سال اول / شماره دهم / زندگینامه / کریس گاردنر

نشانۀ بارز "خواستن توانستن است"
کریس گاردنِر
اَلاف خیابان وال استریت؛ این جمله‌ای است که بسیاری زندگی مرا با آن توصیف می‌کردند. اما وقتی که خود به زندگی گذشته‌ام می‌نگرم، از بی‌خانمانی تا کامیابی، تنها یک چیز از همه برایم عزیزتر است و آن احساس مسئولیت من نسبت به پسرم است.
   
من بی‌خانمان و آواره بودم اما هرگز نا‌امید نبودم. همواره می‌دانستم که روزهای روشن در پیش است.

این تنها داستان زندگی من نیست، بلکه داستان زندگی بسیاری از افرادی است که برای بزرگ‌شدن بدبختی‌های فراوانی کشیده‌اند ولی خود تصمیم گرفتند تا راه دیگری را انتخاب کنند.

                                                                                       بخشی از سخنان کریس گاردنر

کریستوفر گاردنِر
[1] سیاهپوستی که داستان زندگی او از پدری آوراه و بی‌خانمان شروع شد، با دلالی در خیابان‌های وال‌استریتِ نیویورک ادامه یافت و هم اکنون میلیاردری است که صاحب شرکت‌های مالی زنجیره‌ای در شهرهای بزرگ آمریکاست.      

کریستوفر گاردنر صاحب امتیاز و مدیر عامل شرکت گاردنر ریک ال.ال.سی
[2] با شعبه‌هایی در نیویورک، شیکاگو و سان‌فرانسیسکوی آمریکا است. وی برای تاسیس این کمپانی متحمل سختی‌های طاقت‌فرسایی شد. گاردنر، سخنران انگیزه‌دهنده و علاقه‌مند به تشویق بشریت در غلبه بر موانع زندگی روزمره و شکستن چرخه‌های ناامیدی در زندگی است. او بشردوست پرشوری است که بسیاری از فعالیت‌ها و خدمات ارزنده‌اش توسط بسیاری از شرکت‌های معظم به رسمیت شناخته شده است.

در ماه می 2006 ماجراهای باورنکردنی و هیجان‌انگیز زندگی شخصی گاردنر در کتاب خودزندگی‌نامۀ وی تحت عنوان "در تعقیب خوشبختی"
[3] توسط انتشارات معروف هارپرکالینز[4] انتشار یافت. این کتاب رتبۀ اول بهترین فروش انتشارات نیویورک تایمز و واشنگتن پُست را به خود اختصاص داد. این کتاب برای مدت 20 هفته در صدر پرفروش‌ترین کتاب این دو انتشارات معروف یعنی نیویورک تایمز و واشنگتن پُست بود و همچنین به چهارده زبان دنیا نیز ترجمه گردید. این کتاب توسط خانم "ندا شادنظر" و با نام "به دنبال خوشبختی" به فارسی نیز ترجمه شده است.

در دسامبر 2006 فیلمی از روی این کتاب که داستان واقعی زندگی پرتلاطم و شکست‌ناپذیر گاردنر را به نمایش می‌گذارد، توسط کمپانی فیلم‌سازی کلمبیا پیکچرز
[5] و به کارگردانی گابریله موچیانو[6] و با نام کتاب وی یعنی "در تعقیب خوشبختی"[7] ساخته شد. هنرپیشۀ معروف هالیود "ویل اسمیت"[8] که نقش گاردنر را در این فیلم بازی کرد جایزۀ آکادمی گولدن گلوب[9] را به عنوان بهترین هنرپیشۀ صحنه برای ایفای این نقش به خود اختصاص داد. خودِ گاردنر نیز دستیار کارگردان این فیلم بود و تمام صحنه‌های این فیلم را که بر اساس زندگی واقعی او ساخته می‌شد تحت نظر داشت.

دومین کتاب گاردنر تحت عنوان "از هر‌جایی که هستی شروع کن"
[10] در سال 2009 انتشار یافت.

کریستوفر گاردنر متولد 9 فوریۀ 1954 در شهر میلواکی ایالت ویسکنسون آمریکاست. دوران کودکی وی مملو از فقر، نزاع‌ خانوادگی، اعتیاد به الکل، سوءاستفاده‌های جنسی بود و زندگی وی در خانواده‌ای بی‌سواد آغاز گردید. گاردنر کتاب زندگینامۀ خود را به این امید نوشت تا بدین ترتیب نوری بر مشکلات همگانی بشریت بتاباند و به مردم سراسر دنیا بفهماند که مشکلات، تعیین‌کنندۀ سرنوشت انسان‌ها نیستند.

گاردنر هرگز نفهمید که پدرش کیست و تنها در کنار مادر خود
"بتی جین تریپلت"[11] که عاشقش بود، پرورش یافت. گاردنر موفقیت‌های خود را مدیون زحمات بی‌دریغ مادرش می‌داند. مادری که به وی آموخت چگونه و در تحت هر شرایطی به موفقیت و رویاهای درونی خود دست یازد و خود مسیر موفقیت و پیشرفت خود را ترسیم کند.

گاردنر پس از پایان تحصیلات دبیرستان به نیروی دریایی پیوست و به شهر سان‌فرانسیسکو منتقل شد. جایی که وی برای یک مرکز تحقیقات تجهیزات پزشکی و توزیع کنندۀ این محصولات مشغول به کار شد.                
در سال 1981 وی برای اولین بار پدر شد و فرزند پسر خود را کریستوفر
[12] نامید. بدین شکل وی تصمیم گرفت تا به دنبال یک شغل پردرآمد و سودمند باشد. وی مجذوب رشته‌های مالی و حسابداری شد، اما بدون داشتن آشنا، مدارک اِم.بی.اِی[13] و تحصیلات دانشکده‌ای این امر به راحتی امکان‌پذیر نبود. به همین جهت برای آموزش در رشتۀ دلالی[14] ثبت‌نام نمود. به این امید که این رشته راه‌گشای قدم‌های بعدی او در راه رسیدن به خواسته‌هایش باشد. در این هنگام بود که مادر فرزندش کریستوفر، آنها را ترک نمود. گاردنر بسیار تلاش کرد تا مسئولیت نگهداری تنها پسر خود را به عهده بگیرد. خود در این باره می‌گوید: "در اوان جوانی و به عنوان یک نوجوان با خود عهد بستم تا هر وقت صاحب فرزندی شدم، آنها باید بدانند که پدرشان کیست و اینکه هیچ زمان آنها را ترک نخواهد کرد."

با هر تلاش و سرسختی‌ای که بود گاردنِر توانست خود را وارد یکی از برنامه‌های آموزشی موسسۀ "دین وایتر رینولد"
[15] کند. اما به دلیل هزینه‌های بالای این برنامۀ آموزشی نه تنها موفق به اتمام آن نشد، بلکه به دلیل عدم پرداخت اجارۀ منزل بی‌خانمان نیز گردید.
امروزه، گاردنِر به زنان و مردان بی‌خانمانی که علی‌رغم داشتن شغل‌های ساده توانایی گذران امور زندگی خود را ندارند کمک‌های شایانی جهت سروسامان دادن آنها می‌کند. تخمین زده می‌شود که 12% از افراد بی‌خانمان در آمریکا دارای شغل هم هستند.

بین سال‌های 1983 تا 1987 گاردنِر در کمپانی سرمایه‌گذاری "بیر استرنز"
[16] مشغول به کار شد و توانست درآمد بالایی کسب کند. گاردنِر در سال 1987 و تنها با داشتن 10000 دلار سرمایه کمپانی خود را تحت نام "گاردنِر ریک" در شهر شیکاگو تاسیس نمود. این موسسه یک بنگاه اجرایی با تخصص در زمینه‌های استعلام بدهی و ارائۀ حق و حقوق بازنشستگی برای کارمندان و اتحادیه‌های گارگری بسیاری از شرکت های بزرگ و معروف در آمریکاست.

گاردنِر زمان زیادی از وقت و سرمایۀ خود را صرف بهبود زندگی کودکان می‌کند. وی عضو انجمن "طرح ملی پدری"
[17] است و تا کنون جوایز ملی مختلفی در این زمینه دریافت نموده است. وی عضو "انجمن آموزش ملی" [18] ایالات متحده است و هزینه‌های دو مورد از جوایز ارزندۀ این موسسه را نیز شخصاً به عهده دارد. وی همچنین به عنوان عضو فعال "کمیتۀ نجات بین‌المللی"[19] مشغول به خدمت است. از وظایف اصلی این موسسه برقراری ایمنی و پناه‌دادن به میلیون‌ها انسانی است که زندگی آنها در اثر جور و جنایت آسیب دیده است.

گاردنِر هنوز در قبال کلیسای "گلاید مموریال"
[20] شهر سان‌فرانسیسکو که در سال‌های اولیۀ دهۀ 1980 برای فرزندش از آنجا کمک دریافت می‌نمود، احساس مسئولیت می‌کند.
کریس گاردنِر تلاش می‌کند تا با ارائۀ سخنرانی‌های مختلف از طریق رسانه‌ها، توجه افراد را به توانایی‌ها و نیروهای بالقوه‌ای که دارند جلب کند. در این ارتباط وی تا کنون میهمان بسیاری از برنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از جمله سی.اِن.اِن، سی.بی.اس، فاکس نیوز، برنامه‌های خانم اُپرا وینفری و صده‌ها رسانۀ دیگر بوده است.

گاردنِر همواره دو ساعت مُچی در دستان خود دارد. خود در این زمینه می‌گوید: "در زندگی یک بار دیر کردم و 50 هزار دلار ضرر نمودم، دیدم باصرفه‌تر است که همیشه دو ساعت مچی در هر دو دست داشته باشم!!"                
            
پانویس‌ها:
1.
Christopher Gardner
2.
Gardner Rich LLC
3.
The Pursuit of Happyness
4.
 Harper Collins
5.
Columbia Pictures
6.
Gabriele Muccino
7.
The Pursuit of Happyness
8.
Will Smith
9.
Golden Globe
10.
Start Where You Are
11.
Bettye Jean Triplett
12.
 Christopher Gardner Jr.
13.
M.B.A
14.
brokerage
15.
Dean Witter Reynolds
16.
Bear Stearns & Co
17. National Fatherhood Initiative
18.
National Education Association  
19.
International Rescue Committee
20.
Glide Memorial ChurchComments