سال اول / شمارۀ یازدهم / سخن سردبیر / مهرگان یک ساله شد

مهرگان یک ساله شد

با سلام

"زمان بدون توقف پیش می‌رود و در گذشتِ هر روز حادثه‌ای تازه به وقوع می‌پیوندد ..."
این جمله تقریباً مقدمۀ بیشتر انشاهای دوران کودکی و نوجوانی‌ام در مدرسه بود. من این جمله را از دفتر خاطرات مادر مرحومم، که مجموعه‌ای از بَثُ‌الشکوه‌های خودش بود و گزین‌گویه‌های مشاهیر بزرگ، برداشته بودم. و پس از گذشت سال‌ها، زمان هم‌چنان بدون توقف پیش می‌رود. تنها یادها، خاطره‌ها و نوشته‌هاست که باقی می‌ماند. در آستانۀ فرا رسیدن سال جدید میلادی، مهرگان نیز در آستانۀ یک سالگی است. با نشریه‌ای که در دست دارید، تقریباً یک سال است که در خدمت همۀ شما هستیم. گفتم "تقریباً"، چرا که به احتساب شمارۀ صفر مهرگان که در سطح عمومی توزیع نگردید، به نوعی هم‌اکنون وارد سالِ دوم خود شده‌ایم. سالی پرتنش، طاقت‌فرسا و توام با لذت و جذبۀ حضور. من خدمت می‌کنم پس هستم!! خدمت به پیشبرد و پاسداریِ امور فرهنگی، بدون هیچ توقع و چشم داشتی.

چنانچه بر همگان واضح و مبرهن است انجام هرگونه فعالیت فرهنگی و ثمردهی آن مستلزم تلاش خستگی‌ناپذیر، اراده، سخت‌کوشی، صبر، شکیبایی، حمایت و از همه مهم‌تر گذشت زمان است. گذشتِ زمان، اعتماد اجتماعی به همراه می‌آورد و همان‌ طور که بارها اشاره کرده‌ام اعتماد اجتماعی لازمۀ بقای هر کار فرهنگی است. البته به هیچ وجه قصد تعریف و خودستایی از مهرگان را ندارم. به قول شیخ اجل سعدی شیراز "مُشک آن است که خود ببوید، نه آن‌که عطار بگوید". تا نظر شما در این مورد چه باشد ...  

مهرگان نتیجۀ سعی و تلاش شخصی اینجانب و همۀ دوستان و یارانی است که مرا در این راه خطیر یاری داده‌اند. هیچ کاری هرگز بی‌عیب و نقص نیست. حتی در کار کائنات نیز اشتباهات فراوانی به چشم می‌خورد. اما مهم تلاش در جهت ارائۀ کار بی‌نقص است. به قول دوست عزیزم بامداد یاحقی مهم کمال‌گرا بودن است. و این راهی است که مهرگان در پیش گرفته است. لذا چنانچه تا به امروز مهرگان را به نوعی سودمند یافته‌اید، به یقین نتیجۀ زحمات همۀ دست اندرکاران این مجموعه است، و چنانچه کوتاهی و اشتباهی در کار بود همه متوجۀ شخص من است.

با توجه به نحیف بودن مهرگان از نظر تعداد صفحات و نداشتن تجارب حرفه‌ای در این زمینه، تماس‌ها و مکاتبات شما با مهرگان در طی این مدت، بیانگر این حقیقت است که تا حدودی در انجام رسالت اولیۀ خود موفق بوده‌ایم. در میان جامعه و کانون خانوادۀ شما بودن سعادتی است که نصیب کمتر کسی می‌گردد و مهرگان از این جهت خود را سعادتمند می‌داند که تاکنون چنین افتخاری داشته‌ است.

هدف و رسالت اصلی مهرگان پاسداری و جاودانه نگاه داشتن خدمات ارزندۀ دوستداران و اندیشمندان فرهنگ و هنر جهان به ویژه ایران و ایرانی است. ممکن است که این جمله کمی اغراق‌آمیز و گُنده‌گویی به نظر برسد، اما این مقصدی است که ما در جهت رسیدن به آن تلاش می‌کنیم. قضاوت این‌که تا چه اندازه در این راه موفق بوده‌ایم را به عهدۀ شما و آیندگان واگذار می‌کنم.

در همین‌جا بر خود لازم می‌دانم که از تک‌تک کسانی که در طی این مدت به هرطریقی ما را در انجام این امر مهم یاری نموده‌اند کمال تشکر و سپاس خود را داشته باشم، به ویژه صاحبان مشاغلی که با اعتماد به مهرگان آن را برای معرفی خود به کامیونیتی ایرانی برگزیده‌اند.
همچنین لازم می‌دانم که نکات مختصری را فهرست‌وار در مورد ساختار مهرگان خدمت‌تان عرض کنم.

1. مهرگان اولین پنج‌شنبه و جمعۀ هر ماه میلادی چاپ و توزیع می‌گردد.

2. تمامی مطالب مهرگان همزمان با نسخۀ چاپی در سایت اینترنتی مهرگان نیز به‌روز می‌گردد. وب‌سایت مهرگان تعداد زیادی بازدیدکننده از اقصا نقاط دنیا، به ویژه سرتاسر کانادا، ایران و آمریکا دارد.

3. تمامی مطالب شماره‌های پیشین مهرگان، در قسمت بایگانی وب‌سایت مهرگان موجود است.
 
4. چنانچه دقت کرده باشید سعی نمودیم که ساختار مشخصی را برای مهرگان در نظر بگیریم و این ساختار را در هر شماره رعایت کنیم، تا نشریه دچار سردرگمی خواننده نگردد. کاری که نشریات مشابه متاسفانه کمتر انجام می‌دهند.

5. بیشتر مطالب مهرگان تولیدی بوده و اطلاع رسانی درست از ارکان اصلی آن است. تمام مطالب مهرگان با دقت و وسواس فراوان انتخاب، تهیه و تنظیم می‌گردنند، به طوری که بدون اغراق می‌توان از مهرگان به عنوان یک مرجع استفاده نمود.

6. طرح روی جلد هر شماره از مهرگان متناسب با موضوع پروندۀ همان شماره است. پروندۀ هر شماره از مهرگان به موضوعی اجتماعی می‌پردازد.
 
7. بخش‌های اصلی مهرگان عبارتند از پروندۀ مهرگان، کُنج مهرگان، آگاهی و جامعه، چهره‌های فرهنگی، فرهنگ عمومی، زندگی‌نامۀ مشاهیر، گزین‌گویه‌، شعر، داستان و ادبیات، مهرگان اقتصادی و از چند شمارۀ پیش نیز بنا به درخواست شما عزیزان بخش نسبتاً کوتاه انگلیسی و بخش جدید دیگری به نام دانش روز به آن افزوده گردید.

کوتاه سخن این که امید است در طی این مدت رضایت خاطر مخاطبان خود را به دست آورده باشیم. منتظر انتقادات و پیشنهادات سازندۀ شما هستیم.

از جانب همۀ همکارانم سال نو میلادی را پیشاپیش به همۀ شما سروران گرامی تبریک عرض می‌کنم و آرزوی سالی پربار در همۀ عرصه‌ها برایتان آرزو دارم. ایام به‌کام.

با سپاس

فرداد فرشته هوش   

Comments