مهرگان‎ > ‎

در باره ما

با سلام 

زیباتر از جهان امیدای دوست
درعالم وجود جهانی نیست
هرعرصه را بهار وخزانی هست
در عرصه امید خزانی نیست


سخن خود را با شعری از زنده یاد «احسان طبری» آغاز نمودم. بزرگ اندیشمندی از دیار تفکر. بزرگ مردی که در تاریخ معاصر ایران و جهان بی‌نظیر بود. طراوت اشعار این بزرگوار پس از سال‌ها هنوز طنین انداز امید و تکاپو است.

نشریه‌ای که پیش رو دارید حاصل ماه ها تلاش نفسگیر و شبانه روزی من و همه دوستان و یارانی است که مرا در تحقق این امر فرهنگی صمیمانه و بدون هیچ چشمداشتی یاری نموده و از هیچ کمکی فرو گذار نکردند. در حقیقت این نشریه متعلق به همگان است. هدف ما ایجاد پلی است ارتباطی بین همۀ شهروندان ایرانی این کره خاک. هدف یافتن اندیشه‌های مشترک و سازنده ای است که ما را در راستای رسیدن به اهداف مشترکمان، که همانا اعتلای بشر و بشریت است، یاری دهد. این نشریه سعی بر آن دارد از طرفی گوشه های فراموش شده و یا کمرنگ شده فرهنگ و سنت‌های ارزنده ایران باستان را زنده نگاه دارد و همزمان به شناسایی نیازمندی ها و بدعت های فرهنگی/ هنری و اجتماعی عصر حاضر این مرز و بوم بپردازد. ما معتقدیم شناخت و درک فرهنگ حاضر بدون شناخت و درک فرهنگ گذشته امکان پذیر نیست. و این امر میسر نمی‌گردد مگر با همدلی و همکاری همگان و در راه هدفی مشخص و مشترک. بدین منظور این نشریه تلاش دارد پلی ارتباطی بین همه شهروندانی باشد که هنوز قلبشان برای اعتلای علمی و فرهنگی جهان و جهانیان و به ویژه ایران و ایرانیان عزیز می‌تپد. به قول زنده یاد دکتر محمود حسابی «قلبی که برای ایران نتپد همان بهتر که اصلا نتپد.» 

مهرگان سعی بر آن دارد که همراه این مجله روحی به منزل شما خواننده محترم بیاوریم. روح دوستی و عشق. روح شکوه و آزادگی. روح معنویت و همدردی. روح بخشش و گذشت. روح همبستگی و یگانگی. روح صلابت و سخت کوشی. روح صبر و شکیبایی. روح بیان حقیقت و ایستادگی و طغیان در برابر ظلم و ناحق، هر آنکه و هر آنجه که می‌خواهد باشد. روح انسان دوستی و کمک به همنوع. و در یک کلمه روح انسانیت. چرا که معتقدیم کمک به همنوع در حقیقت کمک به خود است. و به قول حضرت سعدی


چو عضوی بدرد آورد روزگار    دگر عضوها را نماند قرار

و یا 

تو کز محنت دیگران بی غمی     نشاید که نامت نهند آدمی


و چقدر این اشعار و گفتار به ظاهر ساده شیخ اجل، پر معنا و به عین حقیقت نزدیک است.


مهرگان سعی براین دارد در کنار بدعت و نوآوری، که یکی از ارکان و اهداف اصلی این نشریه است، زبان گویای مخاطبین عزیز خود نیز باشد و با ایجاد ارتباطی دو طرفه بین مهرگان و خوانندگان گرامی در هر چه ارزنده تر شدن مطالب مندرج در نشریه گام بردارد. مهرگان سعی ندارد که تنها متکلم وحده بوده و افکار و عقاید خود را به خواننده منتقل کند. مهرگان امیدوار است که خواننگان محترم، ما را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود مطلع نموده و ما نیز در حد توان و در راستای اهداف کلی مجله تلاش می کنیم که به تمامی خواسته ها و نیازمندی های معنوی و اجتماعی جامعه کنونی جامه عمل بپوشانیم.

از این رو مهرگان در نظر دارد تا نشریه ای باشد متفاوت. متفاوت از هر جهت. و اثبات این مدعا را به شما خوانندگان محترم واگذار می کنیم. به اعتقاد مهرگان یکی از عوامل موثری که تقریبا ارزش مطالعاتی و باروری مقالات و اندیشه های نویسندگان نشریه های مشابه در این نوع را از بین می برد وحتی اگر خوشبینانه بنگریم، بهتر است که بگوییم کمرنگ می کند، تعدد و نا هماهنگی آگهی های تبلیغاتی مندرج در آنهاست. مهرگان با بررسی و مطالعه فراوان ، سعی دارد که هماهنگی نسبی بین مطالب مندرج و آگهی های تبلیغاتی بر قرار کند تا از این طریق نه ارزش مطالب درج شده در مهرگان نادیده گرفته شوند و نه ارزش سود دهی و تجاری آگهی های چاپ شده. امیدواریم که همه خوانندگان محترم بتوانند هم از مطالب فرهنگی آموزشی نشریه بهرمند گردند و هم از طریق آگهی های تجاری نشریه از تلاشها و خدمات ارائه شده توسط سایر هموطنان عزیز و شریف مطلع گردند. و در این راه نیز پلی باشیم ارتباطی بین نیازمندی های تجاری هموطنان عزیز.
بار دیگر از همه دوستداران فرهنگ وادب ایران مصرانه خواستارم که مهرگان را در این امر مهم یاری داده و از ارسال مطالب و نظرات سازنده خود دریغ نفرمایند

با درود فراوان / فرداد فرشته هوش

بهمن ماه هزار و سیصد و هشتاد و هشت

 


Hello;

Mehregon Publications
, a wholly owned subsidiary of Mehregon Media Groups Inc., is one of Canada's largest Persian language weekly magazines distributed in more than 500 locations in GTA for free.  
Mehregon Publication originated its name and meaning from Mehregān (alternatively: Mihragān, Persian: مهرگان), the second most important Persian festival only after Norouz. Mehregon has been observed by Iranians/Persians for ages as a fall harvest festival, but only until recently it has regained its popularity as a joyful and happy occasion in celebration of prosperity and peace.

Mehregon Publications is a non-political and non-ideological magazine which targets Iranian immigrants/Iranian-Canadians as its main audience. The key initiative of the magazine is to provide a platform where all Iranians can come together to share and celebrate what they have achieved in this new land, big or small. We believe only leaving behind everything you are familiar with for a totally strange land is enough an achievement to celebrate.

Knowing from experience the difficulty of settling in a new country, we established Mehregon Publications in hope that it provides a variety of information, ranging from news to literature, from culture to business services, to help Iranians settle down in Canada without losing connection with their heritage.Fardad Housh
Chief of Editor

February 2010 / Toronto / Canada

 

Comments