سال اول / شماره چهارم / چهره های فرهنگی / حمیده خیر آبادی

کوچ آخرین پرستوی فروردین ماه امسال

حمیده خیر آبادی؛ مادر سینمای ایرانمهرگان فرهنگ:
فروردین 1389 را باید ماه کوچ هنرمندان ایران به دیار باقی نامید. در آخرین دقایق روز دوشنبه 30 فروردین ماه 1389 معادل با 19 آپریل 2010، جامعه فرهنگی و هنری ایران شاهد از دست دادن آخرین چهرۀ محبوب و شناخته شده در عرصه سینمای ایران در ماه فروردین بود. حمیده خیر آبادی معروف به نادره، مادر سینمای ایران؛ مادر هنرپیشه گرانقدر ثریا قاسمی؛ که در بیشتر فیلم های خود نقش مادر را نیز بازی می کرد، در سن 86 سالگی و در اثر کهولت سن در تهران دیده از جهان فرو بست و در تاریخ سینمای ایران جاودانه شد.

خیر آبادی از سال ۱۳۲۶ و در سن 23 سالگی وارد دنیای تأتر و از سال ۱۳۳۲ و در سن 29 سالگی وارد دنیای سینما شد. بنا به آمار غیر رسمی حمیده خیر آبادی با ایفای نقش در بیش از 200 فیلم، رکورد دار ایفای نقش در تاریخ سینمای ایران بود.

حمیده خیرآبادی با بازی در فیلم میهن پرست ساخته غلامحسین نقشینه وارد سینما شد. او در طول فعالیت حرفه ای خود، قبل و بعد از انقلاب ایران، با بسیاری از کارگردانان سرشناس همکاری کرد. از جمله در فیلم های باباشمل، طوقی، حسن کچل و مادر با علی حاتمی، ماه عسل با فریدون گله، دختر شاه پریان با شاپور قریب، اجاره نشین ها و بانو با داریوش مهرجویی، رضا موتوری با مسعود کیمیایی، بچه های طلاق با تهمینه میلانی، زرد قناری با رخشان بنی اعتماد، هنرپیشه با محسن مخملباف و روز واقعه با شهرام اسدی.
وی در مقبره خانوادگی اش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. حمیده خیرآبادی  معروف به نادره متولد 1303 در رشت بود.

  
Comments