سال اول / شمارۀ چهارم / سخن سردبیر / خانۀ ایرانیان تورنتو

خانۀ ایرانیان تورنتو

با سلام

از سالها پیش دغدغه بسیاری از ایرانیان مهاجر، فعالان اجتماعی و علاقه مند به فرهنگ و هنر ایران داشتن محلی مناسب و درخور، برای همه ایرانیان مقیم تورنتو بود و هنوز هم هست.
 محلی تا هر کس با هر عقیده و نظری بتواند در آن حضور به هم رساند و از امکانات موجود آن بهره مند شود. محلی به دور از تعصبات ایدوئولوژیکی، سیاسی و یا قومی. محلی برای ایرانیان مقیم تورنتو  و یا خانه ایرانیان تورنتو
. این نیاز با ورود موج جدید و فزایندۀ مهاجران ایرانی به کانادا در سال های اخیر به ویژه در شهر تورنتو دو چندان شد. هر چند که در گذشته فعالیت های مشابه ای در مقیاس های کوچکتر در گوشه و کنار این شهر صورت گرفته بود، به نظر می رسد که این بار برآیند این نیروها سر از بنیاد غیر انتفاعی پریا در آورده که با تلاشهای بنیان گذار این بنیاد، آقای احمد رضا تبریزی و حمایت جامعه ایرانی، سعی در راه اندازی خانه ایران دارند.

بنیاد پریا که از سال 2002 و با هدف اولیه سرویس دهی به سالمندان و والدین مهاجران ایرانی به ویژه آنها که از نظر زبان و شناخت فرهنگ کانادا دچار مشکل بودند، تاسیس شد، بعد از حدود هفت سال تلاش و حمایت گروه های کوچک و بزرگ کامیونیتی ایرانی، موفق شد تا در ماه گذشته توجه و حمایت دولتوندان شهر را نیز به خود جلب نماید. در این راستا بنیاد غیر انتفاعی پریا موفق شد که کمک های بلا عوض به مبلغ 225 هزار دلار برای سه سال از طرف
Ontario Trillium Foundation و نیز مبلغ 24800 دلار از طرف New Horizon for Seniors
به منظور مصرف در امور اداری بنیاد و کمک به برنامه های آموزشی سالمندان، دریافت نماید. این کمک ها در طی مراسمی در محل موقت این بنیاد و با حضور نماینده ایرانی تبار پارلمان انتاریو دکتر رضا مریدی، نماینده تورن هیل آقای پیتر شرمن و دیگر رسانه ها و فعالان اجتماعی به بنیاد پریا تقدیم شد.

توجه دولتوندان کانادایی به کامیونیتی ایرانی، به خصوص در سال های اخیر را شاید بتوان به دلیل حضور پر رنگ تر ایرانیان مهاجر در امور سیاسی و محلی دولت کانادا دانست. در هر صورت این مهم را باید به فال نیک گرفت و خوشبین بود که بالاخره ایرانیان مهاجر این شهر که سالها در حاشیه بودند و تا حدودی مورد بی لطفی مسئولان شهر، بالاخره صدای خود را به گوش مسئولان این شهر رساندند. حال نوبت خود کامیونیتی ایرانی است که دست در دست هم داده و با همسویی و همدلی راه را برای برپایی این مرکز و مراکز مشابه فرهنگی هموار تر کنند.

به نظر این حقیر، علی رغم استعداد وافر ما ایرانیان در امور فردی، یکی از مشکلات اساسی ما در کار های گروهی شاید این است که معمولا سعی بر آن داریم تا هر کاری را به نام خود به ثبت برسانیم. به عبارتی تک روی داریم. و این ناخواسته موجب بر انگیختن حس حسادت دیگران می گردد. نتیجه آن نیز بر همگان واضح و مبرهن است. شاید یکی از راه هایی که همۀ ما نیازمند ممارست در آن هستیم این است که قدری از کوته نظری ها و تنگ نظری هامان بکاهیم و قبول کنیم که در پیش برد فرآیند های اجتماعی، مهم نتیجه و اثرات آن حرکت اجتماعی است و نه اشخاص. همه ما تنها وسیله هایی هستیم برای پیشبرد آن هدف خاص. و اگر این گونه بنگریم و ممارست کنیم شاید نتایج بسیار درخشان تر و سریع تری بگیریم. شکی نیست که برخی نیز از آب گل آلود ماهی گرفته و در پی منافع شخصی خود هستد ولی با درایت و هوشمندی می توان آنها را نیز با اهداف کلی آن فرایند همسو و یا از معرکه بدر نمود.

حال که این حرکت مثبت و سازنده در جریان است و قدم های نخستین خود را بر می دارد بیاییم با حضور و مشارکت پر رنگ تر و بدون غرض، دین خو را به جامعه ای که آن را برای اقامت و زندگی بر گزیده ایم بیشتر ادا کنیم. تنها کنار گود نشستن و ایراد گرفتن و یا افترا بستن کاری است آسان. اماعمل نمودن و خشتی بر روی خشتی گذاشتن امری است دشوار و پسندیده. تنها با همدلی و همیاری است که پایه های هر حرکت فرهنگی/ اجتماعی شکل می گیرد، ساخته می شود و رشد می کند.

مهرگان نیز به سهم خود این موفقیت و حرکت پویا را به همه هموطنان و گروه های فعال اجتماعی، رسانه های محلی، نمایندگان مجلس و همه و همه که نقشی هر چند کوچک و ناچیز در پیشبرد این اهداف دارند تبریک عرض می نماید. بیاید با همدلی و همیاری هم خانه ای بسازیم برای خود و همه آینده گان مهاجر خود، تا بدین وسیله بتوانیم ارتباط با ریشه های فرهنگی و اجتماعی خود را حفظ کنیم. حضور در صحنه و مشارکت از مهمترین عناصر اصلی در پیشبرد هر امر اجتماعی است. این حضور و مشارکت تنها به منزله کمک مالی نیست. گاهی حتی یک ایده و راهکار مناسب نیز می تواندتاثیر بسیار شایانی در پیشبرد امور فرهنگی داشته باشد. بیایید سعی کنیم به مسائل اجتماعی با دیدگاه شخصی نگاه نکنیم. یاد بگیریم چگونه با هم همکاری کنیم حتی اگر از دیدگاه های فکری هم لذت نمی بریم. بیاید اشتراکات را پیدا کنیم.

با درود

فرداد فرشته هوش

Comments