سال اول / شماره دهم / دانش روز / بیمه نامه

ضمانت شرکت‌های بیمه در قبال بیمه‌نامۀ شما
مینا مهدیزاده

یکی‌ از مواردی که برای خیلی‌ از افراد سوال برانگیز است در رابطه با تضمین و پشتوانۀ شرکت‌های بیمه است. به راستی‌ در صورتی که مشکل مالی برایشرکت‌های بیمه به وجود بیاید، چه پشتوانه و تضمینی برای بیمه‌نامه‌های فروخته شده وجود دارد؟
 در سال
۱۹۹۰ به منظور حمایت از بیمه‌نامه‌های موجود و با پشتیبانی دولت فدرال و همچنین دولت استانی کشور کانادا موسسه‌ای به نام Assuris پایه‌گذاری شد. وظیفۀ این سازمان پشتیبانی‌ و حمایت از بیمه‌نامه‌های فروخته شده توسط شرکت‌های بیمۀ عضو این سازمان می‌‌باشد. طبق دستور دولت فدرال و همچنین دولت استانی، تمامی شرکت‌های بیمه که در کانادا فعالیت دارند مستلزم به عضویت در سازمان Assuris می‌‌باشند. در قبال این عضویت، سازمان Assuris مسٔولیت پشتیبانی و تضمین بیمه‌نامه‌های فروخته شده توسط شرکت‌های بیمۀ عضو را دارا می‌‌باشد. افراد بیمه شده بابت این تضمین هیچ هزینۀ اضافه‌ای به این سازمان پرداخت نمی‌کنند.

برخی‌ از بیمه‌نامه‌هایی که توسط این موسسه تضمین می‌شوند عبارتند از:
 
بیمۀ عمر
(Life Insurance): بیمه‌ای است که شرکت بیمه در ازای دریافت حق بیمه، متعهد می‌شود در صورت فوت شخص بیمه شده، مبلغ مندرج در قرارداد به شخص و یا اشخاصی‌ که از قبل مشخص شده‌اند، پرداخت شود. این شامل بیمۀ عمر موقت (Term)، بیمۀ عمر دائم (Whole Life)، بیمۀ عمر دائم با سرمایه‌گذاری Universal Life است.
 
بیمۀ بیماری‌های حاد (
Critical illness): بیمه‌ای است که در صورت ابتلای شخص بیمه شده به یکی‌ از بیماری‌های خاص مندرج در قرارداد، مبلغ بیمه‌نامه به صورت یکجا و بدون کسر مالیات به شخص بیمه شده پرداخت می‌شود.
 
بیمۀ مراقبت‌های طولانی‌ مدت (
Long Term Care): طبق این بیمه‌نامه، در صورتی که شخص بیمه شده بر اثر بیماری و یا کهولت سن قادر به انجام دو فعالیت از فعالیت‌هایی روزانه که شامل خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن، حرکت کردن، دستشویی رفتن، و کنترل آن و ... نباشد، کمک هزینۀ ماهانه دریافت میکند.

بیم
ۀ از کارافتادگی (Disability Insurance): بیمه‌ای است که در صورتیکه شخص بیمه شده توانایی کار کردن به صورت جزئی‌ یا کامل را از دست بدهد، کمک‌هزینۀ ماهانه برای کوتاه مدت و یا تمام عمر در یافت می‌کند.
 
بیمۀ گروهی (
Group Insurance): بیمه‌نامه‌هایی است که گروهی را تحت پوشش قرار می‌دهند. مانند بیمه‌هایی‌ که توسط کارفرما به کارمندان و کارگران داده می‌شود.
 
در صورت بروز مشکل مالی جدی برای شرکت‌های بیمه، که بسیار به ندرت اتفاق می‌‌افتد، سازمان
Assuris ابتدا تمامی‌ تلاش خود را به کار می‌‌گیرد تا بیمه‌نامه‌های موجود را به شرکت‌های بیمۀ دیگر  منتقل کند. در طی مراحل این انتقال، تمام تلاش بر این است که بیمه‌نامه‌های فروخته شده با تمام شرایطی که از قبل در بیمه‌نامه مشخص شده، به شرکت‌های بیمه دیگر منتقل شوند. همین حرکت و انتقال باعث می‌‌شود که در بیمه‌نامه‌ها و تضمینی که به افراد بیمه شده داده شده خللی وارد نشود، که این بسیار به سود افرادی می‌‌باشد که به دلایل بیماری و یا مشکلات دیگر امکان گرفتن بیمه‌نامۀ جدید برایشان وجود ندارد. سازمان Assuris حداقل 85% از سقف بیمه‌نامۀ اصلی‌ را تضمین می‌کند و حتی در مواردی تا 100% میزان بیمه‌نامۀ اصلی‌ نیز تضمین می‌شود. مانند زمانی که مبلغ بیمه‌نامه 200 هزار دلار یا کمتر باشد. جدول زیر جهت روشن شدن بیشتر مطلب ارائه شده است:

میزان بیمه‌نامه در قرارداد

میزان تضمین از طرف  Assuris

$190,000

$190,000

$205,000

$200,000

$300,000

$255,000


جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله‌ای از روزنامه 
The Globe & Mailتحت عنوان "How Does Assuris protect my money" به آدرس اینترنتی www.theglobeandmail.com مراجعه کنید. همچنین برای لیست شرکت‌های بیمه‌ای که عضو موسسۀ Assuris هستند، می‌توانید به وب‌سایت این موسسه www.assuris.com مراجعه کنید.
 
اگر شما جزو افرادی هست که نگرانند شاید روزی شرکت بیمۀ آنان ورشکست شود و بیمه‌نامه آنها از بین برود، با خواندن این مقاله دیگر جای نگرانی وجود ندارد. آنچه مهم است داشتن چتر محافظ بیمه و آسودگی خیال برای خود و عزیزانمان است. واقعاً دلیل نداشتن بیمۀ عمر چیست؟ بی‌توجهی به ‌خود و عزیزانتان. در این دوره از زمان، داشتن بیمۀ عمر، یک ضرورت برای هر خانواده است، پس آن را در اولویت قرار دهید. به یاد داشته باشید، طولانی‌ترین سفرها با نخستین قدم آغاز می‌شود. قدم اول را بردارید و ریسک مشکلات اقتصادی خانواده و عزیزانتان را به شرکت‌های بیمه منتقل کنید. بیمه عرضۀ آرامش و امنیت است، آن را از خود و خانواده‌تان دریغ نکنید.

Comments