سال اول / شماره دهم / اخبار فرهنگی / جشن مهرگان در دانشگاه تورنتو

برگذاری جشن مهرگان در دانشگاه تورنتو
توسط گروه نارَنج و انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه رایرسونمهرگان خبر: شنبه شب 15 اکتبر 2010 بین ساعات 8 الی 11 شب، با تلاش و همت ستودنی جمعی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌ رایرسون، جشن کهن و باستانی مهرگان در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه تورنتو واقع در شمارۀ 252 خیابان بلور غربی با شکوه هرچه تمامتر برگزار شد. این مراسم که به همت "انجمن ایرانیان نارَنج" و با همکاری "انجمن ایرانیان دانشگاه رایرسون" شهر تورنتو برگزار گردید، در نوع خود بی‌سابقه و تحسین‌برانگیز بود. ورود به این مراسم برای عموم آزاد بود و ورودیه‌ای نداشت. بیشتر هزینه‌های این مراسم از جانب برخی از حمایت‌کنندگان، فرهنگ دوستان و صاحبان کسب و کار شهر تورنتو تامین شده بود. جا دارد تا نامی از حمایت کنندگان این برنامه نیز آورده شود، چرا که جامعۀ ایرانی ما بیشتر به حمایت‌هایی از این دست نیاز دارد. حمایت‌کنندگان این برنامه عبارت بودند از:
آقایان حمید پارسا، رضا ناظر، سوپرگوشت زمانی، نشریۀ شهرما، گالری هنری پارس، فروشگاه‌های پرشیان کافی آتش، پارس فود، گل،
416-florist.com و EDEN P HOST.
حضور دختران و پسران جوان دانشگاهی و مشتاق به فرهنگ و سنت ایران باستان، در بزرگداشت این جشن باستانی ایران باستان، فضای این مجموعه را دو چندان باطراوت و به یادماندنی نموده بود. حضور این تعداد نیروی جوان باارزش، تحصیل‌کرده و هنرمند در زیر یک سقف و آن هم به مناسبت برگذاری یکی از جشن‌های سنتی ایران باستان امری است که در دیگر مراسم مشابه کمتر به چشم می‌خورد. امید است که با حضور هر چه بیشتر نیروهای جوان در عرصۀ فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی شاهد باروری اندیشه‌های نو و کارآمد در همۀ زمینه‌ها باشیم.

ناگفته نماند که این مراسم در عین سادگی و نداشتن امکانات چندان حرفه‌ای از بار معنوی فراوانی برخوردار بود و دست‌اندرکاران این مراسم تلاش بی‌وقفه و ستودنی‌ای برای برگذاری هر چه بهتر این مراسم به خرج داده بودند. به ویژه بخش پایانی این مراسم که با هنرنمایی و نقالی هنرمند مقیم تورنتو "ساسان قهرمان" فضای این مراسم را دو چندان پربار نمود. شاید خودِ دست‌اندکاران این مراسم نیز توقع چنین استقبال پرشوری را نداشتند و یقیناً این مراسم تنها شروعی خواهد بود برای برگذاری مراسم فرهنگی دیگر و حضور پررنگ‌تر آنان در دیگر عرصه‌های فرهنگی و هنری.

مهرگان نیز به سهم خود دست تک‌تک دست‌اندرکاران و برگذارکنندگان این مراسم را به گرمی می‌فشارد و با ارائۀ گزارش مختصری از این جشن، دِین خود را به این جوانان پرشور و فرهنگ دوست ادا می‌کند.


 
مراسم با هنرنمایی آقایان شاهرخ سعیدی نوازندۀ تار و امیر منبعچی نوازندۀ تنبک آغاز شد. در ادامه مجریان برنامه اعلام داشتند که قصد تهیۀ یک تئاتر با همکاری آقای سیاوش شعبان‌پور را داشتند که به دلیل فرصت کم امکان تهیۀ آن پیش نیامد. به همین دلیل از ایشان خواسته شد تا با خواندن چند شعر از آثار ادبی خود به روی صحنه بیایند. ناگفته نماند که اشعار و دکلمه‌های ادبی سیاوش شعبانپور تا حدودی سبک ادبی خاص خود را دارد و بیشتر به شعر نو گرایش دارد.

بعد از شعرخوانی سیاوش شعبانپور نوبت به هنرنمایی رقص فولکوریک خانم لادن لطفی رسید که با کوریوگرافی خانم کابلی اجرا گردید و مورد استقبال حضار قرارگرفت.بعد از پخش فیلم کوتاهی که ساختۀ یکی از کارگردانان جوان و تازه مهاجر به کانادا بود نوبت به شعرخوانی دیگر هنرمند جوان، خانم تارا آغداشلو رسید. تارا نیز با خواندن چند شعر از آثار خود مورد تشویق حضار قرار گرفت.در ادامه پس از شرح مختصری از موقعیت زمان و مکان فردوسی و شاهنامه نوبت به هنرنمایی و نقالی هنرمند با ارزش مقیم تورنتو یعنی ساسان قهرمان رسید.


این بخش از برنامه از پربارترین قسمت‌های آن بود. ساسان قهرمان با هنرنمایی خود، حماسۀ همبستری تهمینه و رستم، تولد و پرورش سهراب، نبرد بین رستم و سهراب و در نهایت کشته شدن سهراب به دست پدر خود یعنی رستم را با ظرافت و لطافت خاصی به اجرا درآورد. ساسان قهرمان به قدری جدی و هنرمندانه این نقالی را اجرا کرد که بغض در گلوی بسیاری از میهمانان این جشن جمع شده بود. وی در خلال نقالی خود با برداشتن کلاه‌گیس و ردای خود دقایقی به نکات ارزشمندی از شاهنامه و داستان رستم و سهراب اشاره نمودند. نکاتی که شاید تا کنون کمتر کسی به آن توجه نموده است. با توجه به اهمیت نکات اشاره شده توسط این هنرمند، مهرگان سعی خواهد نمود تا به بخشی از این نکات ارزشمند در شماره‌های آتی خود اشاره کند. به دلیل کمبود جا در این شماره از مهرگان، از انتشار این نکات ارزشمند معذوریم ولی همانطور که قول دادیم منتظر چاپ این مطالب در شماره‌های بعدی ما باشید.
بعد از پایان مراسم و در هنگام ترک سالن نیز از همۀ شرکت‌کنندگان با صرف آش مهرگان پذیرایی شد.
در ادامه توجه شما را به گزارش تصویری از این مراسم جلب می‌کنیم.Comments