سال اول / شماره دهم / اخبار فرهنگی / مرضیه

جاودانگی ابدی خواننده؛ مرضیه
مهرگان فرهنگ: نیم‌روز سه‌شنبه 13 اکتبر 2010 مصادف با 21 مهرماه 1389 خوانندۀ قدیمی و محبوب ایران خانم اشرف‌السادات مرتضایی که همه وی را به نام مرضیه می‌شناسند، در سن 85 سالگی و در اثر ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر پاریس فرانسه دار فانی را وداع گفت و در تاریخ موسیقی و هنر ایران جاودانه شد.

خانم مرضیه که یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین خوانندگان سنتی ایران به شمار می‌رفت، اولین آموزش‌های خود را نزد استاد "حشمت دفتر" فرا گرفت و پس از آن تحت نظر "اسماعیل مهرتاش" و بعد از آن "ابوالحسن صبا" و "عبدالله دوامی" به کار موسیقی ادامه داد. مرضیه که بیشتر ترانه‌های دوران مشروطیت را نزد حشمت دفتر آموخته بود، بعدها با کمک روح الله خالقی و جواد معروفی این ترانه‌ها را مجدداً بازخوانی نمود.
خانم مرضیه در طی حیات هنری خود با بسیاری از هنرمندان و موسیقی‌دانان بزرگ ایران از جمله پرویز یاحقی، حبیب الله بدیعی، علی تجویدی و جواد بزرگ‌لشکری همکاری داشت.

مرضیه از اوایل دهۀ 1370 خورشیدی به فرانسه مهاجرت کرده و از هواخواهان و هواداران سازمان مجاهدین خلق شده بود و کنسرت‌های متعددی نیز با همکاری این سازمان در مراکز مختلف اجرا نمود. زنده‌یاد مرضیه متولد سال 1304 خورشیدی در تهران بود. یادش گرامی و روحش شاد باد. 

Comments