سال اول / شماره دهم / اقتصادی / نکات کاربردی در خرید خانه

نکات اقتصادی در خرید خانه


مهرگان اقتصادی: این بخش از مهرگان اقتصادی از روی منابع موثق و تنها با توجه به وضعیت بازار خرید در آمریکای شمالی به ویژه کانادا گردآوری و ترجمه گردیده و ممکن است برای مناطق دیگر کاربرد چندانی نداشته باشد. امیدواریم که این اطلاعات شما را در خرید منزل رویایی‌تان یاری دهد.  

نرخ بهرۀ بهتر

اگر قصد خرید خانه دارید، به احتمال بسیار زیاد دنبال گرفتن وام مسکن از بانک‌ها و یا موسسات مالی دیگر نیز خواهید بود. گرفتن بهترین نرخ بهره برای وام مسکن می‌تواند در طی چند سال تا هزاران دلار برای شما منفعت داشته باشد.
قبل از اینکه به بانک و یا موسسات مالی دیگر بروید تمام مدارک مالی خودتان شامل لیستی از تمامی دارایی‌های‌تان، تمام بدهکاری‌تان و گزارشات مالیات بر درآمد دو سال قبل خود را آماده کنید. این شما را مانند یک خریدار جدی جلوه خواهد داد.
از اینکه برای گرفتن نرخ بهرۀ پایین‌تر چانه بزنید نترسید. شما این قدرت را دارید. چنانچه همۀ اطلاعات مالی و کردیتی خودتان را به بانک و یا موسسات مالی ارائه کنید ممکن است که نرخ بهرۀ بهتری بگیرید.

هر زمان که همه جا را چک کردید و بهترین نرخ بهره را گرفتید به موسسۀ مالی و یا بانکی که معمولاً با آن معامله می‌کنید برگردید و آنها را از نرخ بهره‌ای که گرفته‌اید مطلع کنید. به طور یقین آنها همان نرخ بهره را به شما خواهند داد. در مجموع سعی کنید که رابطۀ طولانی مدت خود را با یک موسسۀ مالی حفظ کنید.
به یاد داشته باشید که بهتر است با مبلغ وام تایید شده توسط بانک‌ها به دنبال خرید خانه باشید. بدین شکل شما می‌دانید که چقدر می‌توانید هزینه کنید و به دنبال چه میزان قیمتی باید باشید. در این صورت چنانچه خانۀ مورد نظر خود را یافتید آمادۀ اثاث‌کشی به منزل جدید خود خواهید بود!!      


قوانین مهم زیر را هم از یاد نبرید.


قانون اول: خانه همیشه به منزلۀ پول نقد نیست
اگر سه چهار سال پیش خانه و یا آپارتمانی خریداری کرده‌اید احتمال آن وجود دارد که بتوانید آن را معامله‌ای یربه‌یر شده در نظر بگیرید. همچنین ممکن است که وسوسه شوید تا این پول یربه‌یر شده را برای معاملۀ بزرگتری از قبیل پیش‌پرداخت خرید خانه‌ای دیگر، به گردش در آوردن پول خود در معاملات املاک، خرید سهام و غیره بکار ببرید.
همواره به یاد داشته باشید که با انجام این معاملات مالی تنها بدهی خود را از مکانی به مکان دیگر انتقال می‌دهید. هرگز منزل خودتان را به عنوان پول نقد در نظر نگیرید، چرا که قسط منزل شما ممکن است تا آخرین روز زندگی شما همراهتان باشد!!
 

قانون دوم: هرگز هزینه‌های اضافی را فراموش نکنید
هر زمان که قصد خرید خانه، آپارتمان و یا هر ملک دیگری را داشتید، چه نوساز و چه دست دوم، همیشه هزینه‌های جانبی‌ای که می‌توانند به قیمت تمام شدۀ شما اضافه کنند را به یاد داشته باشید. هزینه‌های اتمام معامله یا Closing cost، هزینۀ وکیل و مراحل قانونی، بیمه، مالیات، و مالیات قابل انتقال به راحتی می‌توانند تا 1.5% به قیمت اولیۀ شما بیافزایند. هزینه‌های اثاث‌کشی، نصب و راه‌اندازی چیزهای جانبی از قبیل اینترنت، تلفن، و ...، پرده برای اتاق‌ها، بازسازی چیزهای جزئی در منزل، و هزینه‌های غیر قابل پیش‌بینی دیگر هم به راحتی می‌توانند 3% تا 5% به قیمت اولیۀ شما اضافه کنند. مطمئن باشید که توانایی پرداخت همۀ این هزینه‌ها را دارید و بیشتر از آنی که در قرض هستید گرفتار نشوید.

قانون سوم: پیش‌پرداخت       
خرید خانه با پرداخت مقدار اولیۀ ناچیز یا نپرداختن پیش‌قسط در واقع چیزی به جز دنبال دردسر گشتن نیست. چرا که تنها نیم درصد اضافه شدن سود بانکی می‌تواند شما را به طور جدی دچار مشکل مالی کند. سعی کنید که حداقل 10% برای پیش‌پرداخت منزلی که می‌خرید پس‌انداز کنید، حتی اگر مجبور شوید که یک سال دیگر برای خرید خانۀ مورد نظر خود صبر کنید.   

Comments