته‌اند، را تحت پو شش قرار نمی‌دهند.
گاهی اوقات اگر شخص بیماری خاصی‌ را از قبل دارد، ممکن است موارد و یا بیماری‌‌های جدید را تحت پوشش قرار بدهد ولی‌ آن بیماری خاص را تحت پوشش قرار ندهد.
فراموش نکنید: بیمه عرضه امنیت و آرامش است، آن را از خود و عزیزان‌تان دریغ نکنید.
 

 

 

Comments